• şu sıralar türkiye de dahil tüm dünyada tartışılmaya başlanmıştır. yeni doğan bebeğe yapılan aşıların bir çoğunun içeriği bilinmemekte ve çeşitli aşılar gerekli olduğu söylenerek bebeğe vurulmaktadır. çok hassas bir durumda olan anne baba da bu durumda her şeye razı olmakta muhtemelen ilaç şirketlerinin kar hanesine kendileri de katkıda bulunmaktadır. kısacası iki ucu boklu değnektir, bir yanda samimiyetine güvenmediğiniz bir sağlık sistemi, diğer yanda bu aşıları vurdurmayarak bebeğinizi muhtemel bir hastalığa karşı koruyamama korkusu.
    amerikalı doktor harris coulter 90’lı yıllarda yazdığı “karanlıkta bir vuruş” adlı kitabında kendisinin ve kendisi gibi düşünen bilim insanları ve ebeveynlerin aşıya neden karşı çıktıklarını açıklamıştı. coulter ve onun gibi düşünenlerin aşıya karşı çıkışlarının birinci nedeni, çocukluk hastalıklarını geçirmenin doğal gelişim için gerekli olduğuna inanmaları. ikinci olarak hastalığa neden olan virüslerin aşı yolu ile öldürülmesinin ekolojik düzene zarar vereceğine inanılıyor. her ne kadar hastalıklara neden olan tüm virüslerin doğada ne gibi roller üstlendikleri tam olarak bilinmese de, ekolojik zincir gereği soylarının tükenmesinin zararlı olabileceği düşünülüyor. üçüncü ve en etkili neden ise bazı doktorlar ve ebeveynlerin ilacın yan etkilerinin uzun vadede çocuğun gelişimini olumsuz etkilediğine inanmaları.
  • turkiye gibi gelismekte olan ulkelerde dogru olabilecek harekettir. bircogumuz biliyor ki gonderilen ilaclarin bir kismi deneyseldir. sayet benim cocugum olsa asilarini rusya, almanya, amerika gibi ulkelerde yapardim.
  • bir insan hakkı ihlalidir. devlet icabında zor kullanarak o sabi'nin hayat hakkını anne-babasına karşı korumalıdır.
  • tanım: cinayettir.
    özet: aşı konusu tıbbın en güçlü ve tartışılan noktalarının en az olduğu alanlardan biridir. çocuklarınıza doktorun önerdiği aşıları güvenle yaptırınız.

yeni doğan çocuğa ilk 2 ay içinde yapılacak aşılar şunlardır:
    - hepatit b
    - bcg (tüberküloz)
    - difteri
    - tetanos
    - boğmaca
    - çocuk felci

yaptırılması isteğe bağlı olanlar şunlar olabilir:
    - pnömokok aşısı
    - rotavirüs

bu aşılar çocuk büyüdükçe devam edecektir.

yukarıdaki listede tek bir "deneysel" aşı yok. hepsi uzun yıllar boyu denenmiş ve bir-iki eksantrik kişi dışında çocuk hekimlerinin hemen hepsi tarafından onaylanmıştır. sağlık işinde standartlar çok serttir. faz 3'e gelmeden herhangi bir maddeyi toplum genelinde insanlara uygulayamazsınız. zakkumcu ziya gibi "ben yaptım, oldu" mantığı sağlık alanında işlemez. adamdan kan alırlar kamil kan.
    efendim bu aşıları yaptırmak istemeyenlerin hepsi birbirinden önemli 3 nedeni varmış, bunları teker teker ele alalım:

1. çocukluk hastalıklarını geçirmenin doğal gelişim için gerekli olduğuna inanmaları.
    çocuğunuz doğal yoldan hepatit b geçirirse; taşıyıcı olabilir, fulminan hepatit ile ölebilir, kronik persistan hepatit olabilir, kronik aktif hepatit olabilir, siroz olabilir, karaciğer kanseri olabilir. bir ihtimal de iyileşip bağışıklık kazanabilir.
    aşı ile çocuğunuz bunlardan büyük bir oranda korunacaktır. daha bunun yanında diğer hastaliklar var. siz çocuğunuzu bu bakterilerin-virüslerin arasına korumasız olarak göndermek istiyorsunuz öyle mi?

