şükela:  tümü | bugün
  • eger ilk defa geliyorsaniz zenci amerikalilarin konusmasini anlamayacaksiniz...korkmayin zamanla azaliyor ama su koca dunyada hersey karsilikli degil mi? tesadufe bak onlar da sizi anlamayacaklar.su derken bile kasicaksiniz kendinizi,onlar gibi su demeniz lazim.telaffuzunuzun berbat oldugunu farkediceksiniz.he bir de sunu soyliyeyim burasi amerika burada "yalnizsiniz"...(bkz: koca kitada bir ben var benden iceri)
  • (bkz: transfer), (bkz: cab), (bkz: starbucks), (bkz: baseball),
    (bkz: american football), (bkz: my nigger), (bkz: mcdonalds),
    (bkz: seinfeld), (bkz: blues), (bkz: jazz), (bkz: burger king)
    (bkz: friends), (bkz: w), (bkz: ebay), (bkz: amazon).
  • * en kisa surede bir social security number alin..

* bir bankada hesap actirin, bu sayede bankinotlariniz calinma riskini ortadan kaldirir ve markete falan gittiginizde debit card'inizla ali$veri$ yapma imkanina kavu$mu$ olursunuz..

* ne yapip edip ilk aylariniz icinde hemen ehliyetinizi alin, daha sonra ise butcenize uygun bir araba bakmaya ba$layin. zira abd'de arabasiz ya$amak zordur.. (toplu ta$ima sistemi geli$mi$ buyuk bir $ehirde okuyor ve ya$iyorsaniz tabiki bu secenegi gecin..) araba alacaksaniz iyi bir ara$tirma yapin ve yuksek mileage'i olan arabalardan uzak durun.. mesela chevrolet cavalier'in 95'den onceki modellerini katiyen du$unmeyin.. arabayi almadan, arabasi olan ve arabasini surekli ayni tamirciye/bakim yerine goturen bir tanidik bulun, o tanidiginiza, almayi du$undugunuz arabayi kontrol etmesi icin kendi tamircisini arattirin.. boylece hem saglam, guvenilir birisine bu arabayi kontrol ettirmi$ olursunuz, hem de cuzzi bir miktar odeyerek (ya da bedavaya) kurtulursunuz bu i$ten.. (bkz: amerikada ehliyet almak) (bkz: amerikada arabaniz bozulursa olacaklar)

* okumaya geliyorsaniz daha ilk ba$tan ne yapmak istediginizi bilin ve o dogrultuda henuz ilk yaz tatilinden itibaren hedeflediginiz sektorde ya da $irketlerden birinde staj koparmaya cali$in.. egitim sezonu icinde hoca asistanligi kapmaya cali$in, kapamazsaniz kampus icinde ba$ka bir i$te mutlaka cali$in.. okulunuzun "host family" programi varsa mutlaka ba$vurun.. host family size cok yardimci olacak ve cok ho$ vakit gecireceksiniz..

* henuz turkiye'den amerika'ya gelmeden once mezun calling card satin alin, boylelikle telefon ileti$iminde problem ya$ama ihtimalini minimize edin..

* mumkun oldugunca fazla insanla tani$in, konu$un, cevrenizi geni$letin*. bu size bir cok kapi acacaktir.. televizyon seyredin, kitap, dergi okuyun.. kendi ailenize, arkada$lariniza ve ulkenize, kulturunuze cok bagimli olabilirsiniz, bunlari cok ozleyebilirsiniz ama yine de mantiginizi duygulariniz onune gecirir ve icinde "turk" kelimesi ile ilgili herhangi bir $eye bir muddet uzak durun.. hep amerikalilarla zaman gecirmeye cali$in.. okulunuz bunyesinde mutlaka bulunan "international club"'a da uye olun, sizin gibi dunyanin dort bir ko$esinden gelen diger yabanci ogrencilerle ileti$im kurun, onlarin kulturunu ogrenin ve kendi kulturunuzu onlara tanitin.. tum bunlara ragmen, yok ben koyumu ozledim, beni koyumun yagmurlarinda yikasinlar diye aglamaya, inlemeye ba$ladiysaniz o halde (bkz: tulumba.com) (bkz: turkishsoccer.tv) sizleri beklemekte.. iyi harcamalar..

* amaca gore degi$mekle beraber, mutlaka iyi i$ goren bir bilgisayar edinin. hem sinif projeleri hem de internet icin cok fazla i$inize yarayacak, bunun icin okulun kutuphanesine sirf bilgisayari kullanmak icin gitmek zorunda kalmayacaksiniz..

