şükela:  tümü | bugün
 • - rusya'ya özellikle moskova'ya ilk defa gidiyorsanız ve vizenizi çeşitli acentalardan fake vize şeklinde almışsanız, giriş havaalanı olarak mutlaka sheremetyevo 2'yi tercih ediniz. özellikle vnukovo havaalanı'ndan uzak durunuz. yoksa sebepsiz yere geri gönderilmek ya da oradaki taş teğmen abiye kişi başı 150-200 $ rüşvet vermek durumunda kalabilirsiniz. ha kalmayabilirsiniz tabi de artık şansa kalmış biraz.

  edit: son dönemde vnukovo havaalanını baya bir değiştirdiler. eskisine göre daha modern, daha güzel oldu. yasal belgelerinizde bir problem yoksa rahat bir geçiş yapabilirsiniz.

  - esmer bir kişi iseniz, şehirde gezerken 100er rubleler şeklinde yanınızda para bulundurunuz. özellikle moskova'da çok yaygın olan altgeçitlerin veya tren istasyonlarının etrafında bol miktarda militia* bulunur. bunlar sebepsiz yere özellikle esmer kişilere pasaport, kimlik vs sorarlar. bazen sorun olmadan geçebildiğiniz gibi, bazen abuk subuk yerlerde küçük miktarlarsa rüşvet vermek durumunda kalabilirsiniz. rüşvetin rusya'daki ismi genelde "ştraf" (ceza) olarak geçer. yani zor bir durumda kalırsanız sakince "ee memur bey, if there is ştraf, i can pay" falan deyip sanki yasal bir ceza ödüyormuş ayağına yatınız. genelde olay 2 dakikada çözülür. ha bu arada aptal olmayınız, makbuz sormayınız :)

  - şehirde halk arasında ingilizce konuşan çok azdır, hatta benim bulduğum tek ingilizce konuşan insan, migros tadındaki bir markette yerleri silen hizmetli kadındı. dolayısıyla basit rusça öğrenmek her zaman yararlıdır. ayrıca kiril alfabesini öğrenmek zor değildir, 2 günde çözebilirsiniz, genel olarak bizim lisede çok yaptığımız şifreleme yöntemlerine benzer.

  - şehire geldiğiniz zaman registration işlemini mutlaka yaptırınız ya da yapıldığından emin olunuz. orası türkiye'ye benzemez, ilk 3 günden sonra registration yaptırmamışsanız ve kimlik kontrolüne yakalanırsanız gözünüzün yaşına bakmadan sizi sınırdışı etme ihtimalleri çok yüksektir.

  - türk büyükelçiliğinin telefonunu mutlaka yanınızda bulundurunuz. mesai saatleri dışında ulaşabileceğiniz bir kişinin mümkünse ulaşabileceğiniz bir telefonunu elde ediniz, o da olmadı, mesai saatleri dışında başınıza bir problem geldiğinde nasıl halledebileceğini öğreniniz. ciddi bir problemle karşılaştığınızda direkt arayınız. çekinmeyiniz, yardımcı ol(a)mama gibi bir durumda rezillik çıkarmaktan çekinmeyiniz. militia'ya "ben vergimi ödeyen bir türk vatandaşıyım" triplerinin pek söktüğü görülmemiştir.

  edit: moskova büyükelçiliğiyle devamlı muhattap olan biri olarak, sizinle çok ekstrem bir durum olmadıkça ilgilenmeyeceklerine garanti verebilirim bu arada. her konuda çok ilgisizler, belli ki acaip baymış durumdalar.

  - moskova ve st. petersburg enfes şehirlerdir. geziniz görünüz, moskova'da iseniz propaganda'ya uğramadan türkiye'ye gelmeyiniz.
 • - olur da militia ile bir şekilde muhabbete girerseniz kesinlikle tartışmayınız. militia rusya'da allahtır, unutmayınız. herşeye evet memur bey, saygılar memur bey, yalarım memur bey deyip geçeceksiniz.
 • gezerken, yol ortasında elinizi kaldırıp herhangi bir arabayı durdurmak, duran elemana da "şu kadar para karşılığı -ki bunlar taksi parasına göre inanılmaz düşük rakamlar olur- beni şuraya götürür müsün?" demek son derece olağan bir davranıştır. hatta moskova'da sırf bu işi yaparak geçinen şöförler bulunur. ama bu elemanlar genelde ingilizce bilmediğinden rusça konuşmak, dili bilmiyorsanız rusça bilen bir arkadaşınızın yanınızda olması tercih edilir. zaten yolda gezerken elini yola kaldırıp araba durdurmaya çalışan birçok insan görebilirsiniz. türkiye için garip olan bu davranış, orada gecenin 2si 3ü 4ü de olsa son derece doğaldır. eğer denk gelen eleman azerbeycanlı çıkarsa yol boyunca süper komik bir muhabbet edilmesi ve elemanın size çeşitli türk albümlerini dinletmesi de mümkündür.
 • moskova'da şeş beş isminde bir lokantalar zinciri bulunur. azerbeycan kökenli olan bu lokantalarda bizdeki otantik restoranlarında bulunanlara yakın yiyecekler bulabilir, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. tabi domuz eti yemeyi tercih etmeyen bir bünye iseniz, menü hakkında garson hatunlara başvurabilirsiniz. ayrıca içeride genelde tarkan, sertap erener vs çaldığı görülür, gülümsenir. ayrıca yemek demişken, yine oralarda en ucuz yemeği mcdonalds'dan yiyebilirsiniz. normal lokanta ve restorantlar bizdekilere göre daha pahalıdır.

