şükela:  tümü | bugün
 • üniversite giriş sınavlarına hazırlananların mutlaka görmesi gereken, çoğu okulun ve öğretmenin maalesef farkında olmadığı yeni soru tipleri artık "yeni nesil sorular" diye adlandırılıyor. her alan için soru tarzları farklı tabii ama ben türkçeden bahsedeceğim. diğer alanların öğretmenleri de kendi derslerini ilgilendiren sorularla ilgili bilgi verirlerse belki sınava girecek gençlere yardımcı olabiliriz.

  ayt edebiyat soruları bilgiye dayalı sorular olduğundan, soru tipi çok önemli değil ama tyt'de durum farklı. tyt türkçede şimdiye kadar sorulan klasik soruların yanında iki paragrafı karşılaştırmaya, upuzun bir paragraftan bazı ifadelerin karşılıklarını bulmaya, görsel okumaya, grafik okumaya ve sözel mantığa dayalı sorular da gelecek gibi görünüyor. bu soru tipleri çok kolay değil ancak biraz aşina olunduğunda rahatlıkla çözülebiliyor. bu yıl sınava girecek öğrenciler lise giriş sınavında oldukça kolay sorularla karşılaşmışlardı. şu anda lise giriş sınavları hiç de eskisi gibi kolay değil. ilköğretim ikinci kademede (ortaokulda) olan öğrenciler bu soru tiplerini iyi biliyor. onlar birkaç yıl sonra girecekleri sınavda daha rahat olacaklar ama bu yıl ve sonraki iki yıl tyt türkçenin gençleri zorlaması kaçınılmaz görünüyor. (ilköğretimde türkçe sorununu çözemeyen öğrenciler üniversite giriş sınavında istedikleri başarıyı göstermekte maalesef çok zorlanıyorlar.)

  sözün özü, tyt türkçe için yeni nesil sorular içeren bir kitap almak ya da hiç değilse internetten lgs hazırlık soruları bulup çözmek iyi olacaktır.
 • pisa soruları esas alınan soru tarzıdır tüm derslerde.
  bilgiyi ezberleyenleri değil, işleyebilenleri ölçmeye çalışır bu tarz sorular.
  tabi, bu tarz soru hazırlayabilmek için hazırlayan kişinin yapılandırmacı yaklaşımı sindirmiş olması gerekir...
  matematikte de yeni nesil sorular test kitapları epey var piyasada, sınava girmeden bakmak gerekir.
 • matematikte şu an son sınıf öğrencilerini sürüm sürüm süründüren soru tipleri.
  gerçekten çok başarılı sorular.
  pisa soruları kıvamında.bilgiyi ezberlemekle değil; bilip,okuduğunu hızlı anlayıp,analiz edip, çoklu düşünüp, mantığını devreye sokup ince görenlerin çözebileceği türden sorular.
  önceden sadece bilim olimpiyatlarına hazırlananlar çözerdi o tip soruları. şu an bütün öğrencilerin çözmesi gerekiyor.
  bizim zamanımızda üniversite sınavında çıkan sorular adeta bebek oyuncağı bunların yanında.
 • türkçe sorularında da durum farklı değil, geçenlerde örnek sorularda eğitimde kaçınma- kaçınma vs yaklaşımlarla ilgili bir soru bile vardı. üzülüyorum bu çocuklara, işleri gerçekten zor. üstelik bilgiyi harmanlama, mantık yürütme gibi yeteneklerden de uzak çoğu. yazık, ama sistemin gereği de bu işte.