şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kulislerden gelen son duyumlara göre bedelli askerlik ve kısa dönem askerlik komple kalkacak. yerine yeni bir sistem getiriliyor.

yeni sistemde askerlik 12 ay. gidenler eğitim seviyesine bakılmaksızın aylık olarak asgari maaş alacak. gönüllülük esasına dayalı olarak gitmek istemeyenler ise 12 ay boyunca devlete asgari maaş ödeyecek. yani toplamda 18bin tl gibi bir meblağ yapıyor. bir nevi bedelli askerlik, kısa-uzun dönem ve vicdani red-gönüllü askerlik tartışmaları sona eriyor hepsi bir potada eriyor. gitmeyenler gidenlerin maaşını ödüyor.

sanırım 17 nisan'da açıklanacak müjde bu. bu sistemde askere giden de gitmeyen de memnun olacaktır.

(bkz: 17 nisan'da milletimize bir müjdemiz var)

edit: arkadaşlar trolluk yapmadım ciddi anlamda böyle bi duyum aldım sizlerle paylaştım. zira ben de bedelli bekleyenlerdenim. şuanda profesyonel orduya geçiş aşamasında ordudaki uzman er ve erbaş maaşları 2bin 500 tl civarında. belki de asgari maaş yerine bunu vereceklerdir. dediğim gibi şuan taslak ve hazırlık aşamasında olduğunu biliyorum sadece.

edit2: arkadaşlar ben yapmıyorum kanun teklifini yada yasayı. açıklanınca hep beraber görürüz ben de bedelli bekliyorum ve böyle bi duyum aldım. hiçbi fikrim yok kontenjandır vs hakkında.
  • gitmek istemeyip de parası olmayan için anayasa ihlalidir
  • bu bildiğin berdelli askerlik olmuş.
  • durun doğru mu anlamışım :

askere gitmeyenler gidenlerin alacağı aylık asgari ücreti ödüyor.

ve askere gidenler gitmeyenlerin yerine ölüyor.

süpermiş.
  • asteğmen olayım derken borçlu çıkmak.
  • anayasa ihlaline atıfta bulunan naif arkadaşları şu başlığa (bkz: gss prim borcu) yönlendirmemiz gereken, kaynağı belirsiz iddiadır.
  • başlığı açan arkadaş trollük yapmıyorsa nasıl uygulanacağını bir türlü anlayamadığım sistemdir.

parası olanın olmayana askerlik yaptırması olayını bir kenara koyalım,
    öncelikle bu sistemin işlemesi için askere giden ve gitmeyenlerinin oranının eşit ya da askere gitmeyen lehinde yüksek olması gerekir ki askerlik yapanların maaşları ödenebilsin. bu durumda da, eğer askere gitmek istemeyip para ödeyenlerin sayısı fazla olduğunda tsk'nın asker ihtiyacı nereden karşılanacak?

hadi belli bir kontenjan koydular diyelim, bu da zaten bu sistemin temelinde olan adaletsizliğin iyice tavana vurmasını sağlar.

nereden baksan tutarsız ve uygulanamaz bir sistem.

düzeltme: başlığı açan arkadaş gerçekten troll olmadığını, duyumu bakanlıkta çalışan bir tanıdığından aldığını söyledi. kendisine inanıyorum ama bu sistem hala çok mantıksız geliyor bana.
  • kaynağı belli olmayan haber ancak mantıksız değil bana göre.

hala başkaları bizim için ölüyor muhabbetine gelmeyelim. zira dünyada bu hep böyleydi. ancak kafama takılan asteğmen maaşı.

internetten baktığıma göre 1800 ile 2500 arasında değişiyor bu maaşlar. 12 ayda toplam 21.600 - 30.000 arası bir rakam yapar; eğer brüt değil netten hesaplıyorsak.

edit:
    divit'in söylediğine göre 9 ay olmak üzere 3 ila 5 bin tl arası. bu durumda 27 bin ile 45 bin arasında bir değer olur.