şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yavaş yavaş değişmekle birlikte çin’de bahşiş hakaret olarak kabul edilir. biriyle tanıştığınızda başınızı hafifçe öne eğmeniz yeterlidir. çinliler çok resmi insanlar olduğu için size ünvanınızla hitap ederler. dakik olmak zorundasınız. yalnız iş görüşmelerinde çinli iş adamının öyle kolay kolay karar veremediğini de aklınızdan çıkarmayın. yani sabırsız olmayın. çin’de ev ziyaretleri adetten değildir. ama davet edilirseniz erken gidip, yemek bittikten biraz sonra kalkmanız gerekir. yemekten önce ev sahibi size hoş geldin konuşması yapar ve kadeh kaldırır. siz de bu konuşmaya karşılık verip kadeh kaldırmak zorundasınız. masaya gelen her yemeğin tadına bakmak bir nezaket göstergesidir. yemek esnasında iş konuşulmaz. pahalı hediyeler genellikle kabul edilmez. tayvan hakkında konuşmaktan ve liderleri eleştirmekten kaçının. (kaynak: ekolay.tatil)
 • cinlilerin onemsedigi bikac fazla bilinmeyen noktalar vardir. bir buyugunuze, saygi soterdiginiz bir insana bir sey verirken, iki elle tutup verilirse eger takdir kazanirsiniz.

  cinliler her seye gulerler, sinirlenince, utaninca, birseyi bilmeyince vs. sinirlenilmemeli, onlari anlamaya calisilmalidir.
 • buyuk sehirlerde buyuk ihtimalle bu degismistir ama kucuk sehirlerde hala bazi seyleri supermarketlerde bulamazsaniz sadece onlari satan dukkanlar vardir her mahallede, o dukkanlari bulmak gerekir. (or: ampul) cinliler bunu zaten herkezin bildigini dusundugunden size soylemezler bir turlu genellikle.
 • can cin con demeyin.

  cince konusmaya calisilacaksa eger tonlamalara dikkat edilmeli, zira yanlis tonda soylerseniz bir heceyi apayri anlamlar sagliyacagindan basiniza is acabilirsiniz
 • politik konulara deginilmemeli

  ac kalmak istenmiyorsa, restorana gidildiginde onyargili olunmamali.
  ayrica yemegi ismarladiktan sonra ismarladiginiz yemegi canli gormek istemediginizi belirtmeniz gerekebilir bazi yerlerde.
 • yabanci olmayan her yerde her sekilde (buyuk marketlerde bile) pazarlik edilebilir, edilmeli. turistik yerlerden antika alinmamali. mumkunse uzun(ca) zamandir orda yasayan bir yabanci bulunmali, onlarin bildigi, kesfettigi yerler ogrenilmeli.

  toplu tasit kullanilmamali. bisiklet ya da taksi kullanilmali.
 • 2 ya da 3 dolara süper dvd'ler bulabilirsiniz. sadece sorun "nereden dvd satın alabilirim?" diye. misal hannibal dvd'sini 3 dolara almıştım. hem de dts!
 • bir zamanlar durdurmak icin cin seddini yaptiklari milletin turkler oldugunu kabul etmiyorlar, ikna etmeye calismayin, bosu bosuna sinirlerinizi germeyin.

  mao karsiti bir laf etmeyin

  korsan cd, vcd, dvd alicaginiz zaman kontrol edin. (dogrusunu vermisler mi, eger olanak varsa hatta kalitesini de kontrol ediniz)
 • basiniz belaya girdi mi, problem kucukse, cince bilmiyorum hicbisey bilmiorum ben bir apaciyim ayaklarina yatin, kurtulursunuz. problem buyukse, turk elciliginin telefonunu bulmaya calisiniz.
 • unutmayin ki burnu* olan her cinli turktür*. bu kayboldugunuzda oldukca isinize yarar.