şükela:  tümü | bugün
  • bu fakülte kesinlikle dört senelik değildir. okulun ilk günü prof. dr. belgin erdoğmuş bize bunu , " ailenizde hukukçu varsa zaten bunu bilirsiniz ama ailesinde hukukçu olmayıp da buraya gelenler için ben şimdiden söyleyeyim bu fakülteyi dört senede bitirmek gerçekten zor iştir , ben dahi şu anda profesör olmama rağmen okulu 6 senede bitirmiştim " diyerek desteklemiştir. birinci sınıftayken herşey iyidir hoştur. arkadaş çevresinde karizmanız vardır potansiyel avukat,savcı,hakim,noter olduğunuz için. yeni giren öğrencide de şöyle bir gaza gelme , amiyane tabirle g.t kalkması oluşur. birinci sınıftayken hukuk okuyan bir öğrenci her ortamda kendisini yargıtay başsavcısı,anayasa mahkemesi başkanı olarak görür,ikinci sınıfta savcı veya hakimdir , üçüncü sınıfta avukata düşer , son sınıfta ulan ben bi bok değilmişime döner iş , bitirdikten sonra da ulan ben hakkatten de hiçbirşey bilmiyomuşum durumundadır. birinci sınıfta daha hak,ehliyet,evlenme,nişanlanma derken, "çok kolay lan bu iş peh!" şeklindeki bir bakış açısı adam yamultur. notlar açıklandığında 4 ana hukuk dersinden kaldığını görmek hiç de iç açıcı değildir* , genç hukuk öğrencisini "ama, ama, ama..." şeklinde isyana götürür. sınavlardan önce , sabahlara kadar yaklaşık beşyüz , altıyüz sayfalık kitapları okumak psikolojiyi çok derinden etkiler.

bu arada , övünmek gibi olmasın , fakülteyi 4 tam senede bitiren ender kişilerden biriyimdir de*
  • eğer hukuk fakültesini 4 senede bitirirseniz hayatınızdan 4 sene gider, ama 5 senede bitirirseniz sadece 1 sene gider.
  • birinci sınıfta kendinizi harap etmeyin.zaten üçüncü sınıfa geldiğinizde bir ve ikinin fasa fiso olduğunu anlayacaksınız.
  • kendinizi bir sürü kalın kalın kitabı okuyup öğrenmeye hazır edin, üstelik bu hukuk kitapları eski türkçe/osmanlıca ağırlıklı kelimelerden oluşuyor. ezberiniz oldukça iyi olmalı, kendinizi gerçekten zor bör 4 yıla hazır edin, tabi 4 yılda bitirebilirseniz. ;)
  • "olmasi gereken"in ogrenilecegi yere hosgeldiniz. ama cok rica ederiz "olan" ile "olmasi gereken" ayriminin farkina varmak icin de o koca koca kitaplardan* arada bir kafayi kaldiriniz.
  • yeni başlayanlar için ilk bilinmesi gereken şey şudur:takas trampa değildir.bu ilerki konularda ayrıntılı olarak işlenecektir.(bkz: burda işlenmişi var)

sonraki aşamalarda kantinde ''ben hukuk fakültesinde okuyorum havam var siz kimsiniz'' modunda insancıklar görülecektir ve onlara bilimum küfürleri edip ''lan gerizekalı sen hukuk okuyonda sanki biz kanatlı hayvan yetiştiriciliği mi okuyoruz öküz'' demek istenilecektir.(bkz: yapın yapın durmayın)

yakın çevrede başka bir fakülte bulunuyorsa hukuk kişisi ordan tuğla kırması kitaplarla geçerken, ''ahanda inekler geçio'' gibi tabirlerle taciz edilebilirler.(yaşanmıştır) bu durumda hukuk kişisi gidip bunu söyleyen elemanı dövmelidir.dövme fiili esnasında kitaplarını kullanmamalıdır zira o kitaplar bizim herşeyimizdir.(mümkümse kampüs dışında,öğrenim hayatını tehlikeye atmayalım sonuçta) eğer bu tacizi yapan güzel bir hatunsa dövülmez aksine sevilir.gidilir yavşanır.

son olarak da bu kişilere tez zamanda allah kolaylık versindir.
  • 1. ve 2. sınıfı laylamlom geçen ama en azılı sınıfları 3 ve 4 dür ki eşya hukuku ,medeni usul hukuku , kıymetli evrak hukuku , icra ve iflas hukuku ve idari yargı hukuku gibi dersler hukuk öğrencisinin poposundan şırıngayla kan çekilebileceğini gösteren ve ayrıca genel kuralın yanında kimi zaman istisnaların daha da önem arzedeceği bölümdür...
  • hukuk felsefesi dersine hak ettiği önemi veriniz lütfen.
  • öncelikle hukuk fakültesi gerek zorluğu, gerekse de farklı eğitim anlayışıyla diğer fakültelerden ayrılır. lisede yaprak testlere alışmış bünyelere tuğla kıvamındaki kitaplar korkutucu gelecektir haliyle. genel olarak sınıflar ve yıllar arttıkça hayata ve hukuka bakış açınız da değişir. sınıflar ve yıllar diye ayırıyorum zira, 75 yaşında hukuk fakültesinden mezun olan var bu hayatta.

genel olarak sınıflar ve yıllar artışı şöyle seyreder:

1. sınıf 1. yıl: olum o kadar da zor değil lan. ben mezun olunca kesin anayasa mahkemesi'ne girerim.
    2. sınıf 2. yıl: ya 1. sınıfta iyiydi roma hukuku falan. hakimlik savcılık çok kral aga.
    2. sınıf 3. yıl: ne biçim okul lan burası, tek dersten adam mı bırakılır. olsun ya bir sürü meslek seçebiliyoruz seviyorum bu okulu, bir daha hayatta kalmam.
    3. sınıf 4. yıl: lan bir insan evladı 20 li yaşlarında kel olur mu? oluyormuş. olsun avukat olunca geçecek hepsi, bir de şu alttan dersler olmasa.
    3. sınıf 5. yıl: yine kaldık, lanet olsun. okulu bıraksam askere falan mı gitsem?
    3. sınıf 6. yıl: batsın lan bu dünya, keşke askere gitseydim. gerizekalı mıyım lan niye kalıyorum sürekli?
    4. sınıf 7. yıl: benim mi allahım bu çizgili yüz? olsun hacı az kaldı bitecek bu sene. bitmeyecek mi yoksa?!
  • başlamadan bitirmeyi düşünmeyin.elbette okul bi şekilde biter,asıl mesele eğitim sisteminin başarısızlığı olan öss mağdurlarının sayısını azaltmak için fakültelerin kontenjanlarının arttırılmasıdır.ben istanbul hukuk fakültesine girdiğimde 400 kişi alınırdı.daha sonra 800 oldu.bu sene ise tam1200 öğrenci alınacakmış.400 kişiye bile yetmeyen eğitim verme kapasitesinin artmayıp azaldığı hesaba katılırsa önümüzdeki 6-7 yıl içerisinde ortalık iyi yetişmemiş ama diplomalı hukukçularla dolacaktır.bu da aradan sıyrılmak için mezun olmanın yetmeyeceği demektir.ama siz şimdiden takmayın bunları kafanıza gezin gezdirin kaç kere geliyo insan üniversiteye