  bununla ters orantılı olarak, bizdeki migros vb benzeri marketler, türkiye'dekilere göre çok daha ucuzdur. türk parasıyla 10-12 milyona torbalar doldurabilirsiniz. birçoğunda kredi kartı geçer.
 • rusya'ya kış mevsiminde giderseniz allah yardımcınız olsundur. ben hayatımda böyle soğuk görmedim dedirtebilir. sıkı giyininiz. kalın paltonuz, eldivenleriniz, pantolon içine giyeceğiniz içlikleriniz hazır olsundur.
 • "gidelim de hatun görelim coşalım" mantığıyla rusya gezisi planlayanlar boşuna yorulmasınlar. sizin gitmeniz gereken adres, ukrayna'dır. özellikle odessa şehri, belki de dünyanın en güzel kızlarını bünyesinde barındıran bir yerdir.
 • moskova'da trafik suçu işlediğinizde "shtraf" yani ceza yani aslen rüşvet ödememek için yapmanız gerekenler (yeni başlayanlar için):
  not: alkollu arac kullanma sucu dişindaki suclar için (o zaman beş yüz doları veiryoruz) ayrıca doküman eksikliklerinde (ehliyetin olmaması dışında..ehliyetsizlik her zaman parasız hallolabilir) beleşe kurtulma olasılıgı dahadüşüktür.
  temel kural: meşgul ettiginiz süre uzadıkça vereceginiz para o kadar düşer.
  rusça konuşmaya kararlıysanız(bilmedigini fake edemeyenler için:)
  1) sucunuz ne olursa olsun masum bir görünüm takınıp "acelem vardı, ışığı görmedim, aa orada park yapılmaz mı vardı?, aslında ehliyetim var da teyzem onu tuvalete düşürmüştü ki çıkardık ama aslında köpek yedi...vb.)deyin.
  2) konuyu uzattıkça uzatın. unutmayın: "gaischnik"ler bir saatte bir nöbet degistirmektedirler. yani nedir?şudur : sizin bu adamdan çaldıgınız her dakika onun başka bir arabayı durdurup bir saatini verimli bir şekilde degerlendirmesini engellemektedir. yani ekonomik olarak sölicek olursak opportunity cost'unuz pek bir pahalıya gelmektedir. fiyatınızı bilin.
  3) olayı kişiselleştirin. ortak müzik zevki falan gibi saçma sapan birşeye çekmeye çalışın konuyu. ya da gözlüklerine bakıp "aa bende de aynı bu rayban lerden var" falan deyin.
  3. noktadan sonra zaten arkadaş "davay ezhaaaaai" diyecektir. demezse de 50 rubleye olayı kapatibilirsiniz, karşı yoldan gitmiş olsanız bile (vstrechka yani orada dedigimiz gibi)
  rusça bilmeyenler ya da bildigini belli etmemeyi başarabilen (spineless) kimseler için
  1) adamı kesinlikle anlamayın. "ne ponimayu. ne znayu ruskiy. ya net..ne chto?" şeklinde olayı bitirin. iki dakkaya salınıvericeksiniz.

  issız bir yolun ortasındaki tek araba degilseniz(öyleyse hiçbir suçunuz yoksa da rüşvet vereceksiniz) ve yukarıdaki notta adı geçen haller dışında ya da arabanızı tretoe koltso nun ortasına filan parketmediyseniz beleşe kurtulabilirsiniz. hayırlı olsun.
 • eger is basvurusunda bulunacaksaniz, diplomanizdaki apostil damgasi cok onemlidir. sakin yaptirmadan turkiye disina cikmayiniz.

  (bkz: apostille/@kirshamor)

  baska ulkelerde durum nedir bilemem ama rusya icin turkiye'den getirdiginiz ozellikle diploma vb dokumanlarin apostili olmayisi, sizi benim gibi istanbul'a gerisin geri gondertir. buradaki turk konsoloslugu, apostil vermiyor sadece yapilan cevirileri resmi olarak onayliyor, haberiniz olsun. ayrıca orijinal diplomanın arkasına apostili sadece üniversitenin bağlı olduğu ilin valiliği ya da kaymakamlığı vurur. diğer illerdeki valilik ya da kaymakamlıklar damgayı orijinaline değil, noter onaylı fotokopisine vuruyorlar.