şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle
  (bkz: bas gitar alırken dikkat edilecek hususlar)

  yeni başlayacaksanız ve paranızı büyük ölçüde bas için harcamışsanız (ki genelde öyle olur) şimdilik behringer thunderbird ayarı bir amfi işiniz az çok görür, zamanla zevkiniz de geliştikçe kendinize en uygun anfiyi seçersiniz ama kişisel olarak marshall'dan şaşmayın derim.

  bu aşamayı geçip kendinize bir saz ve bir amfi edindikten sonra işin esas kısmı gelmektedir. çalmayı hemen hiç bilmiyorsanız ya bir hoca bulmanızı ya da bir metod edinmeniz yararlı olur. daha önce herhangi benzer bir enstruman çalmamışsanız zorlanmanız çok olasıdır, zora gelemem diyerek bu işe başlamadığınızı var sayıyor ve bu kısma yönelik hususları geçiyorum.

  bas konusunda diğer tür gitarların metod zenginliğini bulamayacaksınız, hayal kırıklığına kapılmayın. ankara için bu tip kitapların fotokopileri ile çalışma kasetlerini bulabileceğiniz yer ana olarak hayri müziktir ama bildiğiniz gibi itfaye, bit pazarı süprizlerle doludur oraları da bir kolaçan etmenizi öneririm. hoca konusunda da oldukça titiz davranmanız gerekir. ağaçtan ilan toplayacağınıza işin içinde olan (illa bassist olması gerekmez) güvendiğiniz birilerinin önerilerini izleyin. her konuda olduğu gibi burada da iyi kullandığınız öğütler sizi zaman ve para kaybından kurtaracak, müzisyen olmanızla da hızlanacak olan arızaları geciktirecektir
 • jazz, rock, blues yapilacaksa gogus hizzasinda yok eger punk yapilacaksa, diz e yakin yerlerde tutulmasi tercih dahilindedir
 • beş ve daha fazla telli basları hakkını tam verebileceğinizi düşünüyorsanız (ki pek az kişi becerebilir bunu) kullanın, ya da aksessuar niyetine arabanızın aynasına asın ne bileyim.
 • öncelikle gitar konusunda acele etmeyin eğer ders alacaksanız derslere başlayıp hocanıza danışın, ders almayıp ben alaylı olcam kendim örencem diyosanız anlayan bir arkadaşınızdan tavsiye alın, eğer ingilizcem var diyosanız ankarada metal news de bulunan ingilizce fotokopi method işinize yarayacaktır fakat onun dışında türkçe metod bulmak için çok aramanız gerekir. bundan sonrası çalışmak çalışmak ve çalışmak... bide gittiğiniz konserlerde veya izlediğiniz konserlerde bassistleri takip edin böylece kendinize bir stil oluşturabilirsiniz...
 • parmak tekniğinizi geliştirin, pena her ne kadar temiz ses verse de onsuz çalmanız gereken parçalar mutlaka olacaktır. sağlak olduğunuzu varsayarak konuşuyorum, yüzük parmağınızı daha en başlangıçtan geliştirmeye bakın sonradan alıştırmak daha meşakatli olur, daha fazla zamanınızı alır.
 • her zaman iyi ve iyi üzeri davulcularla çalışın. çaldığınız gruplarda amacınız biraz da kendinizi geliştirmek ise bu çok önemlidir bunun yanında yaptığınız işten haz almanız için de aynı derecede elzemdir. hatta iyi anlaştığınız bir davulcuyla ara sıra gidin sırf davul bas takılın.
 • telleri inşaat demirinden farksız bir enstrümandır, ancak anfiden çıkardığı her ses müthiş bir heyecan verir. o heyecan ki fani dünyada çok şeye değer ve bu heyecanı yaşayanlar çok defa bas gitarıyla uyumayı, sevgilileriyle uyumaya tercih etmişlerdir.
 • çaldığınız türe göre victor wooten, john patitucci, jamaaladeen tacuma, roger glover, gary willis, flea, billy sheehan, steve harris, steve digiorgio gibi ustaları dinleyin (ve imkan varsa izleyin), dergilerdeki makalelerini takip etmeye çalışın, kağıda dökülmüş uygulamalarını etüt edin . sonradan perdesiz basa merak sararsanız bazı şeyleri silbaştan öğrenmeniz gerekeceğini unutmayın.
 • klasik türk müziği yapacaksanız veya ney ile uyum sağlamak gibi bir kaygınız var ise mutlaka perdesiz bir telli saz, yani bizim konumuzda perdesiz bas, kullanmanız gerekir.
 • guzel para biriktirdiyseniz fender, warwick gibi markalari tercih edin. butceniz kisitliysa ibanez, cort gibi markalar gayet iyidir.