• - ortam kırk yaş üstü bireylerle dolu. las vegas ortamı beklemeyin.
    - eger klube falan gitmek isterseniz, bi arkadaşınızla gidin zira partner bulmakta güçlük çekebilirsiniz.
    - gençlerin takıldıgı bi klup keşfedin. belki kendi las vegasınızı yaratırsınız.
    - çevrenizde gençlerin takıldıgı bi klup yoksa bide 18 yaşından küçükseniz gitmeyin. bebe muamelesi yapıyolar.
    - partnerinizi çok iyi seçin.
    - konuşmak yasak ama maşşallah gittiginiz kluplerde anlıyacaksınız ki oyuncuların çenesi bi kapanmıyo.
    - genelde oyuncular iyi mevkilerde olup emekli olmuş insanlar.
    - oyunu anlatırken bataktan başlarlar. kolay bi oyun. bilmiyorsanız en azından onu ögrenin derim.
    - okuyup anlanılacak bi oyun degil izlenip anlanılacak bi oyun.
    - son olarak ögrenicekseniz adam gibi ögrenin. sonra pis eziyolar şerefsizim.
  • zor bir oyun(muş). o yüzden bir anlık hevesle dalmayın, deşerler. öyle kahvedeki kinge, batağa, elli bire falan benzemez diyorlar.
  • çok zor oyun. baya komplike. 3 yıldır oynayan arkadaşım ben biliyorum demez daha. ben daha bebeyim zaten. 1 aydır oyunuyorum.
  • hemen başlayın 50 yaşında ancak ögrenirsiniz
  • oynayanların genel olarak yaş ortalaması 55 falan. emekli yaşlı amcalar dan oluşan bir popülasyon. ve hepsi çok bilmiş anlatamam. her oyunumdan sonra gelip farklı şekilde oynadığın oyuna karışmaya bayılıyorlar akıl vermeye falan anlatamam. benim yaşıtım olsa yüz kez söylerim ama işte karşımda benim yaşım kadar sene bric oynamış biri olunca efendi efendi "hmm evet tabi öyle yapsam da olurmuş" diyorum ama içimden ortağım karışmıyor size laf düşmez diyemiyorum. oyunun ortasında gelip dürten mi dersin oyun bittikten sonra peşinden koşturup "orda o yapılır mı yaaaaağ" diyen mi... kimisini dinlerken büyük keyif alıyorum çok mantıklı anlatıyorlar ama bu kişiler 3-4ten fazla değil. üstelik bir genç olarak gittiğinizde yaşınız çok büyük bir dezavantaj. çünkü ne desen "ben kaç yaşındayım dediklerine bak" seklinde bir şeyle karşılaşabiliyorsun. bence bric klüplerinde yaş bir saygı unsuru sayılmamalı. evet.

yeni başlayanlar içinse sunu diyebilirim kafa yormayı seviyorsanız bağımlısı olacaksınız. kendinizi sürekli geliştirin.
  • interetten ingilizce kaynaklar kullanarak yaklaşık bir aylık öğrenme çabalarımdan sonra şu temel önerilerde bulunabilirim:

öncelikle bir defter ayırmak ve güzelce not almak lazım, oyunları oynarken açıp bakmak, hatırlayıp öğrenmek için iyi.

farklı farklı anlaşmalar olduğu için ve şu tarz muhabbetler döndüğü için sistematik gitmekte fayda var.

oyunun kart oynama kısmını 'bu batağın benzeri' diyip göz ardı etmemek lazım, özellikle sinyaller, açılış kartı ve konuşmadaki bilgileri kullanarak oynamak ve genel olarak koz atmanın ve büyütmenin zorunlu olmamasından kaynaklı olarak gelen taktiksel derinlik dikkate kesinlikle değer.

briçin biraz da geçmişini, camiasını, trendlerini duymuş olmak, bunlara göz gezdirmek bence önemli. yardımcı oluyor.

poker gibi oynamamakta fayda var.
    biraz daha fazla double kullanmakta da.

benim geç sindirdiğim çok temel bir konsept oldu: konuşma kısmındaki bilgi akışı sadece partnerlerin (anlaşabildiklerini varsayarsak) arasında değil. eğer ben bir konuşma yapmışssam, rakipler bunun ne anlama geldiğini sorabilir ve ben dürüst cevap vermeliyim. buradaki soru aslında, benim konuşmamın ne anlama geldiği değil, partnerimin bundan ne anladığını düşündüğüm. bu cevabı benim partnerim duymaz. dolayısıyla şöyle bir şey (genelde) yasak değil. yani, oyunda herkes kendi kartlarını ve yerdeki kartları görüyor ve konuşmalardan (genelde) ne anlaması gerektiği konusunda herkes aynı bilgiye sahip.

iyi eğlenceler!
hesabın var mı? giriş yap