şükela:  tümü | bugün
 • garip bir durumdur. ayrıca hangi hislerle koyulduğunu merak ettiğim bir mevzudur.

  savaş, insanların yaşamak istemediği ve yaşasa da hatırlamak istemediği bir olgudur. eğer hayatın mücadeleci/çatışmacı yönünü vurgulamak için böyle bir isim koyuyorsanız hayatın dayanışmacı yönünü öncelemeniz daha doğru olacaktır.

  eğer çocuğunuz savaşın içinde doğmuşsa ve bu yüzden ona savaş ismini vermek istiyorsanız, bilin ki savaşa dair imgeler onunla özdeşleşecektir. siz onun ismini andığınızda savaşa dair acı hatıralar akla gelecektir. eğer yaşanılanları unutmamak adına intikam güdüsüyle böyle bir isim veriliyorsa, bu zaten daha vahimdir.

  insanların istemediği, kaçtığı, korktuğu ve hatırlamak istemediği bir kavramı çocuğuna isim olarak vermesi paradoks değil midir? çocuğa savaş ismini vermek; şehri alevleriyle yutan bir ejderhanın veya şehri gazaba uğrattığına inanılan bir tanrı'nın ismini vermekten bence farksızdır.

  savaş yerine ümit, umut, barış, hülya, dilek, sevgi ve bu isimlerin farklı dillerdeki türevleri kullanılsa daha iyi olmaz mı?
 • seviş koyacak değiller ya...
 • haksızlığa, adaletsizliğe karşı savaşma azmi verme gayesi taşıyor olabilir lakin el kadar bebeye ideolojik evcil hayvan muamelesi yapmak yersizdir. bırakınız kendi politik koşullanmasını kendisi belirlesin. siz eğriyi, doğruyu kendi açınızdan diliniz döndüğünce anlatın yeter. sabiye böyle boyundan büyük manalar ve gereksiz yük hedefler yüklemeyin. savaş yerine seviş koyun mesela..
 • daha güzel isimler verilebileceğinin kanıtıdır. çocuğun kulağına sürekli savaş diye fısıldamak hoş olmayacaktır.
 • bebektir o, çocuk olsa duramazsın.. durdurmazlar..