şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boş odalarında oturup duvarlarını seyredip gülümsediğiniz, suyunu bağlattığınızda deli gibi muslukları açıp kapatıp suyun akışını seyrettiğiniz, telefon hattı geldiğinde ahizeyi kaldırıp defalarca o çevir sesini dinlediğiniz, çıplak yerlerine halı serdirip üstünde yuvarlandığınız, kendi emeğinizle, kendi koşuşturmanızla, kendi uğraşlarınızla bulduğunuz, tuttuğunuz, bir şeylere benzettiğiniz evde içinde bir kanepeden başka bir eşya olmasa da, o gün bulduğunuz kıçıkırık buzdolabı boş olsa da, mutfakta ocak olup tava olmasa da, bir yerlerde kahve olup evde bardak olmasa da, sabah ihtiyacınız olacak eşyalar kimbilir hangi kolide sıkışıp kalmışsa da, müthiş huzurlu, müthiş mutlu, müthiş garip, aylarca orda burda süründükten sonra müthiş bir yerleşmişlik duygusuyla geçirilen hayatın en güzel gecelerinden biri..
 • yeni evde ilk gece, uyumadan önce yastık altına anahtar koyarsa rüyasında evleneceği kişiyi görürmüş insan..
 • yeni taşınılmış evdeki ilk gece misafirlik gibidir. duvarlara yabancısınızdır, pencereden baktığınızda gördükleriniz tanıdık değildir, komşular hakkında hiçbir fikriniz yoktur. eşyalarla dolu koliler yığılmıştır bir kenara, acil kullanımlık malzemeler çıkarılmış, bir huzursuzluk, bir karmaşa hakimdir. evde bilmedik bir rüzgar, adı konulamayan bir huzursuzluk vardır. yeni evinizi sevmiş olsanız da, eski evin sıcaklığını özlersiniz ilk o gecede. bir an önce geçmesini istersiniz o gecenin, sonraki günlerde azalara bitecek olan bu tuhaf huzursuzluğun tadını çıkarırsınız. hayatta yeni bir sayfa açmak gibidir çünkü yeni bir eve taşınmak. yeni komşular, yeni bir kapıcı, yeni bakkal, manav, kasap, tekel bayi. yeni yüzlerle karşılaşılacaktır devam eden günlerde. tüm bunların ağırlığı vardır gecede. hele yağmur yağıyorsa, hava kurşun gibi ağırdır.
 • sabahında şokla uyanacağınız gecedir.*
 • eğer ailenizle birlikte taşınmışsanız bu yeni eve de hiç bir yabancılık duygusu çekilmeden alışılıverir herşeye. anlarsınız ki aslolan mekan değil sizi çeviren kişilerdir.
 • ilk gece göreceği rüyanın gerçekleşeceğine inanan insanın, rüya görmek umuduyla uyuyacağı gecedir.
 • uyku konusunda hassas bünyelerdenseniz, yatağınızı yadırgayacağınız gecelerden ilkidir.
  dönemsel uykusuzluklara da gebedir yeni eve taşınmak. bir takım insanlar, bulunulan odanın hangi yöne baktığının önemli olduğunu söylerler huzurlu olunması ve bu tarz sendromların kolay atlatırması açısından. buna göre, sürenin kısalması, odanızın güneye bakmasıyla alakalı olabilir. kuzeye bakan odalar içinde yaşayanı mutsuz ve huzursuz ederlermiş. *.
 • (bkz: zifaf gecesi)
 • gece tuvalete el yordamıyla kalkanlardansanız, baya bir zorlanacağınız gece..
 • tedirgin şekilde uyunan gecedir. sabah neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. belki de yeni eviniz perilidir?