şükela:  tümü | bugün
  • galatasaray hamamından başlamayın uyarısıyla açılması gereken öneriler silsilesi. oradaki hamamcı kadının insanı evire çevire keseleme arzusu gözlerinden akmakta; insanı daha girmeden kaçırmaktadır.
  • göbek taşının kenarındaki küçücük plaketin üzerindeki minicik puntolarla yazılmış yazıyı okuyucam diye sakın eğilmeyin. artık çok geç yazmaktadır.
  • televizyonda gordugunuz tas gibi vucutlu insanlari gorcem sanmayin, zaten ciplak olanlar bir tek sarkmis yasli teyzelerdir.
    kese attirirken nefesinizi tutmak zorunda kalabilirsiniz zira natirlar mis gibi ter kokarlar.
    bikininizi actirmamak icin savas vermeye hazir olun; her tarafinizi keselemeden rahat edemezler, ac ac bir sey olmaz diye direk dalarlar.
  • 45 dk'dan fazla hamamın içinde kalmayın.aralıklarla çıkıp oksijen alın.yoksa tansiyon düştüğü için yere yığılabilirsiniz ya da başınız dönebilir.oturacağınız,uzanacağınız yeri bol bol ıslatın.çıktıktan sonra vücut mineral kaybettiği için maden suyu için.iyi gelir.
  • - sabah erken gidin, ilk giren siz olmaya çalısın hatta, temiz olur.
    - havuz yüzmek için değildir, kulaçlamayın. sakin sakin takılın.
    - ara ara biraz cıkıp nefes alın, kendinizi zorlamayın.
    - aslan agzından çeşme yapmışlar oradan havuza su akar, altına girip ensenize su masajı yapın, iyi gelir.
    - keseden sonra iyice yıkanın.
    - eve gidince bir dus daha alın.
  • sauna bölmesine hamam sefasının başlangıcında girerseniz kese için cildinizin kolay yumuşamasını ve sıcağa alışmanızı sağlar.sonradan girerseniz çarpıntı yapar. " parasını verdik sonuna kadar kalalım" birçok yerde işe yarar bir fikir olsa da hamamın girişinde, eşyalarınızla teslim edin çünkü 2. saatin ardından sıcaktan başınız dönmeye başlar. kısa aralıklarla sık sık dışarı çıkın, kaybettiğiniz mineraller için soda, düşük tansiyon için ayran için. ayrıca, yanınızda çıktıktan sonra sürmek için mutlaka vücut losyonu götürün ki pamuk olun. güle güle kirlenin!
  • rahatlıkla bu konuda kılavuz olma hakkını görüyorum kendimde zira kendimi bildim bileli hamama giderim ve hamam kültürünü iyi bilirim.

öncelikle hamamın nerede olduğu son derece önemlidir. gerçekten yerin altından kaynayan suyun olduğu bir bölgede mi yoksa baraj suyunun ısıtılıp hamam diye yutturulduğu turistik tesis kandırmacası mı.

gerçek şifalı doğal kaynak suyu değilse ona hamam denmez.

böyle bir yer bulduysanız mutlaka yanınıza kendinize ait eşyalarınızı koyacağınız küçük bir çanta temin edin. nedir bunlar;

bornoz + baş havlusu
    ayağından zırt pırt çıkmayacak modelde doğru dürüst bir terlik
    çıplak dolaşamam der çoğu, o zaman seni sıkmayacak kadar küçük boyutlarda bikini
    hamam tası(ideali eskiden kullanılanlar plastik olmayacak yani, bende anneannemden kalma olan var)
    şampuan + saç kremi
    saç bakım maskesi, yağı her ne kullanıyorsan saçının bakımı için
    sabun + sabunluk
    kese (ne çok sert ne çok yumuşak, watsons'ta ipek keseler var ideali odur)
    tarak
    diş fırçası + diş macunu
    ponza taşı veya ayak törpüsü
    vücut bakım yağı
    bol bol su veya soda veya meyva suyu veya sulu meyvalar
    hamam sonrası giymek için iç çamaşır
    hamam sonrası süreceğin vücut ve yüz kremleri, parfüm deodorant ne kullanıyosan işte
    ayna

