şükela:  tümü | bugün soru sor
  • artık devrin değiştiğinin göstergesidir. ancak bunca dvd,cd filan ne olacak? bilgi transferi nasıl sürecek diye sordurur adama. usbyle nereye kadar?
  • bulut mulut fazla kafayı yorarsan kafayı sıyırırsın kardeşim.

cdleri de disketlerin yanına koy, nostalji olur.
  • usb ile mezara kadar.

1tb'lık usbler var artık. cd, dvd, blue-ray nereye kadar. devirleri bitti, yetersiz ve yavaş bir teknoloji haline geldiler.

edit: ayrıca yeni nesil yeni satın aldığım laptopumda dvd sürücüsü var, o kadar da gitmediler daha.
  • yok illa ben dvdrom istiyorum diyenler için (bkz: portable dvdrom)
    bağla usb den laptopa, nedir yani 2018'de?
  • is yerinde kullandigim asus n580vd icin de gecerli olan durum. bilgisayari alali hemen hemen bir sene oluyor. bu sure zarfinda sadece microsoft office yazilimlarini kurarken cd okuyucuya ihtiyac duydum, onda da harici dvd okuyucu kullandim. bunun disinda da eksikligini hic hissetmedim.

bu arada konuyla ilgisi yok ama agustos 2017'de kdv dahil 4.660,00 tl'ye aldigim laptop'in gun itibariyle fiyati 7.893 tl gorunuyor. vay anasina.
  • üreticilerin, ülkemiz internet altyapısını bilmediğinden düştüğü hatadır.
  • nereden nereye...
    2007 yılında harçlıklarımla aldığım dvd yazıcı aklıma geldi, hüzünlere gark oldum.
    o yıllarda dvd yazıcısına ilah gözüyle bakardık. ben fantezi olsun diye cd üzerine label işleyebilen bir modelden almıştım ama o işlem için uygun olan cd'ler aşırı pahalı olduğu için hiç deneyememiştim.
    (bkz: lightscribe)
  • evrimin kanıtıdır.
  • faşistliktir.

eski cd'leri güncel ortamlara aktaracak kadar çalışkan insanlar olsak hayatta çok daha iyi yerlerde olurduk diye düşünüyorum. götlük yapılmasın.
  • bir dönem 32mb, 64mb, 512mb, 1gb gibi şimdilerde komik gelen data boyutlarına sahip usb bellekler piyasa yapmışlardı ve o dönemlerde cd ya da dvd ile veri taşımak, veri depolamak mantıklı geliyordu. şimdilerde gerek usb hdd ler olsun gerek usb bellekler olsun cd ve dvd lerin depolama anlamında çok çok üstlerine çıkmış olmalarından dolayı cd ve dvd devri biraz kapanmaya yüz tuttu diyebiliriz.

cd ve dvd lerin bootable yazılım imajlarının kopyalanması ve taşınması açısından hatrı sayılır ölçüde kullanım payı vardı. hatta bugün bile birçok kullanıcı bootable yazılımlarını cd ve dvd ler aracılığı ile kullanıyor. fakat günümüzde unetbootin, rufus gibi live usb creator olarak adlandırılan yazılımların yaygınlaşması sayesinde istediğimiz bootable imajı, dakikalar içerisinde istediğimiz usb belleğe yazdırmamız mümkün. dolayısı ile üreticilerin dvd sürücü yerine 2 tane fazladan usb portu yerleştirmesi son kullanıcı memnuniyetini artırmaktadır.