şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • eksi sozlugun ne kurallari ne de calisma sekilleri bilinen eski karma sisteminin yerini alacak sey

  (bkz: bir cisim yaklasiyor)

  biraz bilgi verilmis hakkinda -> (bkz: #108563838)

  televizyonlarini yeni acanlar icin ek bilgilendirme -> (bkz: #110236182)
 • sıkı tutunun her an çarpabiliriz.

  (bkz: ekşisözlük'te kartlar yeniden dağıtılıyor)
 • edit: daha şimdiden okuduğunu dahi anlayamayan kişiler beni aktroll ilan ederek mesaj kutuma üşüşmüş. sözlükte güçlenecek linççilik konusunda insanları uyardığım için beni linç etmeye başlamışlar... alın size yeni sistemin nasıl işleyeceğine dair bir ipucu...

  t. trollere karşı geliştirilmiş olup en çok organize trollere yarayacak sistemdir.

  asıl entry:

  siteyi favori ve takipçi kasmak amacıyla sosyal medya gibi kullanan suserların çok seveceği sistemdir, tabi nefret söyleminden uçurulmazlarsa*.

  ciddi konuşmak gerekirse tam anlamıyla rezalettir. sözlükte zaten olan linç kültürünü daha da dominant kılarak "lobiler" oluşmasına sebep olacaktır. aynı görüştekiler kendi aralarında organize bir şekilde artı, favori ve takip takas ederek gündemi manipüle edecek güce ulaşacaklardır. böyle organize hareket edip belirli ideolojilere mensup gruplar sözlükte zaten mevcut(özellikle telegramda organize olan) ve bu yeni sistem ile herhangi bir konuda farklı düşünen insanları birer birer tamamen susturabilecek bir güce erişecekler.

  ortalama bir subreddit'deki toksik ve sansürcü atmosfer sitenin biricik gündemini ele geçirecek ve popüler olmayıp "fav almayan" her türlü fikir ve görüşlerin sansürlenmesine yol açacak.

  karması düşük yazarların entryleri görünür dahi olmayacak. şahsen benim severek takip etttiğim ve sözlükte popüler olmayan görüşlerini ifade ettiğinden karması yerlerde onlarca yazar var. takip ettiğim 129 yazardan en az 500 entry'si olanların çok azının karması 200'ün üstünde ve bana göre her biri okunmaya değer şeyler yazıyorlar. yeni sistemde bu tarz yazarları bulmak o kadar zorlaşacak ki bir süre sonra ister istemez bir kartopu etkisi ile fav ve takipçi kasan standard yazarları takip ederken bulacağız kendimizi. bu bağlamda özellikle aşağıdaki üçüncü madde sözlüğün farklı fikirleri teşvik eden yapısına inanılmaz derecede zarar verecektir.

  bir de bu sistemi destekleyen "muhalif" suserlar ile nasıl aynı ülkenin vatandaşı olurum anlamıyorum. adamların önünde sistematik sansürün kanlı canlı örneği var, düşünce özgürlüğünün ne kadar önemli bir şey olduğunu hala anlayamadılarsa geçmiş olsun... sorsan ama hepsi özgürlük yanlısı, sansür karşıtlarıdır. arkadaşlar sözlüğü adeta istila etmiş trollere karşı çözüm bu değil, olamaz da. yeni sistemde popüler olmayan görüşlerini ifade eden herkes sansürlenecek.

  --- spoiler ---

  "...gündeme başlık sokmak, başlık açmak ve hatta entrylerinin görünür olması dahil olmak üzere bazı yetkiler sadece belli karma sahiplerine ait olacak"

  "yazarların yine yazarlar tarafından değerlendirildiği yeni karma sistemine geçeceğiz. yeni karma sistemi sadece entry oylanması üzerinden değil, yazarların sözlük'te genel olarak gördüğü takdiri tartan bir sistem olacak. başta sözlük'teki takipçi sayısı ve entry beğenileri olmak üzere, bir çok faktörü değerlendirdiğimiz, yazarların sözlük'teki gerçek kıymetini gösteren sistem kurulduktan sonra bazı hak ve yetkiler bu karmaya bağlı olacak. bu çerçevede yazarların entry silinme istatistiği ve engellenme istatistiği de yazarların kıymetini belirlemede etkili olacak"

  "karma sistemi hayata geçince gündeme başlık sokmak, başlık açmak ve hatta entrylerinin görünür olması dahil olmak üzere bazı yetkiler sadece belli karma sahiplerine ait olacak"

  "nefret söylemi içermediği için kapatılmayan ama ayrımcı içeriklerin girilmesine vesile olan türden başlıkların işaretlenebilmesi için ayrı yeni bir kanal belirleyeceğiz ve bu şekilde işaretlenen başlıkların gündem filtresi üzerinden görünürlüğünü kısıtlayacağız "

  --- spoiler ---

  belki de şu an bu sistemi alkışlayanların büyük bir kısmı kısa sürede sistemin kurbanı olacak. eğer ileride başlık açma yetkinizi kaybederseniz lütfen bu entry'yi ve ortadaki soruna karşı desteklediğiniz çözümü (!) hatırlayın.

