• salmayın yelkenleri salmayın,
    görüşmede karşınıza geçen kişinin samimiyetini iyi tartın biçin,
    azıcık samimiyete, gülüşlere pabuç bırakmayın, erimeyin.

unutmayın siz belki 3 - 5 yılda bir iş görüşmesine gidiyorsunuz insan kaynakcı abla günde 3-5 görüşme yapıyor

senin gibi nicelerini görmüş ve hatta ve dahi eğitimini bile almıştır işi gereği.

en güzeli düz olmaktır ne abartmak ne de kendini küçümsemek

size yöneltilen sorulara cevap vermeden muhtemelen sorulanın arkasında yatan başka bir soruyu süzmeye çalışın.
  • eğer şu saatte bu yazıyı okuyorsanız, siktirin gidin yatın. malum bu saatteki yazarlardan hayır gelmez.
  • takip takistirmada ayari kacirmayin.

vakt-i zamaninda ik mudurumuzun ilk gorusmeyi yaptigi aday kadinin ardindan yaptigi yorumlarla sabittir

- soloz bey ozgecmisinden davet ettirdiginiz su mik mik hanimla gorustuk
    + ee sonuc ?
    - iyi aslinda
    + aslinda ?
    - aslinda soloz bey hersey istediginiz gibi de
    + gibi de ne ?
    - hanfendi biraz sey
    + sey ne bik bik hanim ?
    - biraz havali
    + havalidan kastiniz ?
    - ya simdi ben baktimda eli kolu taki dolu
    + yani ?
    - yanisi su biz kendisini tatmin edebilir miyiz emin degilim
    + tatmin ?
    - ne bileyim, bilemedim ondaki takilar bizim apartman nufusunda yoktur, pirlantalar, safirler
    + hadi ya, onemli degil canim bize ne, istedigi ucreti sordunuz ne dedi ?
    - talep ettigi ucret bizim skalada ama ben yine de emin olamadim
    + amaan bize ne canim, anasi babasi zengindir, kocasi almistir felan veya yememiz icmemis takiya yatirmistir, size ne , bize ne
    - siz bilirsiniz soloz bey ama sonra sorun cikmasin
    + cikmaz insallah, neyse saliya bir goruseyim kendisiyle ben
    + ama bana hatirlatin lutfen ben de bizim hanimkileri takayim takistirayim da mahcup olmayalim de mi ?
    - ay alemsiniz valla soloz bey, sali 14.00 diyoruz o zaman adaya
    + deyin bakalim, pirlanta demek, tam tur muydu tek tas mi eheheh
  • kendinizi ifade etmeniz birazda işe alım süreçlerinde sizinle ilgilenen insan kaynakları müdürüne bağlıdır.görüşmeye girmeden önce mutlaka kendi kendinize prova yapmalısınız. malum yeni iş görüşmeleri biraz gergin geçebilir.
  • yeni başlayanlara mükemmel ipuçları:
    http://1.bp.blogspot.com/…k-krafi/s1600/mulakat.jpg
  • 3 aylık stajınızı 40 yıllık esnaf gibi satmaya çalışın,
    göz temasından kaçmayın,
    vücut dilini kullanın (arjantin dizi'lerinden fırlamış gibi olmasın ama),
    ameleniz gibi çalışırım imajını verin.

hayırlı olsun
  • tabiri caizse iş hayatında yeterince kaşarlanmamışların ihtiyaç duyabileceği tavsiyelerdir. ve bu tavsiyeler asla internet sitelerinde veya kitaplarda anlatılmaz. çünkü onlar patron sempatizanlarıdır. iş arayanlar için değil, işverenlerin ekmeğine yağ sürerler. hadi örnekleyelim; aşağıdaki gibi birçok hurafenin yer aldığı kariyer.net sitesinde bu sorunun cevabı şöyle verilmiştir:

"6. kariyer hedefleriniz nelerdir?

