şükela:  tümü | bugün
  • - mantık neymiş, öğrenin.
    - mantık neden formel bir disiplindir, onu da öğrenin. formel disiplin nedir onu da öğrenin.
    - yaradana sığınıp bir filozofun kitabını elinize alıp başlamayın. muhtemelen şapşallaşırsınız. felsefeye giriş diye yöntemi açıklayan güzel kitaplar mevcuttur çevrenizde, genelde filozof değil felsefeci elinden çıkmışlardır, onlardan bir tane edinin.
    - felsefeye tanrıyı tartışarak başlamayın. o sonraki mesele. önce akıl yürütmeyi öğrenin. yürümeden koşulmaz.
    - felsefe adamı delirtmez. bakış açısını değiştirebilir, ama bu genelde iyi bir şeydir.
    - düşünmeyi sevin. sıkılma organınızı aldırın. takıntılar faydalı şeylerdir, çünkü özellikle platon, aristoteles gibi ihtiyarların sittin sene önce yazılıp milyon çeviriden değişiklikten geçmiş işlerinde bir paragrafı çözümlemek için beş on kere okumak gerekli olabilir. (parmenides'i ilk okumada şakır şakır anladım demeyin, döverim.)
    - kant, hegel gibi abiler başlamak için seçebileceğiniz en kötü yerlerdir. önce bu adamlar buraya nereden geldi diye bir bakın. felsefe tarihi olmadan çakılıp kalmanız çok büyük bir olasılıktır.
    - antik yunan nedir öğrenin. ciddi ciddi okuyun. katılmasanız bile hayran olun.
    - felsefeyle ilgilendiğinizi duyunca malum hakan peker şarkısını söylemeye başlayanların ağzını burnunu kırın. felsefecilerin de ara sıra deşarj olmaya ihtiyacı vardır.
    - ahkam kesmeyin. mantık ile konuşun.
    - diyalog nedir öğrenin.
    - diyalog'un var olabilmesi için ön şartlardan birinin (hatta en önemlisinin) ikna edilebilirlik olduğunu öğrenin.
  • olamayacak seydir. insan felsefeye baslayamaz, felsefe zaten insan dogdugu andan itibaren cevresinde olan bir olgudur. bilim olarak bakmak ise ikinci planda gelir. felsefeye baslanmaz, sadece hayat ve felsefe hakkinda farkli bakis acilarina goz atilabilir.
  • ne mustafa topaloglu ne de hakan peker'in felsefe bilimi ile ilişkisi yoktur.
  • felsefe (günümüzdeki anlamıyla, yoksa antik yunanda felsefeyle bilim aynı şeydi -ve felsefeydi, yine bilim değil- zaten) bilim değildir, felsefe bilimi diye bir şey yoktur, bu güne kadar yapılmış felsefi çalışmaları tarihsel açıdan kataloglayan felsefe tarihi vardır, o bilimdir, ama o da felsefeden çok filozoflarla ilgilenir.
  • (bkz: önce)
    (bkz: yunan)
    (bkz: homeros) (bkz: ilias) (bkz: odysseia)
    (bkz: hybris) (bkz: gnothi seauton)
    (bkz: hesiodos) (bkz: theogonia) (bkz: erga kai hemerai)
    (bkz: arkhe) (bkz: thales)
    (bkz: doğa ya da var olan)
    (bkz: herakleitos) (bkz: kendimi keşfettim) (bkz: her şeyi yıldırım yönetir) (bkz: protagoras)
    (bkz: socrates) (bkz: platon) (bkz: sofistler) (bkz: epikuros) (bkz: stoacılık) (bkz: zenon) (bkz: academia)
    (bkz: roma)
    (bkz: lucretius) (bkz: marcus tullius cicero) (bkz: vergilius) (bkz: pietas) (bkz: seneca) (bkz: marcus aurelius)
    (bkz: mitosların uygarlaşma ve insanlaşma süreci)
    (bkz: hiristiyanlık) (bkz: isa) (bkz: hakikat nedir)
    (bkz: ortaçağ felsefesi)
    (bkz: st augustinus) (bkz: st anselmus) (bkz: fides quaerens intellectum) (bkz: st abelardus) (bkz: scotus eriugena) (bkz: scotus eriugena nin saydam ve sarmal kulesi) (bkz: boethius)
    (bkz: cur deus homo) (bkz: tanri daha buyugu dusunulemeyen varliktir)
    (bkz: islamiyet) (bkz: kuran)
    (bkz: ibrahim ibn edhem) (bkz: farabi) (bkz: ibn miskeveyh) (bkz: ibn sina) (bkz: ibn bacce) (bkz: ibn rüşd) (bkz: ebu reyhan el-biruni) (bkz: ebu hamid el-gazzali) (bkz: ibn el-arabi) (bkz: mevlana) (bkz: ibn haldun)

