şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • önerilere baktım da klasiğin dibine vurulmuş. mesele gençleri kitaba yöneltmek mi yoksa soğutmak mı? karamazov kardeşler, sefiller, ince memed gördüm. bilen bilir, bir nesilin kitap okumaya soğuma sebebi lisede zorla ince memed okutmalarıdır! bir diğer sebep seçim hakkı verilmemesidir. herkes rus edebiyatı veya alman ekolü sevecek diye bir şey yok, insanlara alternatif sunmalısınız ve mesela bu önerilerin içinde genç werther'in acıları olmamalı. *

  silmarillion var yahu! gözlerim kanadı. en iyisi bildiğimiz en kazık kitapları yazalım. james joyce - "ulysses"ve marcel proust- "kayıp zamanın izinde" okusun bu gençler de ilk ciddi deneyimlerinde hayata küssünler.

  sayfalar içine gömülmek için kitap okumayı öğrenmek, o seviyeye gelmek gerekir. en basitinden dostoyevski - suç ve ceza okunmadan önce kumarbaz okunmalıdır. başlangıç; temel, düşündüren, anlaşılır, sayfa sayısı maksimum 150-200 civarında kitaplar ile yapılmalıdır.

  ilk aklıma gelenlerle bir düzenleme yaptım. alttaki kitaplardan 5 adet seçilebilir. bazıları diğerlerine göre daha zor diyebilirim fakat yeni başlayan biri hepsini rahatlıkla okur.

  1) herman hesse - demian
  2) hemingway - yaşlı adam ve deniz
  3) albert camus - yabancı
  4) zweig - satranç
  5) tolstoy - itiraflarım veya kroyçer sonat
  6) dostoyevski - yer altından notlar
  7) kafka - dönüşüm
  8) victor hugo - bir idam mahkumunun son günü
  9) knut hamsun - açlık
  10) gogol - palto
  11) george orwell - hayvan çiftliği
  12) thomas more - ütopya

  buraya kadar geldiyseniz devam:
  (bkz: hiçbir vasfı olmayanların yapabileceği işler/@karanlikruya)
104 entry daha
hesabın var mı? giriş yap