şükela:  tümü | bugün
 • yeni cuma camii (hagios eugenius kilisesi)

  trabzon'un yeni cuma mahallesi’nde yer almaktadır. kentin koruyucusu ve kurtarıcısı aziz eugenius adına, 14. yüzyılda inşa edilmiş olması muhtemeldir. günümüzdeki yapının yerinde 13. yüzyılda aynı adla bazilikal planda bir kilise bulunmakta olup, bazilikal kilise ana çizgileri korunarak, bazı değişikliklerle haç planına dönüştürülmüştür. duvarlar dıştan kabartma haç ve bitkisel bezemelerle süslüdür. yapı trabzon’un fethinden sonra camiye çevrilmiş, kuzey giriş kısmı ile minare eklenmiştir. taştan mihrabı barok özellikler taşımaktadır. minberi ahşap ve yalındır.

  http://www.kultur.gov.tr/
 • izmit'te bulunan ve pertev mehmet paşa tarafından mimar sinan'a yaptırılan camii. yeni cuma mahallesi’nde, eski istanbul-ankara karayolunun yanında yer almaktadır. inşaası 1579 yılında tamamlanmıştır.
 • izmit'tekinin bahçesinde çok güzel oturulur, çay bile içilir.
 • akp’li ibrahim karaosmanoğlu yönetimindeki belediye marifetiyle önüne çelik köprü inşa edilmiş.
  bu icraati eleştirilince de belediye başkanı chp'nin camileri ahır yaptığı hikayesini pişirerek tipik bir akp'li olduğunu göstermiş.

  yani öyle bile olsa,
  mimar sinan'ın külliyesinin tepesine çelik köprü çıkartmanızı meşrulaştırıyor mu bu?
  akp'li aklı böyle oluyor işte.
 • izmit'in en huzurlu mekanı. camiiyle, parkıyla, bahçesiyle.
 • trabzon'un trebizond* olduğu günlerde bu camiinin adı da hagios eugenius kilisesidir. çünkü karadeniz'in bu en önemli kentinin koruyucusu aziz eugenius'tur ve dünyanın dört bir tarafından ticaret için kente gelen tüccar ve seyyah araplar, ermeniler, gürcüler, çerkesler, ruslar, yahudiler gelmişken bir de şifa bulalım diye aziz eugenius kilisesi'ne giderler.

  imparator aleksios komnenos'un aziz evgenios'a ithafen yaptırdığı rivayet edilen bu kilisenin fatih sultan mehmet'in 1461'de trabzon'u almasını müteakiben ilk cuma namazını burda kılmasına ithafen yeni cuma camii adını aldığı rivayet edilir ki bu hatalı bir bilgidir. zira fatih ne ilk cuma namazını ne de başka herhangi bir namazı burada kılmıştır. nitekim caminin asıl adı da cami-i cedid yani yeni cami'dir.
 • (izmit'teki için) 100 sene önceki fotoğraflarda deniz kıyısında olduğu görülen cami.
  şimdiki halini görenler deniz üstüne kaç metre genişlikte dolgu yapıldığını anlar sanırım...
hesabın var mı? giriş yap