  (bkz: popülizme karşı ekşi sözlük'e açık çağrı)
 • youtube takipçi satın alma gibi opsiyonları da olacak mı diye merak ettirten hede. madem fikrimizin önemi yok parası neyse verip yazdıklarımızı zorla okutturalım olmaz mı?
 • --- spoiler ---

  yazarların yine yazarlar tarafından değerlendirildiği yeni karma sistemine geçeceğiz. yeni karma sistemi sadece entry oylanması üzerinden değil, yazarların sözlük'te genel olarak gördüğü takdiri tartan bir sistem olacak. başta sözlük'teki takipçi sayısı ve entry beğenileri olmak üzere, bir çok faktörü değerlendirdiğimiz, yazarların sözlük'teki gerçek kıymetini gösteren sistem kurulduktan sonra bazı hak ve yetkiler bu karmaya bağlı olacak.
  --- spoiler ---

  takipçi sayısı karma puanlarında nasıl etkin olabilir? kadın yazarsan +200 takipçiyle başlıyorsun zaten. cinsellikle sapık supuk entry'ler yazarsan +500'e kadar çıkıyor bu rakam. kadın yazar olmadığı halde bilgilendirici entry'leri sayesinde takipçi sayısı artan kaç erkek yazar var ki? kadın taklidi yapan zaten bir sürü harun abivar sözlükte. muhtemelen bu sayı üç dört katına çıkacak.

  (bkz: bilemiyorum altan)
 • kanzuk diyor ki sevgili troller, bir takım yeni düzenlemelerimiz olacak siz de gündemde kalabilmek için yeni yollar bulun.
  hadi bakalım eski ekşi günlerine inşallah....
 • halihazırdaki karma sistemi ssg'nin de belirttiği üzere yalnızca entry'lere verilen artı ya da eksi puanlarla belirleniyor. bunun bazı avantajları var:
  -belli bir politik tarafa yakın yazarsanız diğer taraf anında eksileyeceği için karmanız düşer.
  -ayrımcı yazılar yazarsanız anında karmanız düşer.
  -survivor'lu, futbol yorumlu yazılar yazarsanız o oyuncuyu ya da takımı sevmeyenler eksiye abanır, karmanız düşer vs vs.

  bunlar avantaj, çünkü bu tip içeriklerin neredeyse hiçbiri tanım ya da açıklama içermez. karması yüksek kişilere bakarsanız genelinin olguları kendince yorumlayan, açıklayan yazılar olduğunu görürsünüz. zaten yönetimin de istediği entry'ler(anladığım kadarıyla) bu tip entry'ler.

  tabi bu sistemin bazı dezavantajları da var;
  -popülist olacağım diye etliye sütlüye dokunmayıp ne yazdığı pek anlaşılamayan yazılar.
  -her başlığın altına belki çok favlanırım ümidiyle komiklikler şakalar abananlar.
  -karmanın yüksek olması ve entry kalitesi arasındaki bağın zayıflaması(bazıları sizi bir entry'nizden beğenmiştir, saygısını kazanırsınız, sonra ne yazsa ikna olup onu favlamaya devam edersiniz vs.)
  -yürümek istedikleri karşı cinsleri fav yağmuruna tutanlar gibi gibi.

  yeni sistem ilk okuduğumda biraz korkuttu açıkçası, çünkü "gündeme başlık sokmak, başlık açmak ve hatta entrylerinin görünür olması dahil olmak üzere bazı yetkiler sadece belli karma sahiplerine ait olacak" diye bir ibare geçiyor. yani yazar olsanız bile entry'leriniz görünmeyebilir. bunu sadece insanların aldığı oylara indirgemek çok zor olur. örnek vereyim, solcu bir yazar bu görüşte yazı yazdığında sağcı yazarlardan eksi oy aldı, ama çok da üst düzey yazıları olmadığı için solcu yazarlardan pek artı oy alamadı. bu kişinin karması düşer, bu durumdan dolayı yazıları falan da görünmeyecekse işimiz var. sistem böyle olursa kimsenin kimseyi boş geçmemesi, habire bişeyleri artı eksi oylamamız gerekebilir.

  umarım bu tip şeyleri hesaba katarak sistemi oturturlar.
 • açıkçası karma pek de umrumda değil. ben istediğimi yazamayacaksam ne işim var burada. isteyen eksilesin bana ne aq.
 • (#108566415)

  t: sözlüğü meşhur skibbe başlığına cevirecek yenilik.
 • karma sistemi'nin sözlüğü bitireceğini düşünüyorum.

  çok adaletli bir sistem olacağını zannetmiyorum.

  aslında çözüm çok basit , açılan başlıkların ve entry'lerin daha sıkı takip edilip, şikayet kısmını biraz daha hızlandırırp, ayrımcılık, küfür ve bunun gibi entry'leri olan yazarların lanetlenmesi veya uçurulması.

  hepsi bu kadar, amerika'yı tekrardan keşfetmek gerekmiyor.