şükela:  tümü | bugün
 • bin tane tuş var burada, birine basınca beşi birden kapanıyor, üflüyorum üflüyorum ses çıkmıyor diyenler için dev hizmet.

  öncelikle flüt satın alabileceğiniz her dükkanın size söyleyeceği gibi, aradaki büyük fiyat farkına kanıp, made in china flütlere meyletmeyiniz. ticari strateji değil o. hakikaten çin flütlerinden güzel ses almak çok zor, üstelik de çok çabuk mundar oluyorlar. yamaha'nın alt modelleri yeni başlayanlar için uygun olacaktır. nikel kaplama bir flüt alacaksanız, alerjiniz olmamasına dikkat edin. maddi durumunuz el veriyorsa, gümüş alın. olmadı bozdurur satarsınız sonra, yatırım olur.

  flütünüzden ilk sesi çıkartmak için, boş bir soda şişesiyle alıştırma yapabilirsiniz. alt dudağınızı hafifçe geriye çekip, şişeyi tam ortaya denk getirin, nefesinizi mümkün olduğunca küçük bir noktaya ve aşağıya doğru üfleyin.

  daha sonra google'a girip, flute charts yazın. çıkan çizimli, örnekli, konu anlatımlı metodlardan birini açıp, temel parmak tutuşlarını öğrenmeyi ve gamları çalmayı deneyin.

  bir notayı üst oktavdan çalmak için, daha kuvvetli, alt oktavdan çalmak için daha hafif şekilde üflemek gerektiğini unutmayın.

  bir de bol bol jean-pierre rampal dinleyin, çok pis gaza getiriyor. sempatik.

  (bkz: ukte candır)
 • yeni başladığınız flüt, blokflüt ise çok uzun bir kariyeriniz olmaz; en fazla sekizinci sınıfta biter her şey. başlamadan önce bunu bir defa düşünün. onun için yan flüt ile haşır neşir olmak her zaman daha iyidir. yan flütü tercih edin.
 • öncelikle yan füt diye bir şey yoktur flütün çeşiti olarak blok flüt vardır.
  eğer ki yamaha,trevor james gibi iyi bir flüt alacak durumunuz yoksa geri kalan tüm flütler hemen hemen aynıdır boşuna kazıklanmayın.
  flütü her kullanımdan sonra içini temizleme çubuğu ile güzelce temizeyin ki kısa zamanda o parıl parıl parlayan flütünüz kararmasın (bkz: test edilip onaylanmış)
  flütten ses çıkarmak zaman alır,başlarda tesadüfen ses çıkar sevinir sonra bi bakmışınız diğer sefer olmuyor.ağızlığı zamanla dudak şeklinize göre elinize alır almaz ayarlıyacaksınızdır biraz sabır gerekli.
  ne kadar çok uzun ses çalışması yapılırsa o kadar kaliteli sesler oluşuyor.profesyoneller bile zaman zaman uzun ses çalışması yapıyorlarmış.bir de flütte sesler çaldıkça flüt ısındıkça güzelleşir.hatta uzun süre çalınmadığında ses çıkarmak daha zor oluyor.flütün sesleri kapanmış diyor hocalar bu duruma.
  diğer enstrümanlarda olduğu gibi flütte de etüd çalışması geliştirmek için çok önemli.eğer hocanızın verdiği şeyleri çalarken sıkılıp patlıyorsanız iyi hoca demektir :)
  zamanla vibrasyon yapabilmek için uğraşacaksınız sonra bir bakmışınız vibrasyon ne demek bilmeyen birisi kendiliğinden yapıyor.bozulup morarmayı bırakıp çalışmak gerek bir süre sonra o da oluyor
  başlarda zorlar ama sonradan güzel seslerle güzel parçalar çalmaya başladıkça keyfi anlatılamaz. yalnız nankör bir enstrümandır çok güzel çalıyorum artık dediğiniz zamanlarda bir kaç hafta çalışamadığınız olursa bir kaç ay geriye götürür sizi düzenli çalışmak gerek.