şükela:  tümü | bugün
  • hükümet bu gazla giderse, kendi tomasını, biber gazını, akrebini de yapar, daha güçlü bir polis devleti de kurar.

devletin işçiyi de, işvereni de düşündüğü yok. ben altı yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. kendi işimi kurma konusunda düşüncelerim var ve çalıştığım yerden alacağım tazminat benim gibi yeni bir iş kuracaklar için önemli bir miktar olabilir. sen hangi akla hizmet benim bu kadar sene çalışmamın karşılığını alıyorsun, neymiş onbeş sene dolarsa başka yerlerde, vereceklermiş. olum ben hayatım boyunca işçi kalmayacağım belki, yeni girişimciler çıkmasın anasını satayım.

--- spoiler ---

çalışanlar; evlilik, askerlik, ev alma gibi özel durumlar dışında kıdem fonundan parayı 15 yıldan önce çekemeyecek.

--- spoiler ---

zaten ülke olarak bu hayatta tek derdimiz , evlenmek, askerlik, bir de evi var mı. başka bir şey düşünmek ne haddimize.

milletin sekiz, on yıllık hak edişlerini al sıcak sıcak, yeni köprüler, yollar, sonra ben yaptım. 2b bazında az bir arazi bıraktınız zaten, özelleştirmediğiniz kurum kalmadı, dış borç aldı başını gitti, enflasyon zaten yok size göre, şimdi de emekçilerin paralarına el koyacalsınız.

ölüyü diriyi siktiniz gözü bize diktiniz.
  • birikmiş kıdem tazminatı yükünden çekinen işveren krize girdiğinde bir miktar zarara göğüs gerip bir süre daha iş yerini ayakta tutmak için elinden geleni yaparken, bu haliyle yasalaşırsa ilk zorlandığı anda kapıya kilit, çalışanlarına yol vereceği şeyimden aşağı kasımpaşa düşüncesine yol açacak sistemdir. kriz zamanlarında cümleten işsiz kalırsınız benden söylemesi....
  • hükümetin sonraki seçimde çökmesine sebep olacak uygulamadır, sonra ki hükümetin düzeltmesini gerektirecek uygulamadır, asgari ücretle birlikte hayata küstürür bu sistem. fuck the system.
  • suriyelilere daha iyi sartlarda hizmet verelim tabi..
  • gemta isimli bir firmada 5 yıl çalışmıştım.ihale sonunda ödemesi gereken minimum tutar 7,500 tl/kişi iken,basit bir katakulli ile son 1 yılın hakedişlerini devlete ödettiler.çünkü,firmanın hakedişlerine,maliye el koymuş.sebep?1,3 milyon lira !!! vergi borcu varmış abilerimizin devlete.şirket merkezi de diyarbakır da, süleyman nazif vergi dairesine kayıtlı. işin güzeli bu abilerimiz, her ay hakediş almak için tabiri caiz ise "temiz kağıdı" almışlar, vergi/sigorta vb. borcu yoktur diye ki devlet kurumu o belgeyi görmeden hakedişleri ödemiyordu.

sonuç;maliye, ihalenin son bir yılında 1,3 milyonun sadece 150.000 liralık bir kısmını tahsil edebildi.şirket kapatıldı, keban elektrik diye bir "yedek firma" ile ihalelere girmeye devam etti adamlar :)

ezcümle;çalışanın parasına göz dikeceğinize, bu tür katakullilere meydan vermeyin.her ne sikim için toplanacaksa o para, işçilerin alınterinden daha fazla para elde edersiniz.diyeceğim ama özelleştirme ihalelerinden burayı okumaya fırsatı kalmıyor ki adamların...
  • devletin yeni yolma şeklidir. işin boktan tarafı, hala bu adamların yaptığını onayan kişilerin olması.
  • artık tazminat filan yok dağılın demenin kibarcası. firma devlete verecekmiş de, devlet emekli olurken geri ödeyecekmişte. e peki işveren 5 yıllık çalışanını kovduğunda bu adam ne yapacak?