şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ben bu mahalleye taşındığımda doğrudan bu sayfalara bakmıştım "abi şimdi armudu nerden alıcaz, elmayı nerde yıkattırıcaz, nasıl mahalledir buralar?" sorularıma cevap aramak için. bulamamıştım. şimdi de iki üç ipucunu yatırayım dedim başlığın altına.

  *****ulaşım*****
  dereboyu caddesi üzerinde 3 hat işler: dt1, dt2 ve 30d.
  beşiktaş, taksim, harbiye, osmanbey istikametine dt2,
  ulus, akmerkez, levent, gayrettepe, mecidiyeköy istikametine dt1,
  kabataş-karaköy-eminönü-yenikapı istikametine 30d ile gidilir.

  dt1 ve 2 ring hatlardır, bütün istanbul'u döner gelirler. dt1 ve 2 ortalama 10-15 dakikada bir kalkar. 30d seyrek bir araçtır, bunun yerine sahile inilerek sarıyer-istanbul aksı üzerinde işleyen 40'lı ve 20'li bilumum hat kullanılabilir, sonra kabataş'tan tramvaya binilebilir.

  sahilden geçen hatlar: 22, 22re, 40t, 40, 42t ve 25e'dir.

  sahildeki iskeleye (ortaköy iskelesi) sabah ve akşam birkaç tane boğaz hattı vapuru/motoru uğrar. canınız sıkılınca atlayıp beykoz filan yapabilirsiniz pek keyiflidir. dönerken de beykoz'dan yeniköy motorlarıyla karşıya geçip otobüse aktarabilirsiniz.

  taksim'den gelirken park otel durağı'nda (beşiktaş dolmuşlarının kalktığı yer) beklemek en mantıklısı. akmerkez tarafından gelecekseniz cadde üzerinde değil, koç köprüsü'nün sağ koltukaltına düşen cepte bekleyeceksiniz. galerilerin önü. ayrıca bu taraftan (ulus üzerinden) gelirken u1 otobüsünü de kullanıp zübeyde hanım kız meslek lisesi durağında inebilirsiniz.

  haftasonları ve trafiğin pik zamanlarında ortaköy-beşiktaş arası otobüsle 40, yürüyerek 25 dakikadır, üşenmeyin.

  ayrıca ortaköy epeyce eski ve plansız bir yerleşim yeri olduğundan, sokakları oldukça dar bir semtimizdir. bu sebeple pek çok arnavut kaldırımlı sokağımız tek yön işler, özel aracınızla veya taksiyle dolanırken de buna dikkat etmek gerekebiliyor. x noktasına gitmek için iki sokak önceden sağa girip tek yön hesabı yapa yapa genişten almanız gerekebilir.

  dereboyu caddesi'ni içeriye doğru dümdüz takip ederseniz levazım'a ulaşırsınız, ki buraya halk arasında "migros'u az geçince" diyoruz. yakınlarda belediye levazım'dan bir tünel kazacak, şantiye tabelası var. tünelin öbür ucu fulya'ya çıkacakmış. ne işe yarayacağını bir türlü kestiremesem de ulaşım açısından yeni düzenlemeler yapılabilir bu tünel aktif hale geldiğinde.

  kadir topbaş'ın istanbul master planı dahilinde beşiktaş'tan başlayarak sarıyer istikametine devam edecek bir metromsu proje de var. pek akla yatkın olmasa da (ve görmeye ömrümüz yetmez gibi gelse de) uzun vadede bir çözüm olabilir. aynı şekilde birkaç yıl içerisinde yapılması planlanan beşiktaş-zincirlikuyu-levent metrobüsü de görünürdeki çözüm ışıklarından biri.

  taksiyle sahilden beşiktaş 5, taksim 9 lira civarı tutar. [taksi beşiktaş 6.5, taksim 11-12 gibi oldu.]