özellikle kariyerinin başında olan yeni mezunların en çok hazırlıklı olmaları gereken soru tipi budur. eğer mühendislik eğitimi aldıysanız ve bankacı olmak istiyorsanız veya işletme mezunu iseniz ve bilgisayar sektöründe çalışmak istiyorsanız, güçlü dayanaklarınız olmalıdır. eğer bu tip bir kariyer hedefi ile mülakatçıyı cevaplarsanız niye bu kadar uzun süre mühendislik eğitiminde zaman harcadığınızı da iyi açıklamalısınız. ayrıca uzun süredir iş hayatında yer alıyor ve örneğin bir finans pozisyonu ile ilgili olarak mülakata alınıyorsanız, kariyer hedefleriniz arasında satış yönetiminin yer alması mülakatçının söz konusu pozisyona olan ilginizin oldukça düşük olduğunu sezinlemesine yol açabilir. her kişinin mutlaka bir kariyer hedefi olmalıdır. bu soruya cevap verirken kesinlikle duraklamayın ve doğrudan kariyer hedeflerinizi belirtin."

oysa bu sorunun asla yukarıda yazıldığı cevaplanmaması gerekir!! farzedelim ki cevapladık. hadi yine örnekleyelim:

uyanık ik'cı: kariyer hedefiniz nedir?
    iş arayan masum aday: eeöö...kariyer hedefim mesleğimde yükselmek, iyi bir pozisyona gelmek, hatta yönetici olabilmektir, bıdıbıdıbıdı....

yanlış!!!

bu soruya yukarıdaki cevabı verirseniz, aşağıdaki tokat gibi yanıtı alabilirsiniz!

uyanık ik'cı: anlıyorum, ancak firmamız şu anda büyüme aşamasında (veya benzeri bir bahane uydurulur), o yüzden rotasyon şu aşamada sözkonusu değil. (meali: sana ne iş vereceksek hep onu yapacaksın, ne bir eksik ne fazla).

bu durumda ideal aday olmadığınız düşünülüp adınızın üstüne çizgi çekilir. tabii orada çalışmak istmiyorsanız sorun yok.

" kariyer hedefiniz nedir? " her zaman tuzak bir sorudur, sakın ha ik'cılar ve işverenlerin oyununa gelmeyin.

önce bir sorun bakalım; onlar nasıl kariyer olanakları sunuyormuş çalışanlarına? senin hayalindeki kariyeri onlar sağlıyor muymuş? işte bu yüzden tuzaktır bu soru: iş arayanın nabzını ölçmek için bir oltadır. sorunun cevabı aşağıdaki gibi verilebilir:

uyanık ik'cı: kariyer hedefiniz nedir?

iş arayan uyanık aday: kariyer hedefim çalışacağım firmanın bana sunacağı fırsatlarla doğru orantılı. biliyorsunuz her firmanın insan kaynakları politikası farklıdır, bu yüzden öncelikle sizin bana sunacağınız kariyer imkânlarını öğrenmek isterim.

uyanık ik'cı: hönk!
  • bir firmanın ya da firmanın danışmanlık firmasının belirlenen bir pozisyon için sizinle görüşme plânlaması ve sizin de bu görüşmelere katılmanızla başlayan sürece iş görüşmesi/leri deniliyor.

görüşmeye gitmeden henüz şirketle hiçbir görüşme gerçekleştirmeden lüfen o işe alındığınızı sanıp bu süreci yok saymayın.

görüyorum ve duyuyorum ki bazı arkadaşlar firma tarafından iş görüşmesine çağırılıyorlar ve askerlik nedeniyle görüşmeye çağırılmıyorlar ya da kendileri askere gideceklerinden dolayı görüşme talebini "n'olur beni askerlik dönüşü arayın." alt metniyle geri çevirmek durumunda kalıyorlar. ardından da "ben istesem x firmasına girerdim. bana onlar iş teklif ettiler" diye geziniyorlar.

biraz duralım ve mantıklı düşünelim. sen henüz firmadan hiçbir yetkili ile görüşmemişsin, seni arayan firmanın kurumsal bir firma olduğunu düşünürsek senin önünde en az 3 görüşme bulunmakta ve henüz birini bile gerçekleştirmemişsin. ama gelip "sen ik'dan anlarsın bana iş teklifi geldi, nasıl ama askerlik dönüşü görüşürüm artık" diyorsun. yapma etme. beni de yorma kendini de.

iyi bir eğitim, güzel bir özgeçmiş olsa da görüşmelerde birçok etken devreye giriyor. sen o iş için ne kadar donanımlı olursan ol kimi zaman olur senden bir basamak alttaki aday sırf yaydığı enerjiden ya da kurum kültürüne yakın bir duruş sergilemesinden dolayı daha tercih edilir olur.
    (bkz: o işler pek öyle olmuyor aslında)
  • hayatınızdaki en garip insanlarla tanışacağınız görüşmeler olabilir. iş aramaya biraz da macera olarak bakın; yoksa karşılaşacağınız bazı insanlar yüzünden çok çabuk moraliniz bozulur.
hesabın var mı? giriş yap