• uzun yıllardır yaptığım gözlemler sonucu yabancı dizi seven ve sevmeyenler arasında gördüğüm en büyük farkın bu yabancı dizileri izlemeye başladıkları nokta olduğunu farkettim. bazı diziler insanları "aa çok güzelmiş, acaba başka ne izleyebilirim" şeklinde düşündürürken bazıları "bu ne yaa, hiçbir şey anlamadım bi daha da izlemem" dedirttirebiliyor. bence bu noktada dikkat edilmesi gereken şey izlenilen dizinin türklerin komedi anlayışına yakınlığı. şimdiye kadar izlediğimiz, dinlediğimiz, gördüğümüz, yaptığımız şeyler bizde bir espri anlayışı oluşturuyor, buna uzak olan durumları, konuları çok komik bulmuyoruz. onun için herkesin ortak bir biçimde seveceği dizilerden başlamak çok önemli. tabi burada sadece komedi dizilerini ele almış olsak da diğer türlerdeki dizilerin de espri anlayışımız üzerine etkisi oluyor. dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise komedi kalitesi. çok fazla güldüren bir diziyi en önce izleyen bir insanı diğer orta seviye diziler pek tatmin etmiyor.

1. grup:

bu dizilerin özelliği, toplumun her kesimi tarafından komik bulunacak, çok fazla bağımlılık yapmayacak, ortalama bir komedi dozuna sahip olan diziler olması. güzel olmalarından ziyade yabancı komedi jargonuna alıştırması için izlenebilecek diziler bunlar. bu grupta;

how i met your mother
    my name is earl
    the big bang theory
    chuck
    shameless
    californication
    the simpsons
    two and a half men gibi diziler yer almakta.

2. grup:

bu grup ise ilk gruba göre komedi içeriği daha yoğun, ama daha önce yabancı komedi dizisi izlememiş kişiler tarafından çok sevilmeyeceğini tahmin ettiğim dizilerden oluşuyor. bu gruptaki dizileri izlemeden önce 1. gruptan sevdiğiniz en az bir dizi olmasını, ondan sonra bu gruba geçmenizi öneririm:

friends
    scrubs
    south park
    coupling
    new girl
    entourage
    family guy
    weeds
    community
    30 rock
    modern family
    bored to death dizilerini de 2. grup olarak sayabiliriz.

3. grup diziler.

bu grup ise komedi dizilerinin vardığı en üst noktadır benim için. eğer bu dizileri erken izlersiniz bunlardan sonra izlediğiniz hiçbir komedi dizisine doğru düzgün gülemezsiniz, hep yüzünüzde buruk bir gülümsemeyle, doya doya gülemeden izlemek zorunda kalırsınız. ve bu gruptaki dizilerden maksimum verimi alabilmek için diğer gruplardan en az 3-4 diziyi izlemiş olmanız önerilir. benim için bu grupta yer alan dizileri ise şöyledir:

seinfeld
    curb your enthusiasm
    arrested development
    the office
    it's always sunny in philadelphia

bu sınıflandırmayı biraz kendi komedi anlayışıma göre yapmış olmama rağmen çoğu kişinin de bana katılacağını düşünüyorum. umarım yakın zamanda drama dizileri için de benzer bir yazı yazarım. sevgiler...
  • 3.gruba (bkz: black books) dizisini ekleyebiliriz.
  • rick and morty efsanedir. çizgi dizi olmasına rağmen hayal gücünün ne kadar da ileri gidebileceğini göstermiş bir dizidir.
  • her telden komedi dizileri içeren aşağıdaki gibi bir listeyle başlanabilir mesela.

1. what we do in the shadows
    2. ımpractical jokers
    3. curb your enthusiasm
    4. the office (abd versiyonu)
    5. malcolm in the middle
    6. peep show
    7. brooklyn nine-nine
    8. yes, prime minister
    9. new girl
    10. fleabag

animasyon komedi olarak;
    işaretli yerden kesin ve bojack horseman değerlendirilebilir.
hesabın var mı? giriş yap