şükela:  tümü | bugün
 • 80 yasindaki soforlere alisin, 'pes' dedirtecek kadar yavas giderler; ne selektorunuzu gorurler, ne kornanizi duyarlar. saglayarak gecmekten baska sansiniz yoktur. (bu hareket trafik kurallarina aykiri)
 • ankara'ya mı özgü bilemiyorum ama geniş bulvarlarda şerit çizgilerinin olmamasına alışmak gerek.
  (bkz: konya yolu)
 • ekstralar hariç olmak üzere;
  cuma ve cumartesi günleri saat 00:00-02:00 arasında,
  akay kavşağı (tunus'a dönen kısmı)
  eskişehir yolu (inönü bulvarı) hazine müsteşarlığı önü,
  istanbul yolu anadolu bulvarı viyadüğünün ordaki büyük makromarket önü,
  atatürk orman çiftliği'ni söğütözü'ne bağlayan yolda orman genel müdürlüğü önünde kesinlikle uygulama olur. bu uygulamalarda alkol üzerine yoğunlaşır memur abilerimiz haliyle, dikkatli olmak lazım.
  alkollüyken araç kullanmamak lazım aslında.
 • yön tabelalarina güvenmeyin..
 • istanbul gibi sapası çıkmazı bol olan bir memleket olmadığı için ankara trafiğinde önünüzde bir yoğunluk gördünüzmü derhal sağdaki ilk ayrıma dalın. merak etmeyin oralarda gitmek istediğiniz ana yola paralel bir tali yol illaki vardır, değerlendirin.
 • bahceliye gidecekseniz ve bunu arabayla yapmak gibi bir cengaverlikle yapacaksaniz 7.cadde veya 4.cadde ve bunlari birbirine baglayan buyulu fener civarindaki * her daim aracla doludur, surdan bir u cekeyim, aman park edeyim veya ulen 7 dolu 4'e kacayim gibi seyler yapamazsiniz, siz siz olun aracinizi 1.cadde'ye veya belpa'ya park edin... belpa'daki degnekciler yasal degildir, aracinizi askeri lojmanlara bakan yakaya dogru birakirsaniz guvende olur...

  (bkz: ankara'da park edilecek yerler)
 • türkiye'nin en boktan trafiği ankara trafiğidir, nokta. şehir içinde birkaç dakika geçirdikten sonra bile o lanet ettiğiniz istanbul trafiğini öpüp başınıza koyarsınız.. ne anadolu şehirlerinde olduğu gibi bir karşılıklı saygı ve hoşgörü, ne de diğer büyük şehirlerde olduğu gibi karmaşık da olsa bir düzen söz konusudur.. trafik kuralları, trafik lambası, trafik işaretleri, geçiş hakkı, şerit, sinyal vb. terimler ankaralı sürücülerin dağarcığında bulunmaz, yollarda orman kanunu hakimdir.. bu rezilliğin sebebi ise saçma sapan, eciş bücüş, karman çorman yollar ve trafik işaretleriyle donatan ankara büyükşehir belediyesi mi, konumu veya aracı nedeniyle geçiş üstünlüğü olduğuna inanan kesmin daha fazla olması mı, ankara'nın havası suyu taşı toprağı mı, yoksa başka bir şey midir orasını bilmiyorum.. çok uzun yıllardır profesyonel sürüş eğitmenliği yapan bir tanıdığımın da dediği gibi "ha katmandu, hindistan, mısır, ha ankara.. aynı şey"..
 • merkezlerde, islek yerlerde (örn. tunus caddesi, tunali, kizilay, ulus vs.), ozellikle hastanelerin civarinda otoparklari kullanin veya paraya kiyin degnekcilere guvenmeye calisin. aksi takdirde ozellikle hastane civarinda saat 08:30da mesaisine baslayan cekiciler yuzunden trafik vakfina degnekciye veya otoparka vereceginiz paranin 20 katini verir, daha da kotusu ostime otobus dolmus vs. ile gidip 2-3 saat isinizden gucunuzden olursunuz...
 • unutmayın burası ankara, memur ve asker şehri.
  bu yüzden hafta içi saat 18:00 sularında kamu binalarının yoğun olduğu bölgelerden mümkün olduğunca uzak durun. özellikle askeri binalardan. aniden yola dökülmeye başlayan onlarca personel servisinin bir anda herşeyi nasıl değiştirdiğini görünce iş işten geçmiş olabilir.
 • kizilay, ulus, tunali, bahceli de dikkat edilecek bir husus da kritik kutle teorisidir.