• eskiden anadoluda eline erkek eli değmemiş kadınların evlendikleri zaman zifaf gecesinde yaptıkları eylem

sabaha kadar tutarak uyurlarmış...ata sözüde ordan kalmadır..
  • en bayıldığım deyimlerden biri. şimdi birileri çıkıp kötüleyecek ama atalarımız ne deyimler üretmiş be*
  • her duyduğum da "sanmıyorum ki yeni gelin öyle bi şey yapsın" iç sesiyle itiraz ettiğim deyim.
  • yeni ulasilan bir seye dort elle sarilmaya uydurulup kaydirilmis kelam. (bkz: yeni gelin)
  • askerde atışlarda en çok söylenen sözlerden biridir bu. silahı ne çok sıkı ne çok gevşek tutmak gerekir. ama birçok acemi korkudan veya heyecandan silaha sımsıkı yapışır. bu biraz da geri tepmeyi engellemk için yapılır ama kontrolü bozar. bu şekilde silaha yapışmış ve zangır zangır titreyen askere bu veciz sözlerle doğru yol gösterilir.
    yeni gelinin sike sarıldığı gibi tüfeğe sarılma lan!
    başka bir versiyonu da,
    yeni gelinin yarağa sarıldığı gibi sarılma arkadaşım tüfeğe!
  • gelin cok mu gevsek tutuyor, yoksa siki mi sariliyor, arkadas muhabbetlerinde acikliga kavusturulamaz.
  • kadinin cinsel obje olarak vurgulandigi yuzlerce deyimden biridir. bu cok guzel ve hos deyimleri kullanan kisiler bir gun olurda evlenirlerse kendi eslerine de bu sekilde yakistirmalar yapilip, cinsel konulu sakalarin mezesi yapilabilecegini dusunuyorlar mi acaba? ve hatta yumuk kelebecik'ten gelen ekleme ile bir kez daha soruyorum ve diyorum ki vaktiyle anneleriniz icin de bu yakistirmalarin yapilmis olabilecegini hic dusundunuz mu ey karima, kizima laf attilar diye cinayeti goze alan kalabalik?
  • her ne kadar anlatım bozukluğu içerse de "yeni sike sarılmış gelin gibi" şeklinde kullanıldığını daha çok duydum. bir konuda çok hevesli, aceleci olmak anlamları taşır bu da. taze suserlarda görülen bir sendromdur.
hesabın var mı? giriş yap