(14. yy. kanımca, ve faruk akyol hocam'a göre; yeryüzünün gördüğü en entelektüel çağ idi. orada bırakıyorum efendim, devamını başkaları getirsin.)
  • başladığınız anlamazsınız bile. ve neyin içinde olduğunuzu anladığınızda artık çıkmak için çok geçtir. halbuki ne kadar zevklidir değil mi; hiçbir şeyin anlamını düşünmeden bize verilenler ile yaşamak, mutluluk verici!
  • felsefeye yeni başlayacakların önce "felsefe nedir?" sorusunu kafasından geçici olarak çıkarması gerekir. zira felsefeyle ilgilenmemenin başlıca nedenlerinden biri aynı klasik müziğin yaşlı işi olduğu sanılıp da öyle olmaması gibi felsefenin de çok zor sanılması. halbuki öyle değildir, düşünüyorsan, zaten felsefe yapıyorsundur. hayır, sıradan düşünmekten bahsetmiyorum. her zaman içinde olan o sesleri, düşünceleri, duyguları, inançlarını sorgulayarak düşünmeye başlayabilirsin mesela. sonuçta basit olarak felsefeye evreni anlamak için olan bir sorgulama bilimi diyebiliriz. aslında hakkında çok şey yazılıp çizilmiştir, ben de hakkında çok uzun konuşabilirim ama her ne kadar nietzsche benim laflarım soğuk dağ havası gibidir, soluması zordur gibi şeyler zırvalamış ama kalbimizi kazanmış olsa da montaigne felsefe dağa tırmanmak değil, yokuş aşşağı doğru rahat bir şekilde inerek ulaşılan bir kır bahçesi (buna benzer bişiler dedi işte) gibidir demiştir.
  • önce şöyle bir şeyi öğrenmek lazım ki doğru beklentileriniz olsun felsefeden:

• klasik yöntemleri hiç bir zaman sevmedim, sevmem. o nedenle önce felsefenin doğuşundan başlayıp sonra platon sokrates sonra ortaçağ vs. gibi şeyler söylemeyi doğru bulmuyorum yeni başlayanlar için. sorgulamaların doğrultusunda kendine uyan kaynakları incelemek en güzeli. ben mesela eski yunan filozoflarını severim ama okumasını sevmem. tamam doğru düşünceleri olabilir ama yunan tarzı hoşuma gitmez, eski eski şeyler yani anlatılmaz bana sıkıcı gelir. günümüzde çok sağlam yazarlar var, yakın gelecekte de. bunlar geçmişin sorgulamalarından da destek alıp daha ileri götürürler olayı, hoş felsefe kümülatif değildir ama sonuçta artık insanların ufku daha geniş, ve daha az tabu var artık yani daha çok sorgulama var. kısacası felsefeye uymayın onu kendinize uydurun sıkıcı eserleri okumak zorunda deilsiniz, kesin sevdiğiniz yazarlar ve uslüplar çıkıcak ve onları okumaktan hoşlanacaksınız.
  • 1) mütevazi olun. felsefi olgunluk diye birşeyin var olduğunu bilin.

felsefe ile ilk ilgilenmeye başladığınız zamanlarda bazı düşünürlerin fikirlerini saçma bulabilirsiniz. ancak aynı fikirlerin örneğin beş yıl sonra gözünüze tamamen farklı görüneceğini unutmayın. felsefe ile ilgilendikçe, düşündükçe ve büyük insanların metinlerini okudukça fikirlere bakışınız da değişecektir.

özellikle felsefeye yeni başladıysanız "x, felsefe/felsefeci değildir" (x yerine bir düşünür ya da bir felsefe akımı koyunuz) gibi cümleler kurmayın. felsefenin ne olduğu sorusu, cevabına ansiklopedilerden "felsefe" başlığı altındaki tanımları okuyarak karar verebileceğiniz bir soru değildir. felsefeye başlarken cevabını vermeniz gereken bir soru da değildir. neyin felsefe olduğu, neyin olmadığı konusuda yargınızı ertelemeye çalışın. felsefi anlamda olgunlaştıkça bu konudaki görüşleriniz de değişecektir.

2) ya ego sahibi ya da iyi felsefeci olursunuz. savunduğunuz fikirler size eskisi kadar kuvvetli gelmiyorsa ve yine de geri adım atmayı kendinize yediremediğiniz için savunmaya devam ediyor ve ad hoc argumanlar üretiyorsanız ego sahibi olursunuz. yok eğer savunduğunuz fikirlerin zayıf olduğunu kabul eder de geri adım atarsanız iyi felsefeci olursunuz. seçim sizindir. (bkz: hilary putnam)