şükela:  tümü | bugün
  • dolu dolu yazılan ama böyle okunandır.
  • tecrübeli ik'cıların ifadesine göre iki sayfaya kadar uzaması kabul edilebilir olandır. "fakat cv'niz iki sayfadan uzunsa ik'cı sizi görmezden gelmeye meyillidir" demişti bir ik müdürü hatta.
  • 2 sayfa olabilir deniyor. bence 1 sayfayı geçmemeli.

ya arkadaşım normalde 1 sayfaya 2-3 yabancı dil, 2-3 şirket deneyimi, lise-lisans-yüksek lisans bilgisi, 4-5 cümlelik kısa bir hakkında kısmı, sertifika bilgisi, ehliyet-seyahat-sigara-askerlik durumu-bilgisayar bilgisi, fotoğraf ve daha bir sürü ıvır-zıvır şey sığar.

bu durumda en fazla 1-2 yerde para bile almadan staj yapmış bi bok bilmeyen yeni mezunun cv'si nasıl 2 sayfa olabilir allah aşkına? fazla fazla satranç kulübüne gittim, bilmem nerdeki 2 günlük eğitime katıldım, printerdan bana sertifika çıkardılar verdiler, "çok analitik düşünürüm, pratik zekamla her işin anasını bellerim. gerçi henüz bellemedim ama belleyeceğimi düşünüyorum." yazarsın o kadar...

ben işveren ya da ik'cı olsam ve elime yeni mezun cv'si geçse "oofff, 2 sayfa kim bakacak şimdi buna" derim. ha çok değil 2-3 sene tecrübesi olan adam bile yerine göre 10 sayfa yazar, meraklısı da oturur okur ama sen daha yeni mezunsun, kimi kandırıyorsun?
  • genellikle üniversite hayatı odun gibi okula git-gellerle geçtikten sonra mezuniyet sonrası utana sıkıla verilip ardından hayıflanılan cv'lerdir.
  • 2 senelik bilgisayar programcılığı üzerine 7 sene çalışılıp, sonra eğitim devam etmek için ingiltere'de dikey yapılıp computer science bitirildikten sonra, bir de üstüne yine ingiltere'de software engineering dalında postgraduate çekildikten sonra, değil 2 sayfaya 4-5 sayfaya zor sığan cv'dir. e noldu biz de yeni mezun olduk işte. bir de bu açıdan düşünün, herşeyi de bir kalıba sokmayın. yeni mezun adamın senden daha çok tecrübesi olabilir, sevgili ekşi yazarı. adam zekidir okurken bile çalışabilir ya da okurken çeşitli başarılara imza atabilir, nereden bileceksin.
  • maksimum 1 sayfa olmalı, hadi olsun olsun 1.5 sayfa daha fazlası olmaz ya da olmamalı. bir ik'cı olarak uyarayım.

yeni mezun adam ancak ve ancak yetkinlikleri ile dikkat çekebilir cv'de. o yüzden hazırlanan cv mutlaka ilgi çekici şeylerle düzenlenmeli. çok basit bir örnek vermek gerekirse, o yazdığınız hobiler kısmına, müzik dinlemek, kitap okumak, dans etmek, yüzmek gibi şeyler asla yazmayın. bunları zaten herkes yapıyor, farkındalık yaratacak şeyler eklemelisiniz. film izlemekten mi hoşlanıyorsun, kubrick filmleri yaz. kitap mı okumayı seviyorsun, psikolojik romanlar, cinayet romanları yaz. dans mı? latin dansları gibi spesifik şeyler yazmak daha faydalı. o çok önem verilmeyen hobiler bile etkileyici oluyor. hah tabi ki cv'ye eklediğiniz her şeyin arkasını doldurabilmelisiniz.

ayrıca, cv'de mutlaka bir kariyer hedefi yer almalı. ad soyad, iletişim bilgileri ve hemen altında kariyer hedefi olmalı. klasik cv'den farklı olmalı ki, eline alan adamın ilk anda sayfanın en başında dikkatini çeksin.

örnek bir kariyer hedefi,

eğitim hayatında edinilen teorik bilgileri,analitik düşünebilme, güçlü ilişki yönetimi, empatik olma, inisiyatif alabilme yetkinlikleri ile profesyonel gelişimime paralel olarak yer aldığım kuruma değer katmak.

analitik düşünce, empati, inisiyatif, güçlü iletişim gibi yetkinlikleri ik'cılar sever, yapıştırın gitsin.
  • kıdemlilerin aksine çok sayfalı, fazla detaylıdır.
  • olması gerekenler:

-isim/meslek/adres ve iletişim bilgisi /fotoğraf
    -deneyim (haliyle sadece staj, 1-2 cümle ile stajın konusu)
    -eğitim bilgileri (üniversite, erasmus vs varsa ek olarak o, lise, liseye bile gerek yok da ilk okulu kesinlikle yazmayın)
    -sertifikalar/kurslar
    -yabancı dil(ler)
    -bilgisayar bilgisi, ehliyet, askerlik durumu (erkek adaylar için)
    -referanslar (üniversiteden illa bir hoca olsun, ek olarak staj yapılan yerden olabilir)

bu kadar.
    bunlar da zaten 1 sayfa anca eder.
    yazı karakteri, punto vs dikkat edilmeli, altı çizili ifadeler vs kullanılmamalı. sade olmalı.