• dünyadan 6500 ışık yılı uzakta olduğundan kelli 1054 yılında değil m.ö. 5446 yılında patlamıştır. gördüm ben.
  • bu patlama -6 kadirde olmus evet ve 23 gun kadar surmus. -6 kadir ise dolunay kadar parlak! genisligi ise tam 10 isik yilidir(1.8km/s ile genislemekte). icinde saniyede 50 devir yapan bir pulsar barindirir ve bulutsunun isinim gucu 1000 gunes isinimindan fazladir. lakin bize birazcik uzak(6300 isik yili).
  • patlamanın gerçekleştiği anda bulutsunun görünür parlaklığı -6 kadire kadar çıkmıştır ki bu, venüs'ün parlaklığından onlarca kez daha fazladır.
  • dünyamızdan 6000 ışık yılı` :10 trilyon km x 6000` uzaklıkta bir yıldız mezarlığıdır. dev bir yıldızı bir toz ve gaz bulutuna, bir süpernovaya çevirecek kadar kuvvetli büyük bir patlamanın ardından; foton, enerji ve radyasyon hüzmesi müthiş bir hızla pulsar etrafında dönerek dev toz ve gaz bulutunu güçlendirmiştir.
  • (bkz: m1)
  • 1054 yilindaki parlamayi kayitlara gecirmeyi akil edenler yanilmiyorsam ki yaniliyormusum ne japonlar nede cinliler hintlilermis meger * ki cekik gozlu birisinin kayit ettigine yemin ede bilirim ordaydim kayit edilirken cunku ama malum yaslilik belkide japon melezi bir hintliydi kim bilir ki

ama degilmis soyle iycene konsantre olunca bariz daha dunmus gibi hatirladim hepsini ming dinastisi doneminde zhengtong dostumun yaptirdigi beijing gozlem evinden (evet te o zaman cinlilerin gozlem evleri vardi) izlenilmis ve kayida gecirilmistir yengec bulutsusunu meydana getiren supernova
  • 1054 yılında (tabi bize göre) supernova geçirirken gök yüzünde en parlak görüldüğü tarihin güneş takvimine göre 4 temmuz; ki bambaşka sebeplerden ötürü abd'liler de her 4 temmuzu göğe ışık saçarak kutluyorlar mesela.

yengeç bulutsusu kamyonetinde taşıdığı biralarını bir yandan içip "yengeç bulutsusu kadar süperi var mı be!" diye sarhoş sarhoş bağırsa daha iyi bir tesadüf olurmuş hoş.
  • crab nebula olarakda bilinir
  • messier numarası m1'dir ve wikipedia'da yazdığına göre orta güçte bir arazi dürbünüyle (7x50) bile silik bir ışık kümesi olarak gözlenebilirmiş.
hesabın var mı? giriş yap