şükela:  tümü | bugün
  • evet. böyle bir gerçek var. malzemeden mi çalıyor oçları. yoksa modern teknikler mi yol açıyor bilmiyorum ama yeni binalarda resmen ses yalıtımı diye bir şey yok. yandan öksürseler, alttan osursalar duyuluyor. yapacağınız evi sikeyim.
  • vardır böyle bir şey. yan daire ile aranda 10cm en kıytırığından tuğla, arasında harcı eksik, üstü alçı sıva.

suçun çoğu standart koymayan veya takip etmeyen yönetimlerde.
  • üzerine çok düşündüğüm olay. bence tamamen maliyet yüzünden.

şöyle iki örnek vereyim,

oturduğum bina 2015 yılında bitmiş. yani yeni. ancak öyle tabiri caizse taşaklı bir bina değil. yan ve alt komşu hafif sesini yükselterek konuşsa her şeyi dinleyebiliyorum. ben yalnız yaşadığım için muhtemelen onlar da benim telefon konuşmalarımı dinliyordur. (evet çok yalnızım)

bir arkadaşım güzel bir rezidans sitede oturuyor (evet zengin) alt üst yan fark etmez, adam evinde parti veriyor hemen yan tarafta oda içinde gram ses yok. (çok nadir bağırış çağırış olursa geliyor ama rahatsız edecek seviyede bile değil)

yani tamamen ucuza kaçmaktan oluyor bunlar. aslında bu konu ile ilgili kanun olsa ve zorunlu ses yalıtımı (daireler arası sadece) yapılsa bence insanlar daha huzurlu olurlar.

başlık çok güzel bu arada..

edit: yazım yanlışları falanlar filanlar.
  • oturduğum evde yan komşuyla ortak tek bir duvar var ve ne konuşsalar yanımda konuşuyorlar hissine kapılıyorum.

üst kat komşusuna asansörde denk geldim gece 12 den sonra televizyonu biraz kısar mısınız dedim adam televizyon sesi bir kat yukarıdan geliyor dedi.

tanım : katıldığım ve sebebini merak ettiğim önerme
  • tayyip erdoğan ın 3 çocuk projesinden ilham alınarak yapılmış ince duvarlardır. anladınız siz onu
  • ıki ust katimdaki 2 yasindaki cocugun tum kosusturmalari, cigliklarini sanki benim dairedeymiscesine duydugumdan beri hak verdigim hede. bina 6 yasinda orta, alt sinif.
  • her sabah çizgi film sesiyle uyanmamın sebebidir. bu bir dramdır sözlük.
  • verdiğiniz servet değerindeki paraya lanet ettirir. eksi yığma binalar bu konuda en iyisidir. keşke yıkılmasaydı o güzel ev.