şükela:  tümü | bugün
62 entry daha
  • troll başlık ama yazayım. benim tanıdıklarım istanbul'dan iyi okullardan yeni mezun şeklinde. bildiğim kadarıyla asgari ücret teklifiyle karşılaşmadılar. ne mühendisi olduğu (orman ve su ürünleri mühendisliği de var bildiğim kadarıyla. çalışma alanlarını pek bilemiyorum) hangi okuldan mezun olduğu, stajları, yabancı dil seviyesi falan etkili olabilir. bir tane çocuk cidden zeki, azimli istanbul'da çok güzel bir okuldan yeni mezun oldu ve altı bin küsürle başlamış mesela. asgari ücretle başlatanlar da vardır eminim. burası türkiye. şaşırmam. yalnız insan bunu teklif ederken utanmalı.

insanların istediği bölümü okumasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. bu açıdan mutlu bir insanım. belki gidebileceğinizden daha iyi bölümleri tutturuyor olabilirsiniz ama şöyle düşünün başarı sırası daha iyi diye bir bölüm seçtiğinizde ileride mutlu olacak mısınız? bazen hırsları falan bir kenara bırakıp insan mutlu olacağı şeylere yönelmeli. hayata bir kere geliyoruz. yarın ölmeyeceğimizin bir garantisi var mı? elinizden geldiğince sizi mutlu edecek şeyler yapmaya çalışın. sırf etraftaki insanların baskısından ya da bazı hırslar sebebiyle istemediğiniz bölümü neden okuyorsunuz? hayatta hiçbir şeyin içinizde kalmasına fırsat vermeyin. tabii ki türkiye koşullarını da göz önüne alın, araştırın. iş bulabileceğinizi düşündüğünüz ve istediğiniz bir alan varken sırf başka sebeplerle istemediğiniz şeyleri yapmayın. yeri gelecek eşinizle görüştüğünüzden daha fazla süre işinizle ilgilenmeniz gerekecek.
  • bi kere bu tip işler sektör mühendislik sektörü olmaz. daha çok ekonomi/finans/bankacılık sektöründe olur iş öğretme oda borsa sektöründe.

eğer sen bana bu cümleyi wall street'te yıllık kazancı 1m $ olan bir tacir olarak deseydin:bırak asgari ücreti ben sana para verirdim işi öğretmen için.

ama kusura bakma sikik fason üretimi yapan bi sektörde kimse az paraya çalışmaz. çünkü gelecek vaad etmiyor.

bu yüzden bugün gidin bakın mühendislik çıkışlı kişilerin biraz eli yüzü düzgün olan kişiler banka sınavlarına giriyor.

haa sonra dersin ''bu kadar eğitiyoruz sonra başka firmalara kaptırıyoruz'' diye.
    bu ülkede özel sektörde çalışanların %60 akşamları vakitlerini kariyer sitelerinde başka firmalrın iş ilanlarına bakmak/incelemekle geçiyor.
  • esas mesele bu ülkede mühendislik yapılacak firmanın yok denecek kadar az olmasıdır başlık sahibi gibi insanlar içinde mühendis diplomalı imza yetkisi olan ustabaşıdır bu tip yerlerde yapılan her iş deneme yanılma yöntemi yada usta çırak ilişkisi içinde yıllardır aynı şekilde yapılır hatta yenilik getirmek isteyen mühendisten içten içe rahatsız olur bunlar gerçekten mühendislik yapılan bir firmada kimse al sana asgari ücret 7/24 çalış demez neyi bildiğinin imkan verildiğinde neler yapabildiğinin farkındadır
  • böyle patronumsu alagavatları "sen misin bana orospu muamelesi çeken" deyip, yatırıp sikeceksin.

senin gözün bugüne dek mühendis görmemiş bre puşt. mühendis yetiştiriyormuşmuş. sen kimsin lan ? hangi sıfatla mühendis yetiştirdiğini iddia ediyorsun ?

o yetiştirdiğini iddia ettiğin mühendisler, senin götünün çapına kadar hesaplar, en uygun çükü de hesabına kitabına uygun bir şekilde götüne sokar.

o asgari ücrete tamah eden mühendis kırıklarının da ben ta amına koyayım. bunlar azıcık matematik bilen tekniker oluyorlar zaten. bir sike derman olamazlar.

o 300 bin sıralama ile girilen sözde mühendislik bölümleri kapatılmadığı sürece, daha çok asgari ücret teklifi alır mühendisler.