2. hastalığa neden olan virüslerin aşı yolu ile öldürülmesinin ekolojik düzene zarar vereceğine inanılıyor
    yemişim ekolojik düzeni. çocuğunuz mu hayatta kalsın, kızamık virüsü mü? seçin!

3. bazı doktorlar ve ebeveynlerin ilacın yan etkilerinin uzun vadede çocuğun gelişimini olumsuz etkilediğine inanmaları.
    ebeveynin inançlarının burada bir anlamı yok. doktorlara gelelim; mesela hangi aşılar nasıl bir gelişim bozukluğu yapıyormuş? "difteri aşısı 10 yıl sonra kol boyunun gelişimini önlüyor" gibi somut bir şey var mı? öyle sallamayla olmuyor bu işler.

efendim, ayrıca bu "harris coulter phd." tıp tarihçisi. doktorluğu da phd.'den gliyor, tıp doktoru değil yani.
    ek: adamın biraz hayat hikayesini ve iddialarını okudum. adam bildiğin şarlatan.
    ek2: amhed manarki'nin amerika şubesi diyebiliriz.
    ek3: bir molekülün ilaç olması için geçirmesi gereken aşamalar. şöyle bir şey

sonsöz: şiir söyleyelim...

bir çocuk, ölünce boğmacadan ya da kızamıktan
    gökte bulut olunca
    yağmur olup düşünce yere
    can vermek için çiçeklere
    sorar vururdu camlara takır takır
    gerekeni yaptınız mı?
    yaptınız mı gerekeni?

dr. çağatay güler
  • cahilliktir.

neyin kafasındasınız ?

kac yıllık aşılar için hala "deneysel, bunlar hep amariganin işi diyenler var."
  • sadece kendi bebeginin degil toplumun sagligini da tehlikeye atan, temelsiz, aptalca ve zircahilce bir eylemdir.

arada sirada bu embesillerden (ozellikle amerikalilarindan) bolca duyarsiniz "ben cocuklarima asi yaptirmadim, hic bir sey olmadi". olmaz tabii gerizekali, olmaz tabii idiot. zira her asinin, gelistirildigi mikroorganizmanin bulasiciligiyla ters orantili bir "guvenlik siniri vardir". ornegin x hastaliginin asisi, toplumun %80'i asilandiginda asilanmayanlari da korur. diger taraftan asiri bulasici y hastaligi icin bu %95 de olabilir.

daha yeni "mmr otizm yapiyor" rezilligini kor topal atlattik. simdi de bunlar cikti.
  • zamanın ötesine gideceğini bile bile yazıyorum, bu şekilde düşünen insanların zaten çocukları yaşamasın nesilleri kurusun ki doğal seleksiyon işlesin, daha doğru dürüst düşünemeyen, mal gibi her şeyde bir bit yeniği her şeyde bir komplo arayan insanların soyu devam edemesin. neymiş, daha deney aşamasındaki aşılar yapılıyormuş.
    arkadaşım deneme aşamasındaki aşı, ilaç, tedavi, nane her ne haltsa artık; bakanlıkça onaylı bir çalışmanın içinde yer almadan, bu çalışma için gerekli bilgilendirilmiş olur formu imzalamadan o aşıyı sana kimse veremez. zaten deneme aşamasındaki ürün de araştırma ürünüdür, özel izinle getirilir ülkeye ve asla satışı yapılamaz, sadece araştırma gönüllülerine verilir, haliyle kimse bundan bir gelir sağlayamaz. bir ürünün satışa sunulabilmesi için faz 1-2-3 çalışmalarının tamamlanmış ve ruhsatını almış olması gerekir.
    senin kendi komplo teorilerin ve inandığın safsataların yüzünden minicik bebeğini enfeksiyonlara karşı savunmasız durumda bırakacaksın. bu kararı da tıp eğitimi almış doktorlara rağmen vereceksin, hangi tıp eğitiminle acaba?
    evet, doğal seleksiyon şart..