• (bkz: new age)
  • keşifler ve gelişen teknoloji sonrası doğan burjuva sınıfı, bu döneme damgasını vurmuş ve burjuva hareketleri; yeni çağ'da önemli yer tutmuşlardur... ayrıca bilimsel düşüncenin egemen olduğu değil; düşünüldüğü bir çağdır...
  • (bkz: reform) (bkz: rönesans)
  • (bkz: yeniçağa)
  • shirley maclaine'in de savunucularindan oldugu, modernizasyonla fazla rasyonellesen insanin kurtulusunun kendi icine bakmak oldugunu savunan akim. dunyanin kurtulusu icin politize olmadan once bireysel dengeyi ve barisi saglamanin gerektigi iddia edilmektedir. akim, paranormal dedigimiz, bilimsel acıklaması yapilamamis olaylarin insanin icindeki gucten kaynaklandigi, tanrinin hepimizin icinde oldugu, reenkarnasyon sayesinde ruhlarin maddesel dunyaya gelerek deneyim kazanip olgunlastigi, aklin ve bedenin, ruhun maddesel dunyayi tecrube etmek icin kullanilan araclar oldugu gibi iddialar one surmekte, kuantum fizigi, felsefe ve psikoloji alanlarindaki teorilerle, ruhsal ogretiler ve dinler arasindaki paralelliklere isaret etmektedir. boylece bilginin tek oldugu, ona ulasmak icinse bilim adamlari kadar dar goruslu olmamak gerektigi savunulmaktadir. herhalde isvicreli bilim adamlari bu ise cok bozulmaktadir. ne yani deterjanlari gurular mi test etsindir.
  • yeni kıyamet anlayışı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için (bkz: http://www.egelife.com/content/view/239/)
  • türkler hariç başka hiçbir milletin başlangıcının 1453 olduğunu bilmediği çağdır.yanlış nerdedir bilinmez.
  • ortaçağ karanlıklarının tuvalet kağıdı.
  • benim kafamın bir türlü almadığı çağ ismiydi bu çocukken. ilkokulda çağları öğrendiğimiz vakit yakın çağ neden yeni çağ'dan sonra geliyor anlamazdım. yeniyse en son çağın o olması gerekmez miydi diye düşünürdüm. hala daha şüphelerim var bu konuda.
hesabın var mı? giriş yap