• babam 25 senelik maden mühendisi ve aldığı maaş şu an 4.500 tl. peki neden bu kadar düşük? öncelikli sebep çok fazla yeni mezun olması ve işlerine sadece adamın imza yetkisinin yaraması gerisi önemli değil nasıl olsa mermerde ocak kendi kendini satıyor. bundan 3 sene önce 12.500 tl maaş alıyordu adam çömezlere imza yetkisi olayı bir geldi maaşlar direkt dip. 2400 tl sanırım minimum imza parası limitiydi bu gözler 500 tl'yi elden teslim eden mühendisler gördü.
  • inşaat sektörü için tecrübeyle sabit fikir beyan edebilirim.şantiye ve özlük haklarıyla ters orantılı olarak 2,5-3,0k arasında değişecektir.zamanla -ki bu 5 yıl ve sonrası için geçerli- 6-7k ve üzerine çıkacak maaştır.ilk maaşımı bankamiatikte görünce öğrenmiş ve 10yılını doldurmuş bir mühendis olarak bu durumun mesleki yeterliliğinize,kendinizi iş ve sosyal anlamda geliştirmenize bağlı olarak değişebileceğini söyleyebilirim.mevzu herkesin dediği gibi alanında uzman ve aranan personel olmakta.
  • sözlük'teki maaşları görünce, iyi ki üniversite okumamışım diyorum kendi kedime.

5 yıl üniversite oku sonuç 3500-4500 bandın da maaş la işe başla.

buradan üniversite'ye hazırlanıcak/başlıycak arkadaşlara sesleniyorum, okumayın kardeşim valla ha okumayın ya. yazık günah gidin kendinizi geliştirin ticaret yapın gerekirse batın çıkın ama bu şartlar da okumayın.

yılda binlerce mezun veriliyo ama sonuç 3500 maaşla işe başlıyosun.burda gözünüze 3500 büyük para gelebilir ama değil işte. enflasyon yüzde 20'lere dayanmış,sen burda 3500 alsan nolur paranın değeri yok maaşın 870 dolar.

2016'da arkadaşımın açtığı dükkan, evet son 3 yılın en kötü senesiydi. şimdi o dükkan günlük ortalama 20.000 bin lira satış yapıyor,aylık 600 bin lira. ayda 300 bin gideri var eline geçen para 300 bin net.
    20 sene bir şirket'te çalışsan sonunda alacağın ücret en fazla ne kadar olabilir?

şöyle bi şey bu; her kriz bir fırsattır mesele krizi nasıl fırsat'a çevireceğindir.
  • mühendis maaşıni kendi belirler.mezun olurken ne kadar bilgi sahibi olduğunun konusuna hakimse eğer istediği maaşı alabilir.ki ben okurken 2.5 maaşı reddettim ki mezun olduğumda adam iki katını vereceğini şuan biliyorum.isterse vermesin kendimi başka yere pazarlar yine istediğim parayı alırım.muhendisligin değerini düşüren öğrenciler.ki bende ogrenciyim.mezun olmak için okul okuyorlar. mühendissin sen, senin herkesten daha çok çalışıp öğrenmek gerekirken dersi geçeyim yeter diyorsun.
  • ilk işimdeki maaşım 1,5k tl
    şimdi 72k €
    ilk patronum da ilk işçim oldu.
  • ne kadar da çok mühendisi aç bırakmak isteyen adam var sözlükte ilginç
  • gün geçtikçe daha da azalacağı garanti.
  • bu ülkedeki en zor konumdaki kişidir, yeni mezun mühendis. beklentiler yüksek, iş olanakları ve ortamı felaket. hele taşerona düştü ise yandı... kötü yola düşsün daha iyi.

taşeron- 1.5-2k ama maaş düzenli yatmaz. tatil yok.

yüklenici firma- 3k+ biraz daha insanı ama yoğun tempo
  • çok iyi bir üniversiteden çok iyi bir transkript ile mezun olmadıktan sonra asgari ücretin % 30 fazlası civarı bölüm önemli değil.
  • 6k 7k imiş.
    uçmayın kardeşim, nerede yaşadığınıza bakın azıcık. özelde 2500-3000 şu an.
hesabın var mı? giriş yap