şükela:  tümü | bugün
 • cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kabine nasıl işleyecek? işte detaylar...
  yeni yönetim modelinde cumhurbaşkanlığına bağlı başkanlıklarla güçlü koordinasyon ve verimli yönetim sağlanacak.
  oluşturulacak strateji ve bütçe başkanlığı ile bütçe planlaması ve yönetimi daha verimli hale getirilecek, bütçe performansı yakından izlenecek. bütçe yönetimi daha verimli hale getirilerek, bütçe disiplini pekiştirilecek ve yapısal reformlar hızlanacak.
  1) yeni modele göre, etkin bir koordinasyon için bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürüldü. yeni yapılanma kapsamında bazı bakanlıkların da isimleri değişti.
  2) bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı ile kalkınma bakanlığı ise "sanayi ve teknoloji bakanlığı" adıyla birleştirildi. yeni oluşturulan bakanlığın amacı, yüksek teknoloji ile küresel ve prestijli markalar üreterek yapay zekada öncü, akıllı teknolojilerde lider, bilgiyi üretmede merkez bir ülke hedefi olacak.
  3)gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı ile orman ve su işleri bakanlığı ise "tarım ve orman bakanlığı" çatısı altında bir araya geldi. yeni bakanlık, orman arazilerinin korunarak yedi bölge, dört iklimde, her tarlanın sulandığı, yılda iki ürünün alındığı, tarımda çeşitliliğin ve verimliliğin zirveye ulaştığı, teşviklerin artarak sürdüğü, yemyeşil bir türkiye hedefi için çalışacak.
  4)bakanlar aynı zamanda milletvekili olamayacağından yeni sistemde "hükümetin meclis'e kanun tasarısı sunması" uygulaması da son buldu. artık meclis'te milletvekillerinin sunduğu "kanun teklifleri" görüşülecek.
  5)eski sistemde olağanüstü hal (ohal) kararı meclis'te alınıyordu. yeni sistemde yetki cumhurbaşkanı'na geçti. cumhurbaşkanı'nın ohal ilan etmesi halinde, ilan kararı tbmm onayına sunulacak. tbmm, ohal'i kaldırabilecek ya da süresini kısaltabilecek, uzatabilecek. ohal döneminde çıkarılacak cumhurbaşkanlığı kararnameleri, anayasa'da sayılan sınırlamalara tabi olmayacak. cumhurbaşkanı; ohal döneminde temel haklar, kişi hakları ve ödevleri, siyasi haklar ve ödevlerle ilgili de kararnameler çıkarabilecek.

  diğer detaylar için kaynak: https://www.takvim.com.tr/…leyecek-iste-detaylar/24