şükela:  tümü | bugün
  • de yayinlarinin çıkarttığı, başında memet fuatın bulunduğu, de kalitesinde dergi.
  • cumhuriyet döneminin en önemli edebiyat dergilerinden biri. 1964-1975 yılları arasında toplam 128 sayı çıkmıştır.
  • 10 ocak 2017'de ankara kitap fuarı'ndan 74. sayısını aldığım sanat ve edebiyat dergisi.
    açılmamış yaprakları arasından aboneler için bir hatırlatma içeren not kağıdı çıktı. aboneye 71. sayıda aboneliğinin bittiği hatırlatılan, sayı kısmı boş bırakılarak basılmış, o kısım sonra elle doldurulmuş 1/2 kartvizit boyutlarında bir not.
    belli ki abone dergiyi hiç açmamış! tıraşlanmamış haliyle açılmak ve okunmak için 46 yıl beklemiş olan sayfaları tuhaf bir duyguyla kredi kartımın kenarıyla keserek açtım ve göz gezdirdim.
    ece ayhan, füruzan, fethi naci gibi dönemin tanınmış isimlerinin sırasıyla şiir, öykü ve eleştirileri yer alıyor.
    ?abone bedeli 50 lira olan dergi eko basımevi'nde basılmış.
  • [günlerdir bu dizelerini yineliyorum edip cansever'in. sessizlik saatlerinden birinde, ranzamda yeni dergi okurken yakaladım bu dizeleri. yakaladım diyorum, çünkü uzun bir süredir içimde artakalmış güzelliği korumak için gösterdiğim çabadan öylesine yoruldum ki, dışardaki güzelliklere eski açıklığımı yitirmiş olabilirim." sevgi soysal - yıldırım bölge kadınlar koğuşu (bkz: aşklar içinde/@ibisile)