şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık bir ay önce kitapçıda gözüme çarpan, truva yayınları tarafından raflara taşınmış bir eser. j. m. rocklin'in ilk kitabı sanırım.yazar hakkında internet aleminde çok fazla bir bilgi bulamamış olmam da kitaba olan ilgilimi arttırmadı değil.

tarz itibari ile a game of thronesile the lord of the ringsarasında bir yerlerde ama eserin kendine has bir kurgusu ve çekiciliği var.karmaşık ögeler barındırıyor ve satır aralarında sıkışmış detaylardan beklenmedik neticeler doğuyor.en ince ayrıntısına dek planlanmış belli ki.bu durum serinin kalanı için okuyucuyu ciddi bir beklentiye sürüklüyor.
    hacmine karşın bir kaç gün içerisinde okuyup bitirdim.insanoğlunun varoluş sırlarını on üç kavram temelinde ve farklı dinler açısından okuyor, kanlı bir iktidar mücadelesine tanıklık ediyorsunuz.bu türü sevenler için okunmaya değeceğini düşünüyorum.

kitap hakkında bir değerlendirme: yeminler ve prangalar-türeyiş serisi
  • “yeminler ve prangalar”ı yakın zaman önce satın alıp okudum. yeni bir kitap ve hatırladığım kadarıyla yedi yüz sayfaya yakın.
    epik fantastik kurguya aslında pek ilgim yoktur, dolayısıyla eseri benzerleriyle kıyaslama şansım da yok. ama roman beni kesinlikle yakaladı, bunu en baştan vurgulamalıyım. detaylar fazlasıyla gerçekçi, karakterler ve olay örgüsü son derece sağlam.
    romanın doğaüstü yanı kesinlikle tadında bırakılmış. bu da fantastik roman okuyucuları haricindeki kesim açısından önemli. öyle gökyüzünü ejderhalar kaplamıyor, savaşlar ölümcül büyücüler sayesinde kolaylıkla kazanılmıyor ve bir anda insanlığın kaderini değiştiren sihirli nesnelere rastlamıyorsunuz kitapta. onun yerine “imgeleme” adında sıra dışı bir güçten haberdar oluyor, tanrıların kurtuluş ümitleri olan bozkurtlar (ingilizcesini merak ettiğim) ile tanışıyorsunuz. eserin geneline yayılan özgürlük ile itaat kavramlarının çatışması ve insanoğlunun türeyiş kaygıları özellikle dikkat çekici.
    kitabın yazarı j.m.rocklin’in pek yakında robert jordan ve george r.r.martin gibi usta yazarlarla beraber akıllara gelmesi olası.