  *****alışveriş*****
  bu muhitte bir mmm migros, 1 carrefoursa express, 1 bim, 1 diasa, 1 a101, 1 rossman 1 şok, 1 ismar, 1 elite bilmemne (kapandı-2010), 1 namlı mağazası vardır. migros köprünün ayaklarının altında, caddenin sonundadır. migrosu geçip 5 dakika daha yüyürseniz carrefour'u bulursunuz. elite, bim2 ve ismar migrosun tam karşısında yer alır [idi, ama migros'un karşısında yer almayı daha fazla kaldıramayıp toyota'nın yanına taşındı. migros'un karşısındaki oto yıkamacıların arasına torte diye bir pastane açıldı. fante diyor ki: "bazı pastalara 1000tl fiyat çekiyorlar"]. diasa caddenin ortalarında ermeni kilisesi yakınındadır. diğer bim muvakkit sokakta, namlı da sahile yakın, garanti bankası yanındadır. ekonomik alışveriş için diasa-bim-namlı üçgeni tercih edilebilir. {dereboyunun sonundaki bim kapandı, a 101 oldu}

  halk pazarı çarşambaları dereboyu camii'nin (sahildeki cami değil bu, yukarda köprüye doğru olan, diğer adı hacı mahmut camii) ilerisine doğru kurulur. migros'u geçin sol yapın, oralardan başlar. küçükçe bir pazar.

  caddede manav enflasyonu mevcut. 10+ manav var. bunların ciddi bir kısmı gece 3-4 civarına kadar açık. halk pazarının kurulduğu gün (çarşamba) manavlar (ve hatta süpermarketler) da fiyat indiriyor, dikkat etmek gerek.

  bir milyoncular oldukça geniş ürün yelpazesi sunar. birisi (titanik!) toyota'ya gelmeden, diasa'nın yanındadır. iki katlıdır, her bir şey bulunur. diğeri yurtiçi kargo'nun yanındadır, oraya da uğranabilir.

  gazete-dergi için iyi kaynaklar ermeni kilisesi karşısındaki güler tekel, şok ve migros olarak sayılabilir.

  sahilden girildiği zaman caddenin sol paralelindeki sokakların pek çoğunda (namlı'nın arka hizasına düşer) sayısız ikinci el eşya satan dükkan var.

  pek çok nalbur var yine ortaköy'de. caddenin ortalarına gelen uğur nalburiye bunların en sağlamı gibi. hemen onun yanında ve sahile yakın bim'e bitişik nalburlar da mevcut.

  yazıcınız yoksa/çalışmıyorsa ortaköy çıktı almak için çok yanlış bir yer. maalesef internet kafe ve kırtasiyeler dışında öyle bir copy center tadında mekan yok, buralarda da çıktının sayfası 30-50 ykr. diğer bilgisayar sarf malzemesi vb. alışverişleriniz için princess'in (ortaköy princess hotel) orada bir teknosa ve yanında da büyükçe bir fotoğraf stüdyosu/elektronik şeylerci var. [teknosa kapandı, yerine tchibo açıldı. sanki daha mı iyi oldu ne?]

  *****konut & barınma*****
  şu sıralar (2009 baharına doğru) dereboyu sokaklarından her birinde en az üç (sayı verdim bak) kiralık ev bulabilirsiniz. bunlardan en az biri de sahibindendir diyorum, bahsi arttırıyorum. yani hemen emlakçıya koşmanın anlamı yok, sokak gezmek çok vaktinizi almaz, hepi topu tek caddeye açılan mini mini sokaklar. ortaköy nemli bir mekan, evler genelde oldukça eski. bu durumda yere ve göğe çok yakın dairelerde
  rutubet-akma-kokma problemleriyle karşılaşmak büyük bir sürpriz olmasa gerek.

  nalbur bolluğundan bahsetmiştik, yine bu mekanlara uğranarak "abi bana boyacı lazım" "tesisatçı lazım" gibi taleplere cevap bulunabilir. neredeyse her arka sokakta yer alan çakma otoparklara halılarınızı teslim ederek yıkanıp kurutulmalarını sağlayabilirsiniz ayrıca.

