şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nasa 07 ağustos 2016 tarihinde dünya’nın yörüngesel salınımının değiştiğini açıkladı, astroloji camiası 'bizi bağlamaz'' dedi ama naaasaa bu boru mu? diyen astrologlara göre burçların tarihleri de değişti.

  abd uzay ve havacılık dairesi (nasa) 12 burcun tarihlerini cart diye güncelleyerek gökbilimciler yani astronomlar ve astrologlar arasında yeni bir tartışmaya neden oldu işte.
  dünya'nın yörüngesel salınımı nedeniyle yıldızların dünya'ya göre olan pozisyonu değişmişmiş, pozisyon önemli!

  bu günden kelli gökyüzünün antik zamanlardakinden çok farklı olduğu; güneş'in 12 burcu oluşturan takımyıldızların üzerinde bulunduğu zamanının da bu yüzden değiştiği falan iddia edildi, dünya'nın yer ekseninin geçtiği kuzey kutbu'nun aynı doğrultuda olmaması ve sonuç olarak 3 bin yıl sonra gökyüzünün değişmiş olması olarak açıklama yaptı.
  bizdeki bilim adamları hemen kendi yeni burçlarını hesapladı, iş ve aşk durumları güncellendi, ben aslında şu burcum tartışmaları alevlendi.

  bir yandan da astrolojide 12 değil 13 burcun var olduğu kanısı da giderek güçleniyor.
  nasa da web sitesinde babillerin eski anlatılarında 13. burç olan ophiuchus yani yılan burcu'na yer verdiğine değiniyor.

  ancak babilliler de nedendir bilinmez güneş'in 30 kasım- 17 aralık tarihinde üzerinde olduğu yılan burcu'nu bir kenara koymuş (bkz: kenara koymak).

  işte yeni burçlar:

  koç: 18 nisan-13 mayıs

  boğa: 13 mayıs-21 haziran

  ikizler: 21 haziran-20 temmuz

  yengeç: 20 temmuz-10 ağustos

  aslan: 10 ağustos-16 eylül

  başak: 16 eylül-30 ekim

  terazi: 30 ekim-23 kasım

  akrep: 23 kasım-29 kasım

  yay: 17 aralık-20 ocak

  oğlak: 20 ocak-16 şubat

  kova: 16 şubat-11 mart

  balık: 11 mart-18 nisan

  yılan: 29 kasım-17 aralık (bkz: istemem yan cebime koy)
 • geriye dönük işletilemez olduğunu düşündüğüm değişim.

  ben akrebim, akrep olarak kalacağım. evet.
 • her sene patlayan olay. yeni burç, burç değişti diye bir şey yok. nasa güneş merkezli işlemler yapar ve bilimseldir.

  ancak astrolojide bütün gezegenler dünyanın etrafında döndüğü kabul edilerek yorumlara dahil olur. bu nedenle sistem tamamen farklı olduğundan burç değişmesi gibi bir durum söz konusu değildir.
 • her sene patlayan değil, binlerce yıldır var olan olay. yıldızların bir öz hareketi vardır. o gördüğünüz takımyıldızlar da sürekli aynı kalmaz. yer değiştirirler ve şekilleri bozulur. zodyak kuşağına da zamanla başka takımyıldızlar girerek, 12 olan burç sayısını 13'e çıkarmıştır. bu bir sır değildir. bayadır bilinen bir şey aslında. tek sorun astrologların bunu görmezden gelmesidir. mesela zamanla değişen takımyıldızlarına örnek;

  ahanda
 • (bkz: öküz burcu)
  (bkz: kedi burcu)
 • yeni degillerdir.

  88 burc (constellation) hala ayni 88 burctur.