şükela:  tümü | bugün soru sor
 • risk nedir sorusuna verilebilecek alternatif cevaplardan bir tanesidir ve istifa etmek ile tamamen ayrı kulvarlardadır.
  yaklaşık 1 ay önce artık son raddeye gelmemden ötürü, güneşli bir havada ayrıldım işimden. bir sabah geldim ve şu sözü düşündüm;
  "bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa yerini değiştir. sonuçta bir ağaç değilsin."

  hazırda olan ne yeni bir iş vardı, ne de sağlam bir birikim. her sabah mutsuz uyanmanın esiri olan bedenimi hak ettiği özgürlüğüne kavuşturdum. işten çıktıktan sonra gittim 1 porsiyon baklava yedim ve kocaman bir oh çektim. "dünya varmış " dedikleri bu olsa gerek üstadım, artık rahatlamıştım. ertesi günden itibaren başladığım iş arayışlarım sonucu işler sürekli ters gitti, gittiğim görüşmeler iyi geçmesine rağmen sonuçları iyi olmadı ama umutsuzluğa düşmedim, "güçlü ol ulan" dedim.

  bu süre zarfında almam gereken eğitim ve sertifikaları aldım, home office tarzı bir çalışma programı yaparak araştırmam ve öğrenmem gereken konuları öğrendim ve daha kalifiye bir personel olarak hazırlık sürecini iyi geçirdim.

  yeni iş bulmadan istifa edildiği takdirde içine düşülen korku alınan risk ile aynı derecede oluyor. bir işe sahip olmadan istifa ettiğim vakit, ödemem gereken ev kredim, faturalarım, taksitlerim ve hayat pahalılığının getirdiği ev ihtiyaçları da beni bekliyordu.
  ama korkmadım be üstadım, yazdım dilekçemi ve bir anda kendimi genel müdürün odasında buldum. uzattım yavaşça kağıdı, okudu ve hayırlısı olsun dedi. yeni iş bulup bulmadığımı sordu, hayır dedim, şaşırdı. iki basamaklı maaşı olan bir genel müdür açısından bakıldığında normal olarak saçma bir andı.

  velhasıl kelam sizden değerli bir varlık yoktur sevgili dostlar, kendinizi ezdirmeyin ve kazandığınız para olurken kaybettiğiniz karakteriniz olmasın.

  unutmayın !
  "başarısız insanlar gerilimi, başarılı insanlar geleceği yönetir." firmanızı bu anlayışa göre değerlendirin.

  bu arada yaklaşık 1 ay sonra işimi buldum ve şu an bu satırları size yeni işimden yazıyorum. yeni iş bulmadan istifa etmek özgüveninizi de yükselten bir eylemdir, artık kendime çok daha fazla güveniyorum.
  abi işinde mutsuzsan, yaz bir dilekçe bence.

  edit: iki basamaklı maaş alan ben değilim, doğru okuyun şu yazıyı ulan. öyle bir maaşım olsa ne istifa ederim ne de buraya yazmaya tenezzül. ki o tip bir maaşım olsa zaten bu tip yazılar yazacak düşüncede bir insan da olamazdım, karakterim değişirdi.

  edit 2 : iş görüşmesine gidecekler adına diğer yazdıklarım için; (bkz: #59802497)
  edit 3: iş aramak ile ilgili entry'im (bkz: #60277926)

  edit: her şey güzel gidiyor, iyiki böyle birşey yapmışım. ama yine olsa yapar mıyım, sanırım yapmam. bu 1 kere yapılabilecek bir göt istiyor. herkese selamlar., burcucum çok güzel çıkmışsın canım.
 • bıçak kemiğe dayanmıştır. ya hapishaneye gidilecektir ya da işsiz kalınacaktır. 2. si daha masum olduğundan çoğunlukla tercih edilendir.
 • kendi adıma cevap verecek olursam "göt ister" diyebileceğim eylem.
 • bir dalı tutmadan öbürünü bırakmamak gerektiğini öğrenememiş kişi eylemi.
 • şu zaman kadar hiç* işim olmadığı için, yapamadığım eylemdir.
  bu eylemin bile keyfini süremiyorum nalet olsun.

  (bkz: arkeolog olmak)

  editto: ekleme - çıkarma, çarpma - bozma.
 • ben bu boku yedim hem de evliyim. hem de eşim de henüz çalışmıyor.
  neden ben bu boku yedim çünkü rusyadaki işim artık bitmek üzere siyasi sebeplerden.
  neden iş bulmadan dönüyorum çünkü seni yüz yüze görmeden kimse iş vermiyor.
  bakalım artık. umarım kabuslar yaşamadan biran önce buluruz bir iş.

  içimi rahatlatan tek şey ise kariyerden 3-4 yer gelince bizi ara dedi.

  edit: 1 ay iş görüşmesi koşturmasından sonra işe girdim şükür. ama kimse böyle bişey yapmasın ruh sağlığı için.
 • 45 gün önce yaşadığım durumdur muhterem.
  ilk zamanalr kendimi çok özgür hissedemedim açıkcası çünkü ihbar süresi gereğince 15 gün daha çalıştım, tabi bu süre zarfında iş başvurularında da bulundum ve işten fiilen ayrıldıktan sonra 15 gün gün geçer geçmez iş bulmamla sonuçlandı.
  şuanda mutluyum.

  edit:tebliğ yerine ihbar yazılması daha doğru olacağı için teşekkürler uyaran arkadaş
 • #59041205 bu olaydan bir hafta sonra, #59401063 bu duygularla gerçekleştirdiğim eylem. istifa ettikten 3 gün sonra başka bir yerden iş teklifi aldım. şimdi mis gibi insanlarla çalışıyorum. korkmayın.
 • kariyerinde on yılı geride bırakmış beyaz yakalıların yapacğı iş bu. çünkü ancak bu şekilde aşağı yukarı altı ayı işsiz geçirecek bir birikim sahibi olunur. bunun dışında iş bulmadan iş değiştirilmez.