* ders sonlarinda sinif dagilirken mumkun oldugunca o dersin hocasinin yanina gidin ve muhabbet edecek bir $eyler bulun.. maksat hoca sizin ilgili, konu$kan, sicakkanli bir insan oldugunuzu ogrensiz.. bir gun elbet kiyisindan ko$esinden bir yardimi dokunabilir size..
  • what's up diyenlere harbiden neler yaptiginizi falan anlatmayin, i'm ok gibi salak cevaplar vermeyin (bkz: ben bugun bunu yaptim), not much veya aynen what's up deyin gecin.
  • - okulunuzun "uluslararasi ogrenci kulubu" ya da benzer isim altinda orgutlenmis cemiyetinin duzenledigi etkinlikleri kacirmayin. katildiginizda goreceksiniz ki sizin haricinizde sadece kendi aralarinda kaynasan ve cantonese ya da kore dilinde konusan asyalilardan olusan bir grupta yer almaktasiniz. zaten bunun icin katilin demedik, bu tip etkinliklerde yemek cok guzel ve sahane ucuz; gidilen aktivite ya bedava ya da super indirimli olur. okula o kadar para veriyorsunuz, faydalanin.

- cep telefonunuzu "alo" diye acmakta bir sakinca gormeyin, bakiniz ruslar, orta avrupalilar, gurculer ve fransizlar da boyle aciyor ve ozellikle fransizlar bu "alo"dan cok prim yapiyor. amerika'da "avrupali" olmak her zaman prim yapmistir ve yapacaktir, hispanik olmadiginiz icin sukredin, bunlari okuyorsaniz degilsiniz, gidin yuzunuze su carpin. ingilizceyi agzinizi yayarak konusmak icin kasilmayin, amerikalilar kendi aksanlarinin hastasi degiller.

- amerikada kimse halivud filmlerindeki gibi konusmuyor.

- sozluge cok fazla entry yazmayin, ingilizce dusunme kabiliyetinizi baltalar. gidin yazisma dili ingilizce olan forumlara dadanin, anglo-saxon dilinde ayar verin, kendinizi bambaska hissedeceksiniz. sonra ingilizce ayar vermek diye baslik acip marifetlerinizi aktarir, sozluk halkini kendinize hayran birakirsiniz. mesela benim toefl'im 800.
  • - oktay sinanoglu muridi olarak amerika'da bulunuyor ve tutup gerzek gibi yahudilere, hintlilere, beyaz amerikalilara ve dunyanin geri kalanina kendileri hakkindaki gercek fikirlerini belirtiyorsaniz:

a) kimseyle konusmayin, ingilizce bilmiyormus gibi yapin
    b) gitmeyin (amerika'ya)

cunku neden? cunku oktay sinanoglu yasalarina gore icinde bulundugunuz ulkenin firsatlarini ve imkanlarini sonuna kadar somurmek, bu sirada renk vermemek, ulkenize geri dondugunde kendileri hakkinda atip tutmakla yukumlusunuz. kendinize yapilmasini istemediginizi baska herkese yapmakla gorevlisiniz. turklerin asagilanmasi ve hor gorulmesi cok kotu bir seydir cunku onlar aslinda ilk universiteyi buhara'da kurmuslardir ama sizden baska herkes olmelidir. yahudiler cimridir. avrupalilar barbardir. cinliler gecmisteki dusmanlarimizdir. kizilderililerin kizamiga bagisikligi yoktur (aptallara bak be, kizamiga bagisikligi olmayan adamdan dunyaya hayir mi gelir, degil mi oktay amca? dede?).
  • ben ogrenci adamim kullanilmis kullanilmamis esya farketmez diyorsaniz, http://www.craigslist.org/ sitesinden yasadiginiz bolgeyi secebilir, kendinize cok ucuza esyalar alabilirsiniz.
  • -televizyonda her lord of the rings gordugunuzde isinizi gucunuzu birakip izlemeye kalkismayin.2 gunde bir tekrar tekrar veriyorlar.

-her sigara isteyene sigara vermeye kalkismayin.elinizde sigara gordukleri anda atliyorlar tuketiyorlar ve somuruyorlar.

-gordugunuz her degisik icicegi ve yiyecegi denemeye kalkismayin.buyuk ihtimal tattiktan sonra cope atarsiniz.

-diyelim ki x internet baglantiniz var ama adamlar acayip zam yapti.telefon acin himini himini yapin ben y sirketine geciyorum bu ne cus diyin.hemen onunuze promosyonlar yigarlar.

-bulundugunuz bolgedeki telefon kartlarini iyicene arastirin.dogru duzgun bir kartla 5 dolara en az bir saat istanbulla konusabiliosunuz.(evet 100 kontorden daha ucuz.)

-bir adet dvdciye gidip aylik gecis kartlarindan alin.20 dolara sinirsiz film izleme sansiniz var.
  • hayatta eglence anlamindaki perspektifi cok sinirli olan insanlarla tanismaya hazir olun...parti parti parti....icki, icki, icki...o kadar...bizdeki bati-dogu kulturunun catisip kaynasmasinin yarattigi bazi rituelleri ve ilginclikleri ozleyeceksiniz. hayat biraz fazla duzenli ve fazla monoton gelecek...raki-balik, bogaz, ince-belli demli cay gibi simdi kiymetini bilmediginiz guzellikleri ozleyeceksiniz...sonuc...istanbul rulezzzz olacak tabi ki...ama is isten gecmis olacak...yazik size...