  *****kültür sanat*****
  o buralara uğramaz pek. afife jale sahnesi'ni görüp ümitlenmeyin. burada "atatürk'ün şahane gözleri" isimli sergi, "baldıza nasıl kaydım?" oyunu ve çocuk tiyatroları dışında bir şey olmaz. taksim yakında arkadaşım.

  afife jale'nin binasında bir de belediye kütüphanesi olduğu söyleniyor, 7000 kitapları varmış, ödünç veriyorlarmış, ücretsiz çay servisi varmış. bilemiyorum belki bir göz atılabilir.

  hemen afife jale'nin sokağından girince az ileride bir sahaf var. vasat bir yer. bu sahaf ve birtakım başka arkadaşlar hava güzel olduğu sürece esma sultan yalısı'nın duvarına bitişik sıra sıra stand açıyorlar.

  sahilde feriye sineması var. ama birkaç aydır kapalı, yenileniyormuş. migros'un ikinci katına sinema açılacağı söylentileri de var. bilemem. [feriye sineması iptal, bir ara bir etkinlik düzenlendi de anladık, yenilenme yok, kapandı gitti gibi.]

  yazmayı unuttuk, mea maxima culpa hatırlattı, sahilde 200 kitabevi var, müzik ve kitap açısından fena sayılmayacak bir mekan. eskiden biletix bayii idi, sanırım geçen ay bu durum sona erdi. [200 kitabevi komple kapandı, oraya sürekli bir şeyler açılıyor ama olmuyor, en son dürümce oldu]

  bugünlerde belediye ve anıtlar'dan adamlar (mimar mühendis vesaire) gelip gelip nivo'larını dikip eski ahşap binaları dikizliyorlar. bu civarda bir restorasyon/koruma projesinin uygulanmaya başlama ihtimali de var gibi görünüyor.

  *****devlet-bürokrasi-finans vs.*****
  zilyon tane banka mevcut. garanti'nin 3 bankamatiği var sağda solda misal. ziraat, akbank, denizbank tırı vırı da caddenin giriş kısmında hep.
  belediyenin emlak-vergi vs. ile ilgili departmanları levent (nispetiye) migros'un üstündedir.
  nüfus müdürlüğü beşiktaş'a doğru giderken çırağan'in karşısında, sağdaki o köhne binadadır.
  en kullanışlı askerlik şubesi yeniköy'deki sarıyer askerlik şubesi'dir.

  önemli nokta şu ki dereboyu caddesi'nin (kıçınız denize dönükken) sol tarafı mecidiye, sağ tarafı ortaköy mahallesi'dir. muhtarları ayrıdır. ortaköy mahallesi muhtarlığı artık köprüaltında değil, portakal yokuşunun ağzında, solda. ordaki taksi durağından sorabilirsiniz. muhtar şeker bir insan. mecidiye muhtarı eski yerinde, köprüaltında.

  *****park bahçe gezinti*****
  en güzel bir park, yıldız korusu'dur. ister sahilden yürüyün gidin, ister caddenin ortalarından yukarı doğru yardırıp üst kapıdan girin, ördekleri izleyip evinize geri gelin.

  onun dışında ortaköy'de sokak gezmek de keyiflidir. gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir yokuştan tırmanmaya başlarsanız pişman olmazsınız. köprünün yeryüzüyle temas ettiği noktalara çıkmak, ulus ile ortaköy arasında kalan gecekondu muhitinin ortasına düşüp etrafınızı saran onlarca çocuğa dert anlatmaya başlamak olası sonuçlar arasındadır.

  bir süre ortaköy'de oturduktan sonra ortaköy sahili'ne pek uğramak istemediğinizi fark edeceksiniz. zaten kış hariç her mevsim cumartesi ve pazar günleri adım atılamayacak kadar kalabalık olan bu sahil meydanında oturmak için bank bulmanız bile şans gerektirebilir. olur da oturduysanız, ortaköy açıklarından geçen bir deniz otobüsü gördükten sonra tetikte olun, sahile vuran hayvan dalgalarla ıslanabilirsiniz.

  canınız sıkılınca kuruçeşme'ye, arnavutköy'e, ulus parkı'na doğru yol almanız sizin çıkarınızadır.

  çocuğunuzu kaydırağa bindirecekseniz gültekin sokak girişinde (kilise yanı) bir minik park var. tavsiye etmiyorum.

  *****sağlık-sıhhat*****
  çok yakınlarda hastane yok. müverih saadettin sokak'ta (boğazdan gelirken 3 veya 4. soldan girin, sorun) sağlık ocağı var. yine cadde üstünde bir, köprüaltında (ortaköy sağlık merkezi) bir özel sağlık merkezi var. her yer eczane. her gece cadde üzerinde muhakkak bir nöbetçi eczane vardır, uzağa gitmek zorunda kalmazsınız.

  veteriner durumu da iyiymiş, hayvan sahipleri (mmc) veteriner bolluğu ve hizmet kalitesinden memnunmuşlar.

