şükela:  tümü | bugün soru sor
 • +hic tanimadiginiz bir adam size gelip "selmun aleykum" derse sasmayin ustune ustluk bide cevap verin "aleykum selam" diye

  +bir dukkana girerken cumlenin sonuna "ortaam" kelimesini ekleyin ki yabanci oldugunuzu anlamasinlar, kazik yemezsiniz

  +cadde basi bir deli gormeye alisin

  +cingenelerin yanina bile yaklasmayin (emniyet arkasi)...
 • bütün yollar zafere çıkar.
 • gitmeden once cografya bilgilerinizi gozden gecirin yerli sansinlar...
  (bkz: tahil ambari)
  (bkz: ramazan ayinda konya sokaklarinda sigara icmek)
 • iconium diye bir yazar var onu bulun...
 • ulaşım ve iletişim:
  tramvay duraklarindaki biletcilerden bilet alinmamasi ruh sahlıgı ve görüntü kirliliği acısından onemli bir kuraldır...bunun yerine vatmana biletin ücretini vererek hem vakitten tasarruf edersiniz hemde tramvaya soguk günlere bir an once binersiniz.. sehirlerarası telefon görüsmelerini en saglıklı ve ucuz olarak ptt giselerinden yapabilirsiniz fazla kar koymadan ucret alırlar bu tip yerler. evet bu tip yerler nerelerde var; satoform'da ssk bolge mudurlugunun altında (kent sineması yani), kayali park merkez ptt ve sehrin bilimum her yerlerinde bulunan ozel telekom isletmelerinde... gelirken ve giderken kontur, özkaymak,kontas gibi sirketlerden bilet alınabilir ve seyahat bunlarla gerceklesir. asker olarak geliyorsanız, askeri inzibatlara yakalanma gibi bir korkunuz olmamalıdir, cunkü; sizi bir an önce birlige götürmek için. hiç bir yerde inzibat beklemez,

  konaklama ve sosyal hayat:
  ögrenci olarak geliyorsanaız ve hemen eve gecmeyi düsünüyorsananız biraz sehre alısmanızda fayda var bu yuzden bir muddet bekleyin derim eve gecmisseniz ve bir apartman dairesinde yasamaya baslamıssanız apartman sakinleri ile özellikle yönetici sahıs ile sıkı ilişkileriniz ilerde korunmak ve sevilmek acısından önemlidir.. onlar surekli soru sorun su nerde bu nasıl olur gibilerinden

  tips and tricks:
  ramazan günlerinde sahur zamanı 3:00 ile 5:00 arası (bilmeyenler için ) mumkünse oturdugunuz odanın yada mutfagın ısıklarını bir muddet (yeteri kadar) yanık birakin komsu teyzeler buna meraklıdır, kim oruc tutuyor kim tutmuyor diye.. ki boyle yaptıgınız taktirde aksam iftar zamanı zilinize basılıp sıcak bir ev yemegi gelebilir... bunları neden soyluyorum bazı örümcek kafalı insanlar hala ogrenciye asırı sekilde kıl olurlar. dolayısı ile apartmanda sevilen ögrenci modeli kıstaslarını uygulamış olursunuz...
 • kampuste kırgız, kazak gibi uyruklardan uzak durun ulkuculeri yerine göre sallayın, yerine gore sallamayın.
 • pazar günleri fuar alanındaki dandik giyim mağazasından takım elbise, beyaz kro ayakkabısı alın, saçları yanlardan kazıtın, üst tarafları perma yaptırın, bol kolonya sürün, her konuştuğunuz cümlenin sonuna ortaam koyun, hafiften bayık iç anadolu şivesiyle konuşun, hacı murat sahibi keko arkadaşlar edinin, ve evet artık pilava gitmek için hazırsınız ortaam!
 • mumkunse ogrenci olarak gitmeyin.bu hatayi yaptiysaniz bile henuz gec degil, hemen kacin.yok kacmam ben savasicam derseniz, konyalilarin tipik hareketlerini gozlemleyip onlar gibi davranmaya baslayin.bu durumda daha kolay alisacaksinizdir.eger bir apartman dairesi kiralamissaniz sakin kiz arkadaslarinizi oraya cagirmayin.yoksa sizi attirmak icin imza kampanyasina girisebilir apartman sakinleri.
 • özellikle pazar günleri, ortalıkta sap popülasyonu oldukça fazladır.eğer altlarında murat 124 (namı diğer hacı murat), beyaz şahin, tempra, peugeot 206 gibi arabalar da var ise (yüksek ihtimalle eksozu açık, siyah cam,çelik cant full aksesuarlı olması tercihtir) 5-6 kişi bu arabaya girer.şöförümüzün sol kolu camdan aşağı salınık vaziyettedir.bu sol kol sıcak yaz günleri güneşin etkisiyle kararır.zaferde kendilerinin en sevdiği şarkı en başa alınır (zannederler ki güzel kızlarda bu şarkıya hasta olmaktadır), ışıklardan form'a doğru dönünce teybin sesi baya bi açılır,subwoofer çıldıracak haddeye gelir.umarlar ki kızlar bu şarkıyı dinledikten sonra arabaya atlayacaklardır (ama faça arabada 6 azman şahıs ikamet etmektedirler zaten). form denen yere kadar bu işlem sürer.akşama kadar bu döngü devam edeeer gider.yavaş yavaş ümitler tükenir her pazar olduğu gibi.umutla başlayan bir gün hüsranla son bulur.
 • - pilav muhabbetinin tüm ayrıntılarını öğrenin ve bu beleş ve lezzetli karın doyurma şeysinden mahrum kalmayın.
  - kız arkadaşınızla olan samimiyetinizi belirtecek hal ve tavırlardan mümkün olduğunca uzak durun (özellikle kenar mahallelerde).
  - cuma namazıvaktinde dışardaysanız, ortalıkta çok az erkek görünce şaşırmayın.
  - ramazan günü pastane benzeri bi yere iftardan önce oturup sipariş verince, eleman iftara kadar servis yok derse şaşırmayın.
  - ramazan günü internet kafede otururken kültablası istediğinizde 'iftara kadar sigara içmek yasak' cevabı alırsanız şaşırmayın.
  - adanalı arkadaşlarda sık görülen allaha ve kitaba sövme alışkanlıkları, hayatları açısından büyük riskoluşturmaktadır.
  - alaaddin çevresi kutsal kabul edilse de geceleri alaaddin tepesinden uzak durun.
  - öğleden sonra dolmuş veya otobüse bindiğiniz de, yoğun bir kadın popülasyonuyla karşılaşmaya hazır olun (boşuna heveslenme çoğunlukla tipik konyalı kadınlardır bunlar ve daha da şişmanlamak için bilmem hangi akrabasında buluşup, tıkınmaya ve dedikodu yapmaya gidiyorlardır. akraba ziyareti çok sevaptır ne de olsa ve bu ziyaretler onların sınırlı özgürlüklerindendir.)

  - veya bir an önce bu kabustan uyanın...........