şükela:  tümü | bugün
 • chp'nin alti ok atilmiş hali..
  (bkz: yeni türk lirası)
 • (bkz: ychp)
 • çok sıkı çalışıyor.
  belediye başkanlarından biri 45 bin ilahi kasedi dağıtacakmış halka ramazan için.

  ya arkadaş, bizden destek almaya çalışacağına, hala akepe seçmeninden oy almaya çalışıyorlar.
  inanılır gibi değil..
  ilahi dağıtan, dini imanı kullanıp oy alan her yerde.
  sen de bize bir şey dağıtsan,
  yanlışlıkla solculuk falan yapsan da bizden destek alsan bari.
  bir kere sol parti olun lan.
 • eskisinden pek bir farkı olmadığı iyice anlaşılan parti.
  (bkz: #25284249)
 • hakan vreskala hakkinda söyle dedigi;

  "chp'nin yenisi,
  güldürmeyin lan bizi."

  (bkz: dağılın lan)
 • - alışamadım bu yeni sana.
 • ingiltere'de 1994 ile 2000 yılları arasında tony blair ile gordon brown'ın liderliklerindeki işçi partisi'nin bel bağladığı vitrin makyajının türkiye'ye uyarlanmaya çalışılıyormuş gibi görünen hali. o tarihlerde britanya'daki işçi partililer partilerinden söz ederken "new labour" yani "yeni işçi [partisi]" diyorlardı. bu isim, önceki dönemlerde seçim vaadlerini tutamamış ve başarısız olmuş olan işçi partisi'nin seçmen nezdinde güven tazelemesi ve geçmişe sünger çekmesi amacıyla başlatılan büyük bir kampanyanın kilit mesajı olarak topluma takdim edilmişti.

  işçi partisi, "new labour, new life for britain" sloganını 1996'da duyurdukları ve pazar ekonomisiyle daha barışık bir anlayışı temsil eden bir manifestoya referansla kullanmaktaydı. esasen bu slogan o tarihlerde dünyadaki değişimin gerisinde kalan ve mesajlarını aktarmakta güçlük çeken işçi partisi'nin yenilenme ve marka konumlandırması çalışmalarına ait önemli bir unsurdu. bu slogan daha sonra o döneme de adını verdi; bugün tony blair'in ve ardından gordon brown'ın yönetimindeki işçi partisi iktidarı new labour olarak anılmaktadır.

  türkiye'de de yeni chp sloganının sadece bir slogandan ibaret olmaması ve chp'nin topyekün yenilenme hamlesinin bir dışavurumu olması arzu edilir. yani keşke.

  .
 • şova dayalı garip eylemlerle siyaset yapan parti. chp, parlamenter sistemimizin tek partici özellikleri nedeniyle yasama faaliyetlerine herhangi bir müdahalede bulunamıyor, yasalara bir cümle bile ekleyemiyor. akp ona bu hakkı vermiyor. peki yeni chp meclis'te ne işe yarıyor? akp'nin tek başına yaptığı yasaları 'meclis olarak yaptık' yanılsamasıyla meşrulaştırmasına yarıyor. peki chp ne yapmalıydı?

  mesela ombudsman olarak akp'li birisi mi seçildi? pankartlarla liseli çocuk eylemi yapacağına genel kurul faaliyetlerinden akp geri adım atana kadar çekileceğini açıklayacaktı. mesela tutuklu milletvekilleri akp ile (sözde) anlaşmasına rağmen bırakılmadı mı? sine-i millete dönecekti. böylece halka şunu diyebilecekti: "bu yasalar tamamen akp'nin eseridir. tek sorumlusu odur. ben bunlara ortak olmuyorum." ama şu anda yeni chp, akp'nin yasadığı her şeye bir şekilde ortaktır. 2. cumhuriyet anayasasına ortaktır.