hamama girilir ve terlenir eheh :) neyse hamama girilir bir kurna seçilir, hamam içinde lazım olacak malzemeler kurnanın kenarına bırakılır. sonra şöyle bikaç tas su dökülür. gidilir göbek taşına veya havuz kenarına, benim bulunduğum yerde hamamlar havuzlu, su sürekli devir daim halinde ve kaynaktan direkt havuza dökülüyor nasıl tarif edeyim bilemedim. neyse göbek taşına yatılır. terlenir. ter bildiğin su gibi akacak üzerinden yol yol. o şekilde dayanabildiğin kadar dayan. ben bir saat filan dayanıyorum alışık olduğum için. vücuttaki bütün toksinler atılır o terle gam kasavet hepsi gider. en önemlisi bu terleme sırasında bol bol su içmeyi ihmal etmemek. zira epey su kaybı oluyor terleyerek elbette. sonra şöyle elini kolunda hafifçe bastırarak gezdir çıkan ölü deriye inanamayacak ve bu ney lannn tepkisi vereceksin :) al eline keseyi ve başla keselenmeye. ben daha çok kendim yaparım sırtımı bir tek keseciye keseletirim. keseciler biraz güçlü kuvvetli olduğundan ve cildinin hassasiyetini bilmediğinden sen farkında olmadan cildini fuckabilir. bu keselenme işi bitince topuklarını filan törpüle işte oyalan. saçına saç bakım yağını hamama girerken sür ki sıcakta iyice nüfuz etsin. kafa derisi hedelerinden de kullanabilirsin. çok faydalı olur. biraz bu kese şokunu atlatsın yani vücut. ondan sonra saç şampuanlama vücut şampuanlama filan foşur foşur yıkan. havuza gir çık soğuk su şoku yap onlar hep senin keyfine kalmış. selülitten muzdaripler bacaklarına bol bol masaj yapsın. en işe yarayan yer hamam elbette. yıkanma faslı bitince mutlaka vucuduna bebek yağı sür. ciddi bir temizlenme yaşayan cilt neme çok ihtiyaç duyar çünkü.

sonra mı sonra kremlerini sür, kokularını sık, git güzel limonlu bir çay iç, dinlen hatta vur kafayı bebekler gibi uyu birkaç saat.

al sana detoks al sana hem ruh hem beden temizliği.

haydi sıhhatler olsun.

önemli bir ikaz: keselenmeden önce ke-sin-lik-le vücuda veya saça şampuan veya sabun sürülmeyecek yoksa vücuttaki kir(ölü deri) çıkmaz. sabun ve şampuanlama işlemi keseden önce zinnnnharrr yapılmayacak. hadi bakalım.
  • ilk kez bugün gitmeme rağmen tavsiye verecek tecrübeye eriştim, hamam kültürü öyle hemencecik ediniliyormuş demek ki.

kesenizi, sabununuzu, şampuanınızı, tarağınızı, kreminizi, saç bakım kreminizi veya yağınızı, peeling için kullanıyorsanız eğer maskenizi demirbaş olarak götürmelisiniz. temiz kıyafetlerinizi de yanınızda almayı unutmayın. benim gibi çok utanıyorsanız mayoyla hamamda durabilirsiniz. bir çok kişi mayoyla duruyordu. sadece kese yaptırırsanız o zaman üstünüzü çıkartmanız gerekiyor.

içeriye ilk girdiğinizde sıcaktan bayılacakmışsınız gibi gelse de sonradan alışıyorsunuz. ben başta nefes alamıyorum gibi hissettim ama sonradan buhar odasına bile girdim. kese yaptırana kadar vucüdunuza sabun, şampuan falan kesinlikle sürmemeliymişsiniz, ölü deri atılmıyormuş yoksa. zaten on dakika beklediğinizde ve kendinize su döküp ovaladığınızda çıkan ölü deri sizi şaşırtacak. bazı kadınlar yanlarında kil maskesi getirmişlerdi. bir dahaki gidişimde ben de götüreceğim. bel ağrınız varsa göbek taşına uzanın, sıcak iyi gelecektir.

25 yaşıma kadar gitmemem büyük kayıpmış. sadece vucüdunuz temizlenmiyor. sanki üstünüzden bir yük kalkıyor ve stresiniz azalıyor. ben çıktıktan sonra kendimi çok mutlu hissettim.

fiyat konusunda da giris 20 lira, ekstradan kese yaptırırsan toplam 30 lira, hem kese hem de masaj yaptırırsanız toplam 35 lira ödüyorsunuz. kahve peelingi yaptırsanız 25 lira gibi bir fiyatı var. ağda da yapıyorlar ama ilgimi çekmediğinden fiyatlarına bakmadım. elaleme ağda yaptıramam. bir de 6 liraya saç boyuyorlarmış.

bir de çalışanlar matrak oluyorlar. hamamdaki abla bana bu kadar utangaç olma, anneni üzme, erkeklerle fazla konuşma, erken evlenme dedi. annem tanışsa çok iyi anlaşırlardı bence. *

gittiğim hamamsa;

(bkz: valide-i atik hamamı)
  • tokatlı bıyıklı tellak dayı kulunçlarınızı hunharca kütürdetecektir. ama çok iyi gelecektir bilesiniz.
  • iki kese arası trash limonlu soda çok güzel gider.
    (bkz: yüreğe su serpmek)