şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir eve taşınıyor iseniz mutlaka yapmanız gereken işlem. malum, sizden önce o anahtarın kimlerde olduğunu ve kaç tane çoğaltılmış olacağını bilemeyeceğiniz için yeni bir kapı kilidi edinmek gerekiyor. hatta eve taşınmadan önce anahtarı boyacıya veya ev tadilatı için gelen işçilere vermiş de olabilirsiniz.

bu noktada herkesin aklına bir anahtarcı/çilingir çağırmak gelebilir ancak bu iş onların profesyonelliğine ihtiyaç duyacağımız kadar karmaşık değil. googleda yapılacak basit bir aramayla bunu nasıl yapacağını anlatan birçok video bulabilirsiniz. sonuçta çilingir suyla çalışmıyor değil mi.

kilit göbeği almak için anahtarcılara gitmeyin bence. gereksiz şekilde yüksek fiyat istiyorlar. kale 164 / bme modeli için anahtarcı 70tl derken üç işyeri ötedeki hırdavatçıdan aynı model kilidi 29tl ye aldım mesela. benzer şekilde internette bu ve bunun gibi uygun fiyata hırdavat malzemeleri satan siteler mevcut. bence bu bahsettiğim yerlerden almanızda fayda var.
  • mantıklı bir işlem. kilidi değiştirdikten sonra da anahtarı yastığının altına koymanız gerekir çünkü ilk defa yatılan bir evin anahtarını yastığının altına koyarsan gördüğün rüyalar gerçek olurmuş. herhalde rüyaların anahtar dedektörü filan var.
  • çelik kapının iki kilidi olur biliyorsunuz. birini değiştirip diğerini bıraktık. hırsız ya da meraklı her kimse çok pis sürpriz olacak inşallah. bilemiyoruz tabii. kamera mı taktırsak bir de?
  • iki hafta sonra yapacağım iştir. ayrıca başlık değerli bir uyarıdır, çaylak olduğumdan adıyla teşekkür edemesem de o anladı.
  • evi tutunca ilk yaptığım şeydir.
  • yeni taşındım ve değiştirmedim.
    çok korkuyorum. her an önceki kiracı ya da ev sahibi gelip bir şeyler yapabilir. ya ben tatildeyken gelirlerse? ya evi soyarlarsa? vay aq, ne yapmışım ben.
    güvenlik kuralıdır. en azından diğer insanları töhmet altında bırakmamak için yapmak lazım. normal insanlar. yapın bence de. aman soyulmamaya dikkat.
  • hayatımda hiç bir eve kiracı çıkmadığımdan ya da evimi kiraya vermediğimden, daha önce üzerine hiç düşünmediğim bi meseleydi bu. keza taşındığın evdeki klozet kapağını değiştirmek de öyle. ev taşırken annem kilidi değiştirteceğini söyleyince de 'gerçekten böyle bir şey mi var o.o' diye tepki verip sözlükte arayıp buraya gelmiştim, yoksa 'ne alaka la kilidi değiştirmek ne gerek var?' diyip iki güne okuldan bomboş bir eve dönebilirdim*.

ne bileyim lan ben, 5 sene yurtta kalmışım, anahtar denen objenin işlevini bile unutmuşum, banyoda tek başına yıkanabiliyor olmayı özümseyememişim falan. sen bana çilingir diyorsun*.
  • 50 tl karşılığında böyle bir kafa rahatlığı nasıl satın alınır derseniz, böyle alınır. o rahatlık 1.000tl olsa bile alınır. öyle bi rahatlıktır. mesela ben eve girince kilidi değiştirmekle kalmam, anahtarımı her kaybettiğimde de değiştiririm. son kaybedişimde evimden 3.000km uzakta kaybettim, ama yine de ne olur ne olmaz değiştirttim. kafamda o kötü düşüncelerin 3 saniye geçmesi bile beni arka planda kuruyor arkadaş, o fırsata mahal vermeyerek çok mutluluk kazanıyorum.
  • evi kiraladığımızda özellikle ev sahibine 'başka anahtar var mı?' sorusunu sorup hayır cevabı almamıza rağmen birkaç gün sonra boş eve geldiğimizde evde olan bazı kutuların gitmiş olduğunu gördük.

şu an gönül rahatlığıyla evi bırakıp gidebiliyorum acaba ev sahibi gelir mi düşüncesi olmadan.

ev kiralayan herkesin ilk olarak yapması gereken şey.