şükela:  tümü | bugün
  • sevgiden uzak gösterişe tapan yeni nesil ebeveynlerin içinde bulunduğu durum. beybi şavırı diş partisi altı ay kınası doğum günü derken süsçü püsçüleri paraya boğup millete hava basmaya çalışan yeni anne babalar sizlere sesleniyorum. yapmayın.

biyolojik olarak kuku ve pipiye sahip olan her insan çifti çocuk sahibi olabiliyor yani bir tek sizde çocuk yok ve millet gerçekten sizin çocuğunuza çok da meraklı değil. öyle toplantılarda şurda burda agucuk bugucuk yaptıklarına aldanıp da 'ay benim çocuğuma ölüyolar ay nazar ediyorlar' diye gezinmeyin, komik oluyorsunuz.

bir diğeri de çocuklara yazık ediyorsunuz, yarın öbür gün topluma karıştıklarında zorluklarla mücadele edemeyecekler, yanlarında her zaman sizi arayacaklar ve kim bilir bulamadıklarında ne pisliklere bulaşacaklar.

ayrıca ben de bir çocuk sahibiyim. kalıbını basan arkadaşa duyurulur.
  • ebeveyn eğitimi şart. yani bu cümleyi kurmak zorundaydım fakat verilecek eğitimden de çekindiğim için bunlar böyle kalsa daha mı iyi, yoksa yardım almalılar mı bilemiyorum.

çok yanlış kararlar alınıyor, çocuklar üzerinde aşırı baskı mevcut, dolayısıyla yalan söylemede dehşet bir artış var. bildiğiniz 8 yaşındaki çocuklar bir senaryolar yazıyorlar, dinleseniz şok olurdunuz. daha kötüsü sonra oturup bu yalanlara inanıyorlar.

anne, baba kendini geliştirmeye yönelik tek bir adım dahi atmıyor. saçma internet sitelerinden okuduğu yorumlara göre acayip yanlış davranışlarda bulunuyorlar.

çocukla sadece kadın ilgileniyor. fakat evde kadın kaale alınmıyor dolayısıyla çocuk anneyi umursamıyor.

daha söylenecek çok şey var aslında da benim vaktim yok.
  • millet çocuk doğurup instagramda paylaşmak için çocuk yapacak neredeyse. çocuk sahibi olmak günümüzde zaten oldukça zor. bir de üzerinde pek düşünmeden bu dünyaya çocuk getirip eline tablet tutuşturup yetiştirmeye çalışınca çocuklar da kafayı yiyor bir süre sonra. her iki kişiden biri antidepresan kullanıyor bu ülkede. bunca mutsuzluk bunca kaygı varken üstüne bir de ebeveyn olma stresi binince doğal bir durum.
  • eskiler 5 tane 10 tane çocuk yapınca haliyle sevgi ilgi hiçbir şey olmuyor.
    e şimdiki anneler babalar da 85 ila 90 nesli.
    millet az çocuk yapıyor.
    kocayı karıyı da zor buluyor.
    eskidendi akraba evliliği. amca çocuğu dayı kızları bitti artık. al gülüm ver gülüm yok yani.

az şeyin kıymeti ve lezzeti bilinir oldu.
    rahmetlik dedem
    " oğlum bir tencere yemek mi bir tabak yemek mi lezzetli olur " demiş peder beycimin erkanına.
    cevabı yazmıyorum. siz ekşiciler zeki insan yavrularısınız asdf.
  • berkelerin ve pelinsuların ebeveyn olduğu devirde normaldir. birde dede ve nine oldukları zamanı görün efenim.
  • bu sadece ebeveyn sorunu değil, küresel bir meseledir.
  • kıymet bilme değil görgüsüzlüktür. başka isim aramaya gerek yoktur.

bunlar az biraz kendini yetiştirmiş, farkındalığı ve analiz yeteneği olan mantıklı bir insanın asla yapmayacağı şeyler. çocuğunu gerçekten önemseyen bir ebeveynin yapacağı 3 temel şey vardır;

1) sorumluluk bilinci kazandırma
    2) spora yönlendirme
    3) saygı - sevgi - hassasiyet kavramlarını öğretme

bunlara ek olarak başka şeyler de yazılabilir belki ama beybi şavır diş bilmemnesi falan asla bunlardan biri olmayacaktır, boş iştir, komşuya akrabaya şovdur.
  • yeni "ebeyenlerin" birçoğu aslında halen kendileri çocuk. büyüyebilmiş değiller o yüzden kendi çocukluklarını hunharca çocuklarına enjekte ediyorlar. 30 küsür yaşında kadın ve adamların çocuk gibi davranmaları da hoş değil dangalakça oluyor tabii. ham meyve yenince oluşan kekremi tat gibi bu y-buçuk kuşağı.
  • bırakın insanları, diğer canıların da ürediğinden; bir kedinin, atın, sığırın doğurup yavruları olduğundan bi haberler. ürediler ya, sanki tek bunların çocuğu değerli mükemmel, çok akıllı ve dünya bunların çevresinde dönüyor. mal bunlar, her yerde karşınıza çıkarlar otobüste, trende, uçakta, avm’de, parkta: bebekle beraber anne baba var ise, diyaloglar üç kişilik gelişir, sanki 3/5 aylık bebe anlıyor gibi, konuşmaya onu da dahil ederler hep, ve etrafı keserek agucuk- bugucuk yapacak birilerini ararlar. çocuğun yanında sadece anne var ise, çoğunlukla da öyledir, anne iki kişilik konuşur. “mamamımız yedik, babamızı bekliyoruz, kakamızı yaptık” gibi. yeni nesil ana baba’lar maalesef, yaratıcının, kainataki canlılara verdiği en sıradan görevi yapmış olmanın embesil vakarı içindedir. gördükçe bunları, insanın içinden: “neredesin ey! motorsiklet kullanmak için istenen ehliyet”demek geçer.
  • herkesin yaptığını yapmayan biz tu kaka(!) ebeveynlere şaşıran ebeveynlerdir.

çünkü hepsi de herbokologdur. allah çocuklarının yardımcısı olsun.