şükela:  tümü | bugün
 • 1995 yılından beri rap camiasında kendisi. sanırsam ilk parçası "liseli genç" adında bir parça. kendi tarzı olduğu için beğeniliyor. son teklisi ise "donar" isimli parçası. benim gayet hoşuma gitti sizinle de paylaşmak istedim.

  yener çevik - donar

  en sevdiğim parçası ise;

  yener çevik - bi siyah bi beyaz
 • rap çevrelerince bu kadar tanınan bilinen birisi olup da ekşisözlük'te adına ilk entry'nin 2017 ekim'inin şu son günlerinde girilmesiyle şaşırtan müzisyen, rapçi.

  "arabesk rap olmaz, rap'in arabeski olur" minvalinde bir mottosu vardır.

  edit: jamais jamais ve lat menat uzza uyardılar, yener çevik hakkında yener başlığında yıllardır entry giriliyormuş zaten.
 • (bkz: donar) efsane olmuş da klibin ses kalitesi biraz kötü geldi sanki. doğru muyum acaba?
 • yener çevik yeni adıdıdır. eskisi için: (bkz: yener)
 • "yeter bu çile bana yeter
  beter cümleleri yazanın adı yener".

  sözleriyle ilk defa duymuştum kendisini. açıkcası o dönemlerde ard arda çıkan arabesk rap'lerden bir farkı yok gibi görünüyordu. sözler ve altyapı çok itici gelmesine rağmen tekrar tekrar dinlemiştim bunu.
  yıllar yıllar sonra yener çevik adı tekrar zikredilmeye başladığında önce hasta işi
  ile karşılaştım. farklı bir tat bıraktı, elinde bastonuyla, annemin evinde kalan koltuklardan birinde oturan bir adam... video klipte evinde, işyerindeki eşyalarla yener'e giden insanlar... şarkının sonlarına doğru hafif bir kopuş... neyse yorum yok.

  sonra "son pes tonlarında dövme kollarında" ve "tecavüzcü bütün piçler asılsın" gibi dikkat çekici sözlerle bezenmiş parçanın adı yok'u dinledim. dikkatimi ilk çeken şeylerden birisi kabak kemanenin saksafon sesine bu denli nasıl miks edildiğiydi? sözlerdeki sertlik arabeskten sıyrılmış, sertleşmiş ama verse armonilerdeki arabesk gırtlaklar üzmüştü yine. "dmc" beklentisi yaratmıştı belki de bilemiyorum... arabesk dinlemeyen birisi değilim, sadece rap arabesk birlikteliğine akıl yoramıyorum... boşver.

  son olarak donar çalışması, içimde yıllar süren bir "yener" tartışmasını bitirmeme yardımcı oldu.
  evet, bu adam kültürel bir yansıma, kültürel bir miksaj. yener çevik'i şu yada bu diye sınıflandırmaya gerek yok. çünkü sokakta ne görüyorsak bu parçalarda da karşımıza o çıkıyor. eski bir mahallenin abisi ne ise türk rap müziği için "yener" o'dur artık benim için... tanımlaması uzun sürdü ama gerçekten güzel bir his bıraktı, sonraki çalışmalarını merak içinde bekliyor olucam. mesleki bir görüş olarak da, mümkünse klip videolarındaki prodüksiyonların artık sabit kalması. (lütfen)

  not: kendime göre, yüzeysel ve populist bir tanımlama yaptım çok da eşelemeyin...
 • sanırım ziraat bankası reklamına şeetmiş. youtube ziraat ofişılda reklamın (şu anda) 566 beğenme 1000 küsur beğenmeme var. en büyük etkisinin müziği olduğunu düşünüyorum. kulaklarım kanıyor galiba.
 • liseli genç‘den duvar‘lara. 90larda izmir’de duman gibi underground takılanlar ile dinlediğimiz arabesk repçi.

  büdüt : imla
 • ben lisede bu adamın "liseli genç" adlı şarkısı ile deliler gibi dalga geçer, taklidini yapardım. şimdi baktım müthiş geliştirmiş kendisini, tablo, senden gizledim, donar isimli parçaları cidden çok hoş.
 • biggie türk olsaydı nasıl olurdu sorusunun cevabı harika mc. ikisinin liriklerindeki arabesklik örtüşmektedir, uyak teknikleri konuştukları diller dolayısıyla söz içerikleri de kültür dolayısıyla farklı olmasa nasıl ayıracaktık bilemiyorum.