şükela:  tümü | bugün
  • aynı söz ve hareketlerin tekrarlayacağının bilincinde olan kişi üşengeçliğidir, lakin kişi aşık olduysa zaten ortada üşengeçlik de olmaz. kişinin içinde bulunduğu duygusal patlamalar onu tekrardan aynı şeyleri farklı birisi ile tekrarlamaya iter. ancak kişi aşık değilse, sadece yeni bir ilişkiye başlamak adına çıkıyorsa bu noktada üşenir.
  • içinde bulunduğum durum. artık sevgili bulmak çok basit. ınstagram mesela 10 15 kişi ekleyip beğendiğiniz 2 3 tanesine kanalize olup onlardan en uyumlu olanla ilişkiye başlayabilirsiniz. hatta 2 3 tanesiyle bile olabilirsiniz ama konu bu değil neyse.

işte bu aşamada acayip bir üşengeçlik var bende. yeni birini tanımaya, ona alışmaya çalışmaya üşeniyorum. yalnızlık daha kolay geliyor yani bir bakıma.
  • kendini başkalarına anlatmaya, tanıtmaya çalışmaktan gına gelmesi durumudur. bu bireyler kendini tanıtmaya gerek duymadiği iliskiler yaşayarak yaşamını devam ettirme gayreti içerisindedirler.
  • iyi başlayıp olumsuz biten ilişkilerin yarattığı tahribatın doğal sonucu. hatta biraz önce emin olmamakla birlikte dikkatini cektigimi düşündüğüm biriyle göz teması kurmaya bile üşendim aslında olabilitesi de yüksek ama enerjim yok hissetmeye duygu beslemeye sevecek özellik bulmaya.ufak bı uyumsuzluk varsa bile göze alamiyorum üstüne. yorgunum da galiba değer ver duygu besle sonra sebep değeri olmayan sebeplerle bitsin muhabbeti çok yordu. ergen ruhlu insanlarla dolu ya da benim gibi ruhunu kaybetmislerle. yalnız olmak da o kadar fena değil zaten sevgilinin de bu yalnızlığı gidermişligi yoktu.
  • kötü deneyimlerin, gelecek muhtemel iyi deneyimleri engellemesi durumu. her ilişkide biraz daha iyi olduğumuzu, insanları daha iyi anladığımızı düşünürsek, geçmişte yaşanan kötü tecrübelerin gelecek üzerinde bu kadar karar verici olmasını kabul etmek çok doğru değildir.
  • geçmiş ilişkilerdeki kötü son: öğrenilmiş çaresizlik.
    ya da genel anlamda, atalet: "amaan kim uğraşcak şimdi?" gibi.
  • benim bu. yeni bir iliskiye baslamak istiyorum aslinda, ama suan yeni birisini tanımak, hayatina dahil olmak, onu kendi yaşantıma dahil etmek vs vs. anlatırken bile üşendim
  • yeni insanlarla tanışma hevesinin kalmamasıyla başlayan sürecin kaçınılmaz sonucu.
    üşendikçe alışır, alıştıkça üşengeçliğine hak verir hale gelirsin. nurtopu gibi kısır döngü.