• havadan solunum yapıp suda nefes alamayan hayvandır. evde besleyecekseniz koyduğunuz suyun içine hayvancağız nefes alsın diye suyun boyundan yüksek bir taş parçası koyarak boğulmasını önleyebilirsiniz.
    not: suda boğulan ama suda yaşayan ironik hayvan.
  • bir belgeselde avustralyada ki bir türünün -ne yazıkki türü aklımda değil- kayalıklardaki yumurtalarından çıkıp denize doğru ilerleyişini seyrettiğim ve doğaya hayranlığımı bir kez daha arttırmış olan hayvanlar. şöyleki; bu tür yengeç yılda bir kere yavrulamaktadır ve bu nedenle soyu da tükenmek üzeredir. yengeçlerin hepsi aynı zamanda yumurtadan çıkmakta ve kayalıklardan denize yürümektedir. ancak ilk olarak sadece bir yengeç kendini feda eder ve denize doğru yürür diğer yavrular onun güvenli bir şekilde denize kadar gidişini izler, eğer o gidemiyorsa diğerleri tehlikenin geçmesini beklerler. izlediğim belgeselde bir kadın, bu kendini feda eden ilk yengeçin etrafındaki yırtıcı kuşları farkediyor ve onu yememeleri için yengeçi alıp denize bırakıyor. diğerleri de onun denize sağ salim vardığını görünce denize doğru yola çıkıyorlar. ve kuşlar hepsini yiyor.
  • dünya'nın en hüzünlü hikayesine sahip canlısıdır yengeç. ne kadar acıdır düşünsenize, denizde yaşayıp yüzememek.
  • kabuğa büründük
    kırılmaz belleyip vurdular
    yan yan yürüdük
    kaçıyoruz sandılar
    kıskaçlarımızla tuttuk sevdiğimizi
    kıskançsın dediler
    on bacaklı görüp
    kolumuzu kanadımızı kırdılar
    tutumluyuz dedik
    tutmasını bilmediler
    sabırlıyız dedik
    fevri davrandılar
    ılımlıyız dedik
    kurak iklimlere göçtüler
    duygusalız diye
    piçi sevdiler
    evciliz diye
    yabaniyi seçtiler..
  • "yengeç, suda yaşar; ama, yüzme bilmez -suyun içinde, yürür." *
  • bir şeyi yakalayıp bırakmama huyu nedeniyle kanser hastalığına adını veren (cancer-yengeç) hayvan.
  • “ben ki yengeçleri bilirim daha çok. birini
    yıllar var unutmadım
    dönüp duruyordu bir taşın etrafında
    sanki bir hırçınlıktan damıtılmış ya da bir sıkıntıdan
    ve geçer gibiydi tekrar bir başka sıkıntıya
    gömüldü kumlara iyice, şöyle bakındı
    gördüm kendi büyüsüyle keserken kıskacını
    o gün bu gündür anladım ağrıyı, taşıdım da.”*
  • yengeç, su grubunun aile kutbudur. (bkz: burç/#29880075)

güneş 22 haziran ile 22 temmuz tarihleri arasında bu burçtadır.

tarottaki karşılığı arabadır, araba ise ayrılığı simgeler; ancak bu ayrılık bizi zafere götürecek ve muzaffer kılacaktır. aşıklar (adem ve havva) cennet' ten (eden) kovulduğunda araba onları dünyaya taşımıştı. bu karttaki kahraman, bizim kendi hikayemizin kahramanı oluşumuzu simgeler, benzer bir şekilde yengeç de ailedir ve bizim ailemizden kopup kendi ayaklarımızın üstünde durabildiğimiz anın simgesidir.

buradaki araba, heliosun güneş arabasıdır. helios (güneş) her sabah doğudan arabasına biner ve bütün gökyüzünü bu arabasıyla dolaşırdı. bu anlamda baktığımızda yengeç, başarıyı, kudreti ve zenginliği simgeleyen burçlardan biridir. ancak phaetonun öyküsünde olduğu gibi, boynundan büyük işlere kalkışan kişinin (ve bu kişinin çevresindekilerin) sonucu felaket olur.

yengece, dönersek diğer su grubu burçlarında olduğu gibi yengeç de duygularımızı simgeler. yengecin "aile" kutbu olması, yengeçlerin evcimen olduğu anlamına gelmiyor. daha ziyade yengeç, yukarıda da anlatıldığı üzere, kişinin evinden ailesinden kopuşunu simgeler. bu noktada yengeçler kendi ikilemlerini yaşarlar. yengeç çemberin kendisidir, dairenin ne içinde kalabilir ne de dışına çıkabilir. yani yengeç ne tam anlamıyla yuvada kalabilir ne de tam anlamıyla yuvadan uçabilir.

yengeç, başarıya açtır ve başarılı olmayı en çok isteyen burçlardan biridir. ancak, onun en büyük sorunu zaman zaman - hatta çoğunlukla- ayaklarının yere basmıyor oluşudur. gücünün ve kapasitesinin sınırlarını ve nereye kadar çıkacağını bilemeyebilir. bu özellikleri bakımından boğalara benzetilebilirler. sonuçta, kendisinin bilincinde olmayan bir yengeç başta kendisi olmak üzere çevresindekilere zarar verecektir.

ilişkiler kapsamında yengeç, öncelikle sevecendir. akrep kadar, hatta ondan bile fazla alıngan olabilir. aşırı korumacıdır ve özellikle aşk anlamında bir kez takılıp kaldığı kişiden bir daha kurtulması çok zor olur. becerikli, iş bitiricidirler.
  • bu senenin en şanslı burcu. bütün astrologlar öyle diyi.
  • kopan uzuvlarının yerine yenisinin çıktığını bilirdim de şunu ilk kez gördüm:
    http://www.liveleak.com/view?i=11a_1328323277
hesabın var mı? giriş yap