şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tekila adabıyla içilirse mide bulandırmayan, baş döndürmeyen, sevimli bir meksika içkisidir.

  adabıyla içmek aşağıdaki kurallara uymayı gerektirir:

  1. tekilayi kesinlikle evde için. dışarıda içmek, hem pahalı olur, hem de rezil olma şansınız yüksek.

  2. sanılan bir çok yöntemin aksine; önce tuzu yalayın, sonra limonu ağzınızda bekletin (limon mümkünse misket limonu olsun), en sonunda tekilayı tek nefeste için.

  3. iki tekila kadehinin arasında 10 ila 15 dk lık bir zaman dilimi bırakırsaniz, bünyenize göre değişir miktarda 6 ila 12 kadeh arasında tekilayi içip ardından sokağa çıkabilir**, hatta belki alışverişe bile gidebilirsiniz. (ben yaptim bunu oldu diye sizin de yapabileceginiz manasına gelmez tabi, ben dişim çekilirken de çifte anestezi alıyorum zaten, zorlamayin boşverin, hem herkesin tekila kaldırma kapasitesi kendine, di mi?) hadi eşeklik ettiniz, 5. kadehten sonra bir mola verin bari. zira, bu tavsiyeyi verenin doluya yakın şişeyi kısa sürede içip salon halısına gömülmüşlüğü vardır, neymiş, eşeklik etmeyecekmişiz.

  4. iki tekila kadehinin arasına katiyyen sudan başka bir sıvıyı sokmayın. tekilayla başlayın, tekilayla bitirin, arada "ben bi kahve içeyim" filan olmaz, gelmez böyle oyun bozanlıklara tekila, zira meksika maçosudur.

  5. tekila içtiğiniz süre boyunca ve aralarda, daima oturur pozisyonda olun.

  6. bünyenizin kaldırdığı son kadehi içtikten sonra fena hissederseniz, direkt gidip yatabilecek gibi olun, yani pijamalarinizi giyin, makyajınız varsa silin, kapınızı bacanızı kilitlemediyseniz, ocakta/fırında yemeğiniz varsa filan, gerekli güvenlik önlemlerini alın.

  7. "margarita", "tequila sunrise", "tequila boom boom" gibi holywoodvari güzelliklere girmeyin, henüz erken. zamanı gelecek.

  7. en önemlisi: tekilaniz "gold" olsun. aranızdan, tekilayi gayet iyi bildiğini sananlar, "bana bunları anlatma" diye ukalalık edecek olan çıkabilir, olsun varsın. yeni başlayanlar için, içimi en kolay olanı gold olanıdır.

  yılda bir gün olsun, tekila vasıtası ile beyninize "reset" atmanın getirecegi keyfi/huzuru/sukuneti de gözönünde bulundurun.

  göcek'ten bildirdim. (bkz: tekila/@arcadia)
 • abartmayın en başında. içmeye alıştıktan sonra zaten yeterince içeceksiniz. ilk içişte abanıp da sonra arkadaşlarınızı zor durumda bırakmayın, arkadaş der temizler diyip de ortalığa sıçmayın, sıçtırtmayın. zira en mükemmel içkilerden biridir tekila, değerini bilin.
 • genelde içkilerin çoğunun açken içilmemesi gerekir ama bu mevzu tekilada zirve noktasına ulaşır. her şeyi yapın, şişenin dibini bulun falan ama açken içmeyin. zira devirir.
 • shot bardağından başka bir bardakla içmeyin ve tekilayla başlayıp tekilayla devam edin.
  hist arkadaşım bak sana diyorum bak. o elindeki pet bardakla içilmez o bak. hadi içiyon o kadar koyma her shot'a. ya tamam hadi koydun bak beşinciyi içme lan dur kime diyorum ben. güzel kardeşim bak dinlemedin beni içtin okadar zaten tekila, açma o şarap şişesini. açma bak.açma. yazık oldu. yarın bütün gün düşüneceksin akşam ben ne dedim hocaya yürürken diye.*
 • sevişmekten pişman olmayacağınız birisinin yanında için.
 • sene 2000 lise son sınıftayım. kalabalık bir grup bir yerde otururken aynı sınıftan 4 arkadaş yakın olan benim eve geçtik. kahramanlar;

