şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayatin sorumluluk ve sinirlandirmalarinin bilinci korunarak (mesela ilk entry'de tanim yazilmasi ihmal edilmeyerek), yeni hayatin heyecan ve hirs overload'u ile anlik bir yanilgi imgesine donusmeden, ertesi gunden itibaren degil; hemen o andan itibaren gerceklesmeye baslamasi demektir kisiye ozel olarak.

  boylece kisi, hem kendini tatmin eden, hem de kimseyi uzmedigi gibi gipta ettirebilen asagidaki gibi uygulamalarla benligini ortaya koyabilecegi rahat bir zemin hazirlamis olur;
  (bkz: su anda yapmakta oldugum sey)

  eger kisi ayni zamanda, onceden var olan zorluklarin (ayar korkusu?) bilincini de korur ve progresyon halinde bir ilerlemeyi zirve yasama hissine tercih edebilme erdemini de gosterebilirse, kendi kendine ayar da verebilecek ve asagidaki gibi ornek davranislar sergileyebilecektir;
  (bkz: hayatta beyaz bir sayfa acmak)

  geleneksel degerlere (sozlukteki ekoller?), revize edilmeye olan direnclerini astiklari surece gerekli degeri verirse kisi, bir de soyle bir sey yapabilir (ustelik, ornege girecegi icin, entry'yi de format disina tasirmamis ve ekole dayanan oturakli bir havayla yirtarim ben dusuncesiyle kotu ornek de olmamis olur);

  bu entry'mi de boyle dengeli bir yapiyla ilginize sunar; hem akliniza, hem duygulariniza, hem hayallerinize, hem de merakiniza ayni anda hitap edebiliyor olmanin onur, sevinc, huzur ve bilinciyle hepinize iyi yasamlar dilerken, (bkz: amin) seklinde bakiniz verecek olani cok kotu dovecegimi belirtmeyi ihmal etmeyecek kadar esprili oldugumu da goz onunde bulundurmanizi isterim.
 • sevgilisinden yeni ayrilan insanlarin en sik basvurdugu yollardan biridir, cinsiyete gore ya saclar degisir ya parfum ya kilik kiyafet ama hepsi bosunadir cunku hayat ayni hayattir gecmis ayni ayni gecmisss, butun bunlar bir yanilsamadir ve bizde yalnisss
 • hayatın bir anda normalin dışına çıkması durumu kısaca. bütün alışkanlıklar,kişiler,olaylar geride bırakılır,temiz bir sayfa açılır.
 • askerden geldikten sonra yapılabilir (bkz: erkek adaylar için), en azindan denenebilir
 • (bkz: begin)
 • her gece yatarken ertesi sabah yapmaya niyetlendiğim, sabah uyku sersemi bi modda "yataktan kalkmak için bile zorlanıyorum, nah değiştiririm ben bu hayatı" tarzı cümlelerle ertesi sabaha ertelediğim eylemdir kendisi..
  yeni bi hayata başlamak gökyüzünün hiç görmediğiniz tonlarını farketmek, herkese ve herşeye sevecen bir yaklaşımda bulunmak, hiçbir durumda yüzünüzdeki gülümsemeyi eksik etmemek, yaşlı insanlara iyi davranmak, annenize pasta yapmak yada kız arkadaşınızın bütün dileklerini kocaman bi sırıtş eşliğinde yerine getirmek falan de-ğil-dir!!
  yeni bir hayata başlamak, sevdiğiniz bir albümde daha önceden iplemediğiniz bir şarkının hayatın anlamı olabileceğini idrak etmek olabilir.. yada yapayalnız bir çocuk parkında -çocukluğunuzun üstünden geçen yıllara aldırış etmeden- tahtrevalliye binmek sevgilinizle.. yada bir kaç kafa dostunuzla ölümü bile göze alıp yeni bir alkollü kokteyl denemek!.. yeni bir hayat, yeni bir şeyler keşfetmektir.. mutlu etmektir kendini ama farklı bi şekilde.. bu keşif bir parkta, bir labarotuvarda yada ince uzun bir kadehte olabilir.. aslında yeni bir hayata başlamak, ruhunun bir parçasını daha farketmektir..
 • yaşanan yoğun ve uzun süreli bir depresyonun ardından, gözlerini dünyaya ilk kez açmış gibi olduğun bir an yaşarsın, bir pencere açılır; renkleri görürsün, sesleri duyarsın, içinde ılık bir rüzgar eser, mevsim ne olursa olsun baharı çağrıştıran bir esintidir bu. kendine bir başka bakarsın, insanlara, dünyaya... hiç bir şey eskisi gibi değildir, yeni yürümeye başlayan çocuğun acemi ama hevesli adımları gibidir yürüyüşün ama bildiklerinle, getirdiklerinle birliktesindir. acemi heyecanı, bilmenin ve deneyimin gücü... silkinirsin ve yeniden başlarsın.
 • içinde bulunulan şartlara göre değişecek bir eylemdir. konum itibariyle bir çok kişi ve kurum tarafından sabitlenmişseniz eğer, herşeyi bırakıp gitmek, temiz bir sayfa açmak oldukça zordur. insanlara karşı sorumluluk ile ters orantılıdır. ama zaten dibe vurmuşsanız ve kaybedecek de bir şeyiniz yoksa gayet kolay gerçekleştirebilirsiniz.
 • tecrübe edilmiş tüm düzenlerden daha başka, daha değişik bir yaşam düzenine girmektir. herşeyin beklenenden ve beklenebilecekten daha iyi gelişmesine rağmen hayretle insanın içindeki "değişime karşı koyma" dürtüsünü hissetmesi, gelmiş geçmiş olandan koparken duyduğu sızıyı bastırmasıdır. daha önceki hayata karşı haksızlık ve suçluluk duygusunu mantık çerçevesine koyma çabası, bir başka şehirde başka başka arkadaşlarla gülerken istanbul'un yağmur sonrası kokusunu aramasıdır.
  çivilerle sökülmüş çivilerin yerlerinin kapanması, yeniden özgür ve huzurlu hissetmektir.