şükela:  tümü | bugün
 • ilk deneyimlerinizi kendi başınıza yaşayın. iyice bilgi, birikim sahibi olmadan elektronik müzik konserlerine gitmeyin. elektronik müziği modern yaşamın, city kültürünün bir parçası sanmayın, hele ki uyuşturucunun ekürisidir gafletine asla düşmeyin. connection ayakları filan göte gelmeyin. elektronik müzik dinleyin ama misyonerlik yapmayın. insanın asabını bozmayın. (yani gerçek hayatta diyorum, sözlükte ne yaparsanız yapın bana ne) çok terimli, sülalesi kalabalık bir müzik türüdür bilip bilmeden konuşmayın. genelde elektronik müzik olan yerde ucuz içki de olur ama bu genel kural değildir. babylon'da adamı her daim öttürüyorlar. bu elektronik müzikçilerin en çirkini nobukazu takemura'dır. yan bilgi olsun. elektronik müzik dinleyince elektrik çarpmış gibi dolaşmanıza gerek yoktur, tipinizi toplayın dağıtmayın amı götü. yani cool olmak ile kokmak arasında biraz değil bir hayli fark var.
 • bence öncelikle elektronik müziğin ne olduğunu öğrenin;
  (bkz: ilhan mimaroğlu)
  (bkz: edgar varese)
  (bkz: moog synthesizer)
  (bkz: mellotron)
  (bkz: tangerine dream)
  (bkz: kraftwerk)
 • aphex twin dinleyin.anlamaya çalışın ya da anlamayın sadece dinleyin...
 • bu muziğin dejenere kısmına ya da kendisine yöneltilen kolaycı genellemelere takılmayın, sandığınızda da derin bir kuyu elektronik bir müzik. tarzdan tarza sekip ritmli bir keşif süreciyle kulağa en yatkını elbet bulunabilir.
  yolunuz bir şekilde idm'den geçsin.
 • eğer ağır abiyseniz ve bulunduğunuz tribantel ortam sizi başlarda gerebilir. bunu aşmak için önce mercan dede & özcan deniz ikilisiyle kanka olun. arabesk üzerine çeşitli deneysel çalışmaları dinledikten sonra hemen en yakınınızdaki gökhan kırdar ilen kanka olun. elektronik türk halk müziği üzerinde doktora yaptıktan sonra birde bakmışsınız ki sizi sarmaz olmuş artık arabesk damgalı geyikler. daha sonrasını yazmıyorum. onuda siz zaten gelip yazacaksınız "şöle yapın, böle edin. bu iyidir lan" diye.
 • yeni başlanıldığında elektronik müzik; "o iyi", "bu da çok sıkı" , "müthiş" gibi pek çok kişisel tavsiye ile kafa karışıklığına yol açan bir sürece neden olur. herkes vaktiyle bir taraflardan böyle tavsiyeleri bol bol almıştır. ancak, bir elektronik müzik grubunun ya da dj'in etrafta çok popüler olması o'nun çok kaliteli, kuul ya da süpper olduğunu her zaman göstermez.. bilakis, o'nu dinleyen çok sayıda aptalın bir evrensel küme şeyettiğine de işaret edebilir. boks ayakkabısı nasıl popüler oluyorsa, içi boş gruplar da malum kitleler tarafından fazla yüceltilebilir. hele işi hayati mesele olarak gören clubber bozması arkadaşlar, tamamen abuk sabuk şeylerden bahsederek iyice kafa ütüleyebilirler.. beğendiğiniz bir şeyler olursa, sağa sola sormak bol bol gaz almaktan başka bir işe yaramaz. onun yerine şu denenebilir:
  http://www.google.com/
 • dünyanın en iyi müziğinin bu olduğuna inanmayın, dünyada başka türlü müzikler var, sakın onlara "eskidi abi bunlar" demeyin*. hele bir de "elektronik müzik geleceğin müziği" demeyin, "o zaman gelecekte dinleyin mnkym" deriz.
 • elektronik muzikte emek yoktur diyenlere gulup gecin; birakin onlar headbange devam etsinler.
 • herzaman daha derinlere doğru kazın. bilmemneremix lerin orjinallerine ulaşmaya çalışın, farklı versiyonları karşılaştırın. aynı parçayı çok defa, farklı katmanlarını algılamaya çalışarak dinleyin.