  a1: arkadaş 1 (son iki senesini italya'da okumuş süper bir insan evladı. kendisi derste kola içebilmek için sırayı matkapla delip işi bitince o boşluğu albeni ile kapatan bir insandı. o yaşta alkolikti)
  a2: arkadaş 2 ( yaşamaya üşenen yürürken ayaklarını yerden kaldırmayan ancak içki kültürü o zamandan olan bir vatandaş)
  r: rezil ( çılgıncasına bira içebilen ancak diğer içkilerle alakası olmayan, hafiften ezik arkadaş (eziklik normal alkolden falan değil))
  ben: ben

  eve ilk gelinir;

  a1: aha içki dolabı, aha malibu, aha içiom ben.
  ben: afiyet olsun.
  a1: aha olmeca. içelim bunu. açılmamış, uyar mı?
  ben: 4 kişiyiz kesmez, sen aşşağı in bir şişe daha al ben limonları keseyim.
  a1: 5 dakikaya burdayım.

  yarım saat sonra;

  ben: beyler her şey hazır, afiyetler ola.
  r: abi ben daha önce içmedim bu mereti nasıl yaparız?
  a2: şu şekil oluyor (bi shot atar). ama acele değil sakin sakin...

  1 saat daha sonra;

  r: süpermiş yahu..
  ben: yavaş git çocuum bunu bira zannettin sen..
  r: sizden biraz öndeyim canım.
  a1: kardeşim biz genel anlamıyla biraz antremanlıyız diyelim.
  r: taam taam.

  bu tamam tamam kısmından yarım saat sonra tekilalar bitmiş ama eleman da ciddi ciddi sarhoş olmuştur. 2 arkadaş daha gelir ki onlar bizden hayvandır. herkes çıkar ben kalırım ardından annem gelir falan.

  arkadaşların çıkışından 2 saat sonra geri gelirler. bizim elemanı önce bir birahaneye götürüp üstüne bir bira içirmişler ki masada sızmış. daha sonra da samimi olduğumuz bir berbere götürmüşler. saçları kazı deyince berber baygın adamın saçlarını kazımak istememiş bunlar da almışlar ellerine makinayı saçları kazımışlar. daha sonra tam anlamıyla tatmin olamayıp kaşları da kazımışlar. bu arkadaş yıllık vs fotolarından cillop gibi seçiliyordu, hatta kızlar kaş çizdiler bir dönem kendisine. olayın ertesi günü müdür sebebini çok araştırdı ama eleman söylemedi tabii...**

  neyse elemanı bana göstermek için bize getirirler ki hala sarhoştur. kapının önünde kopuyoruz biz, annem geldi mutfağa geçerken. elemanı göstereyim dedim, asıl koparan onun yorumu oldu zaten; - güzel olmuş, eminem'e benzemiş.

  kıssadan hisse; acele etmeyin. yeniyseniz sindire sindire tüketin, kısa zaman sonra sınırınızı zaten bilirsiniz...
 • yeni başlıyorsanız diğerlerine göre nispeten içimi daha kolay olan olmeca gold'u öneririm.
 • içmeden önce kesinlikle karnınızı çok iyi doyurun, hatta hayvan gibi yiyin. sonra gece yarısı ulan midem yanıyo die uyanır sonra bi daha uyuyamazsınız..*
 • her girdiğiniz ortamda "aaaabi, geçen 8 shot yaptım, üstüne de bi mariachi cila çektim, oooh miss..." geyiği yapmayın. illa yapacaksanız hala ergen sayılacak yaşta olduğunuza emin olun. 22 ve üzerinde bu davranışlar çocukça görülür, haberiniz olsun. kendi yaptığı espriye gülen adam kadar bile sevilmezsiniz, benden söylemesi.

  bir de ağzınızla için. tekilayı bol bulup hastanede kolunda serumla uyananlar var bu dünyada. ne lüzumu var? tadında bırakın canım aaa.