şükela:  tümü | bugün
  • daha çok şehirleşmelidir. nostaljiyi bırakıp çözüm üretmelidirler. sanat ve edebiyat ile daha çok içli dışlı olmak entellektüel bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olacaktır.
  • milliyetçi camiadaki kuşak çatışmasının ayan beyan ortaya çıktığı zamanlarda, hem kendi dönemlerine hakim, hem de kendilerinden sonraki dönemi geliştirecek nitelikteki ülkücülerdir.

keza kot pantolon giyen ülkücünün dışlandığı zamanlardan, arkadaş masasında edilen sohbette tolkien okuduğum için solcu damgası yemeğe ramak kaldığı zamanlardayız. yahut söz gelimi çene kısmındaki sakalımı uzun bıraktığım için ''sana bakınca komünist birini görüyorum'' denildiği zamanlardayız. öyle pek de bir şey değişmemiştir anlaşılan.

lakin işte tam burada, bizim gibi ''yeni nesil ülkücüler'' ön plana çıkmış, algıyı değiştirmek yolunda kararlı olduğumuzu beyan etmişiz. çünkü insan, evrensel bir varlıktır, evrensel düşünmelidir. evet bir de genleri vardır, lakin bu, içe dönük bir zihni anlayışı doğurmamalıdır.
  • şöyle zavallılıklara milliyetçilik adına prim vermeyeceklerini umduğum nesildir:

(bkz: ermenistan milli marşı çalarken çömelmek)

burada şu soruyu sormak lazım: çok çalışıp ermeni sporcunun yerine altın madalyayı kazanıp kendi marşını çaldırmak mı milliyetçiliktir, yoksa böyle davranışlarda bulunmak mı..?
  • tahminimce hepsi asimile oldu akgenclik oldu.
  • her ne kadar milliyet gazetesinin garip tanıtımına maruz kalmış olsa da üzerinde emeği geçen isimlere bakıldığında kaliteliyim diye bas bas bağıran kitaptır

90'ların ortalarından beri bu mevzuları takip ediyorum, köhnemiş, statükocu, zamanın ruhundan uzak kalıp kendini çürümeye bırakmış merkezdeki ülkücü anlayışa karşı kafası çalışan ve zamanın ruhunu anlayıp türk milliyetçiliğini buna göre konumlandırmaya çalışan vizyoner türk milliyetçileri aslında her zaman vardı ama 5-6 sene öncesine kadar organize olamıyor, 2-3 kişilik dost sohbetlerinde söylenen "bu kafa değişmeli" cümlelerinden öteye gidemiyordu, sonrasında da dünya gailesi, işler, güçler, çoluk çocuk derken bu insanlar etkisiz elemana dönüşüyordu

bir noktadan sonra bahsettiğimiz kişiler sözkonusu sohbetlerde yeterince duvara toslayıp içinde bulundukları kısırdöngünün farkına vardı ve bilhassa 2009 sonrasında sosyal medyanın da rüzgarını alarak birbirini tanımaya başladı, sonrasında farkedildi ki ortalık birbirinden bağımsız takılan ama birbirine çok benzer fikir dünyaları geliştirmiş küçük milliyetçi gruplarla doluymuş, yeni nesil ülkücüler kitabı da bu sürecin bir eseri gibi görünüyor, hayırlı olması dileğiyle
  • dikkat çekici bir eser. yeni nesil ülkücülerin dünyaya bakış açısını, fikriyatını ve nasıl düşünmesi gerektiğine dair önemli bilgiler barındıran bu kitabı en yakın zamanda alıp okuyacağım, okumaya niyetli olanların da bu kitabı edinmesini tavsiye ederim.

yeni nesilin, ülkücülüğü 21.yy'da hangi zeminde değerlendirdiğine hep beraber okuyarak şahit olalım. esen olsun.
  • birkaç yazarın birkaç görüşü müstesna genel olarak katıldığım tespit ve önerilere sahip olan kitap.

sorun ve önerilerini 'sözel' olarak ifade etmeyi tercih eden ülkücü harekete 'yazılı' bir dokunuş... ülkücü harekette bir 'durup düşünme' etkisi yaratacağına inanıyorum. kitabın editörleri ikbal vurucu ve fırat kargıoğlu'nu kutlamak gerekir.
  • yeni nesil ülkücüler serisinin 'kürt sorunu' ve mhp başlıklı ikinci kitabı yayınlandı. ben meseleyi farklı yönlerden irdeleyen editoryal bir çalışma olacağını sanıyordum ama daha çok bir röportaj serisi gibi olmuş...