  *****yeme içme*****
  evinizde yapın yiyin kardeşim. bunun dışında dürümce'nin dürümleri meşhurdur mesela. gell diye bir fastfood dükkanı var cadde üzerinde, sahilde burger king var, çiğköfteciler, restoranlar ne bileyim. sahilde kumpirciler, az içeride kumrucu ve midyeciler, akşam belli bir saatten sonra ortaya çıkan ve hem cadde boyunda hem de ara sokaklarla konuşlanan seyyar pilavcılar da cabası.

  açık süt doğa peynircilik'te. önden sipariş veriyorsunuz, haftanın belli günleri getiriyorlar. sanırım salı.

  kırçiçeği var meşhur çorbacı, yine sahildeki caddenin iç tarafında. 24 saat açık diyor mea maxima culpa.

  dere pastanesi mamülleri ve sahibiyle çok tatlı sevimli bir yerdir, ucuz ve kalitelidir. pideleri, poğaçaları, pastaları pek güzeldir. ister paketletip götürün, ister çay söyleyip oturun.

  [namlı'nın arkasına harika bir pizzacı açıldı, pizano pizzeria, fiyatları da çok pahalı değil, küçük pizza 10-15 arası, büyük 20-25]

  komşu fırın açıldı. tahıllı poğaçası çok güzel. ama ürünler hafif pahalı.

  sahilde çay içmek maalesef çok pahalı. çay fiyatları 2.5-5 tl civarında seyrediyor. en iyisi banklarda soğuk içecek tüketmek. ya da evden termosla gidebiliyorsanız öyle gidin. ya da ille deniz görmek gibi bir derdiniz yoksa en ön sıranın bir arkasında güzel bir kahve var. kadınlar da girebiliyor ve çayı / sahlebi gayet güzel, uygun fiyatlı.

  ekmeğinizi fırından alın. cadde üzerinde üç tane fırın var karşılıklı (karaca, gop, külünkoğlu -edit: gop kapandı {ohoo, karaca da kapandı}). namlı'nın arka sokağında da bir tane var (24 saat açıkmış bu da, ortaköy unlu mamulleri), etti mi dört. sürekli sıcak ekmek çıkıyor buralardan.

  ??*****ibadet*****??
  sahilde rum ortodoks kilisesi ve sinagog ve büyük mecidiye camii (küçük olanı da yakın, yıldız korusu girişinde), cadde üzerinde ermeni kilisesi, cadde sonunda dereboyu camii var. muvakkit sokak'ta da misyonerlerin apartman kilisesi olduğu söyleniyor. ben sırayla hepsine uğruyorum cuma, cumartesi ve pazar. garanti olsun.

  sonsöz: bu minik subjektif rehber, alt-orta gelir seviyesi yalnız yaşayan bekar adam perspektifinden yazılmıştır. laylalar, reynalar, princess otelinin saunası vs. kısımlarını da görüp bilenler, ilgilenenler yazabilir mesela.

  ha bu arada, caddenin yukarısına doğru, rum mezarlığının oralardaki arsada devam eden dev bir inşaat var. one&ortaköy diye bir rezidans ve iş merkezi projesiymiş. o olacakmış 2010'da.

  2010 başından beri güncellenmediğinden yer yer geri kalmış kılavuzumuz. fante'nin uyarısıyla fark ettim. [köşeli parantez] içi katkılar fante arkadaşa ait, ellerine sağlık. {tırtıklı parantez} içi editler 2012 haziran tarihli benim eklemelerim.
 • yaz geceleri uyurken köprüden gelen araba seslerini dinlemeye hazırlıklı olun.
 • cadde boyunca araç park etmenin ücrete tabi olduğunu unutmayın.