maksimum elli bin ile almalı mühendislik bölümleri öğrencileri. hatta elli bin bile çok olabilir. yirmi bin deseler kafi. vasıflı mühendislere ihtiyacımız var, çok mühendise değil.
  • bir sikmediğiniz mühendisler kalmıştı onları da sikin. asıl kapitalizm bu değil. adam onca yıl emek versin, vasıfsız işçi ile aynı ücreti alsın. oldu. nereye doğru uzansın istersin?
  • senin vereceğin 2200 liranın peşine düşseydim lise bitince a101'e girer çalışır bugün bölge sorumlusu olup min 5000 alırdım ya da hiçbişey olmasam kuryelik yapar 3000 kemiksiz parama bakardım. en azından saati belli yapılacak işi belli. 7-24 çalışacakmışız. işine yaramıyosam ne iş yapacam lan 7/24 amcık? bugün 22 yaşındayken 30 yaşında duruyosam, saçımın başımın hali buysa sikerler senin öğreteceğin işi de 2200 lira ücretini de.

iş bilmiyosunuz falan demeden önce de ver bakalım işi yapabiliyo muyuz. en basit sınavda, en siktiriboktan seçmeli derste bile 500-600 odalı otelin aylara göre iklimlendirme projesini hesaplıyoruz. daha otomatik kontrolden sistem dinamiğinden bahsetmedim bile.

2200'e çalışacağıma gider tırcılık yaparım daha iyi mk.

sonra diyorlar ki beyin göçü beyin göçü. anasını siktiniz duracak hal mi bıraktınız bizde. bu yaşımızda vatan doğduğun yer değil doyduğun yer diye düşünmeye başladıysak bu sizin ... çocukluğunuzdan.
  • başlık sahibi arkadaş sanırım piç biraz ama bazı noktalarda gerçeklik payı var.

şöyleki öncelikle asgari ücret üzerinden konuştuğu için amına koyayım onun.o paralara büyük şehirlerde yaşamak imkansız.haklılık payı şudur ki mesela önünde 2 seçenek var. birisi kurumsal 5 bin teklif ediyor ama biliyorsun ki çok iş yükünün olmayacağı ve sorumluluk alamayacağın için tecrübe kazanamayacağın bir şirket. diğeri daha küçük 3 bin tl teklif ediyor ama biliyorsun ki sorumluluk alacaksın, yeni şeyler öğreneceksin ve sektörü tanıyacaksın ve tabiki işverenin bu arkadaş gibi ibne olmadığını düşünüyoruz.

cevap veriyorum 3 bin tl yi kabul edin.2 sene içinde o şirkette de maaşın en az 5 bin tl olur. olmasa da rahatlıkla sana 5 bin teklif eden yere 7-8 bin aralığında geçiş yapabilirsin.

şu dünyada bilgi ve tecrübe kadar güçlü çok az şey vardır

not:tecrübeyle sabittir
  • 344 küsür dolar bir ücreti beğenmemesidir. normaldir.

beğenmiyorlar diye çalışmıyorlar da değiller. keşke çalışmasalar, keşke tepki gösterebilseler, ama sistem onları çalışmaya mecbur ediyor.
  • memleketimin patronlarına bak be. adama 2020 değilde bin lira fazla versen kendini daha iyi geliştirmez mi? illa kendini gelistirecek diye 2020 tl'ye talim mi edecek? mühendis kişi teknik, nitelikli elemandır. herhangi bir elemanla aynı parayı mı alacak? adam ilk 10 bine giriyor odtü, itü mühendisliklere gidiyor kafası patlıyor, asgari ücret teklif ettiğin an beyninden vurulmuşa döner. benim almanya'da ki mühendis arkadaşım lisansını almanya'da yüksek lisansını türkiye'de tamamladı. almanya'da 25-26 sında 5000 euro'nun üzerinde çalışmaya başladı.
  • mühendise kumpas tutmayı öğretmiş eski bir ameleyim. hiç bir üniversitenin kapısından dahi içeri girmedim. coğu yeni mezun, bir çok mühendis ile birlikte çalıştım. temiz çocuklardı. bana görev verirken utana sıkıla, gözlerini kaçırarak konuşurlardı. acinacak bir halde it gibi çalışırdım. fakat kendimi birakir, bu çocukların durumuna daha çok üzülürdüm. mesaiye kaldığımızda dağıtılan ekmek arası dönerleri yerken, yüzlerinde ki o masumiyeti hiç unutmam. yaklaşık 20 yıl olmuş. o zamanlar bile çok düşük maaş alırlardı. bir kac tanesi ile hala görüşüyorum. artık türkiye de değiller. harika bir yaşamları var.
    siz burdakilere bakmayın evde yatmaktansa iş bulursanız çalışın. çalıştıkça kendinize değer katarsınız. zihniniz açılır. çevreniz genisler. inanin para zaten zamanla gelir.
70 entry daha