  (bkz: ispark)
 • (bkz: #16840231)
 • dereboyu'nda ziraat bankası sırasındaki bandırmalı peynirci sami varlı'nın ezine peynirlerini mutlaka tadın.
 • sabaha kadar açık manavları şaşırtır. bir sabaha karşı eve dönerken dayı nedir sizin olayınız diye sorduğumda eğlence mekanları ve özel müşteriler için açığız demişti bir tanesi. özel müşteri deyince sabaha kadar süren kıyak ev partileri gelmişti aklıma..
 • sahilinin tadını doya doya çıkarın. gerçekten tonla enteresan insanla karşılaşacaksınız, biri de benim.
 • 8 senelik ortaköylü olarak diyebilirim ki yazılanların çoğu geçerliliğini koruyor. ayrıca dereboyu üzerinde oturmak isteyenler kendilerini şuursuzca basılan korna sesine hazırlasınlar evvela. çünkü koca caddede çok pis trafik kilitlenir ve yurdumun medeniyetsiz halkı trafiği kornayla açmaya çabaladığından evde kendi sesinizi duyamaz olursunuz. bi de çok sık kavga olur, kaza olur, olay çıkar. fırında külünkoğlu, pastanede aysu börek, pizzada pizano, dürümde dürümce, lahmacun, pide vs.'de kır çiçeği tek adres. akbilciler için dt1 ve dt2 şahane güzergahlarıyla göz bebeğidir. motosiklet ve araba sürücüleri de evden çıkıp şaka değil 5 dakikada gayrettepe'de, levent'te fln mesaisine başlayabilir. hem çok sevilir ortaköy, hadi bana gelin derseniz de bi ton bık bık yapılır, trafik var fln diye. ki beşiktaş'tan inip yürüyen ortaköy'e deniz kıyısından arabasıyla gelmeye çalışandan daha çabuk ulaşır. halbuki çok şahane kısayolları vardır. balmumcu'nun, dikimevi'nin oralardan fıtıfıtı inebilirsiniz aslında ortaköy'e. spor severler için de idealdir. pisikletinize atlayıp bebek'e fln, yerse sarıyer'e fln gidebilirsiniz. piknikçiler yıldız parkı'nda piknik yapabilirler. ortaköy'de park yok. otopark var bolca. üst katlardaki evler yazları havai fişek manzaralıdır. köprü, pavyon gibi de olunca her yerden görünür. dereboyu'nun sonunda siteler, villalar fln bulunur. zenginler hep oralarda oturmaktadırlar. bir adet itimat (peynirci) şubesi var caddede. 3 tane bimilyoncusu var. bisikletçi, kargocu, nerdeyse tüm banka şubeleri, güzellik malzemecisi, sineması, tiyatrosu, ismek merkezi, kurufasulyecisi, bi sürü aktarı, tchibo'su, beşiktaş store'u, sabit ve mobil delileri, sporcusu, ihtiyarı, veremi, dia-bim-namlı-ismar-a101-karfur-migros-şok'u, .. var da var yani..
 • mecidiyeköy'deki dereboyu'nda oturanların hayatlarında hiçbirşeyi değiştirmeyen tavsiyelerdir.

  (bkz: akgüller süpermarket)
  (bkz: filiz börek ve pastane) * *
  (bkz: damak pide ve börek salonu) * *
  (bkz: mecidiye ilköğretim okulu) *

  edit: bkz
 • istanbul'da yaşamak için daha iyi bir yer bulamazsınız, bundan emin olabilirsiniz.

  1992 - 2006 senelerinde ortaköy'de, 4 farklı evde oturdum ama sokağım aynıydı hep. gültekin sokak. kilise sokağı olarak da bilinir.

  ortaköy nezih yerdir, aile semtidir. komşuluk, esnaflık ilişkileri burada hiç bitmez. her yere ulaşım imkanı var, adı bu yüzden mi ortaköy bilemem. beşiktaş, taksim, sarıyer, mecidiyeköy, eminönü gibi merkezlere tek vasıta ile gidebilirsiniz. arnavutköy, kuruçeşme, beşiktaş filan yürüme mesafesinde zaten.

  bu semtte hayat neredeyse 7/24 devam ettiği için, kafa dinlemelik bir yer değildir.

  "entel pazarı" adı ile ünlü olan sahiline gelecek olursak;
  burada biz de esnaflık yaptık zamanında. sahildeki çoğu bina ve mesken peşkeş çekildi. tezgah sahipleri yerlerinden edildi falan da filan, klasik türkiye...

  ama ortaköy iyidir be hacı.