şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda yaptığım gözlemlere dayanarak özellikle orta ve düşük gelirli ailelerde yetişmiş gençlerde bi militaristleşme böyle bi aşırı asker sevicilik seziyorum.
    geçen sene yapılan msü sınavına yüz yedi bin kişi katıldı. bunların elli bini yks psikolojisini deneyimlemek ve kendini denemek için girdi desek geriye elli yedi bin kişi kalır. zaten sınava katılmayıp sosyal medyada askeri paylaşım sayfalarının gönderileri altına "heyt be şanlı asker vur kırbacı düşmana fethet dünyayı. ne de olsa bir türk askeri 1000 gavur askerine bedel. " diyen birçok genç var.*
    tabi ki askerimizi sevicez tüm vatandaşlar olarak ama alarmı harbiye marşı olan aşırı agresif bir nesil gelmekte. yarın öbür gün türk askeri zulüm eden taraf haline gelirse sebebi şimdiden net.
  • propaganda + militarist (fasizmin on planda oldugu) diziler + sosyal medya etkilesimi: merhaba kindar nesil :)

(bkz: hitler gençliği)
  • o sınavlara giriş sebebi gençlerin işsiz olması ve o alanda fazlacana açık olması. insanlar devletin herhangi bir kademesine kapağı atmak ve akılları sıra zamanla diğer bakanlıklara geçme kafasıyla giriyorlar, daha sonra işin öyle olmadığını geç de olsa anlıyorlar ve bir kısmı istifa ediyor diğer kısmı ise bu saatten sonra beni kim alacak diyip oturuyor götünün üstüne. diğer sosyal medya militaristleri ise boş boş konuşan tayfa. etrafına bak bedelli yapmayan kimse kaldı mı ? kaç arkadaşın, kaç genç uzun dönem gitti askere. o sosyal medyada paylaşım yapan alişan tipliler , ileride bir savaş çıksa ,kaçacacak delik arayacak tipler.
  • bence yanlış önerme. militaristlesme de demeyelim bence bunun adı sadece kurusıkı sallamak olmali. suriye'de olan son operasyonlar hakkında amerikan kökenli bir şirket için çalışan uluslararası bir sirketin çalışanları olan iş arkadaşlarım trump'un açıklamalarına istinaden "gerekirse abd ile savasiriz trump akıllı olsun en büyük asker bizim asker !!!" gibi yorumlar yaptı. üstelik en iç acıtan tarafı neydi biliyor musunuz bunları diyen neredeyse kırk yaşına gelmiş ve sürekli greencard araştıran birisiydi. is yerinde kavga cikartmamak icin ona mudahale etmedim ama sunu demeden de gecmedim. "evet ben de abd'yi sevmiyorum ama ona meydan okumamiz icin once onun sirketinin urettigi ve bizim de onun icin calistigimiz markanin aynisini biz de yapmaliyiz." dedim. 95'li bir çalışma arkadaşım ise "bence savaşmak yerine suriye'de desteklediğimiz güçlere tamamen bu işi bırakmamız daha sağlıklı olur." minvalinde konuştu. ha nereye mi bağlayacağım bizim bu milletteki kurusikilik her zaman olmuştur bu gidişle de olacaktır bunun yaşla bir korelasyonu yoktur. allah azze ve celle ıslah etsin ne diyeyim.
  • sebebi çoğunun bedelli askerlik yapmış veya yapacak olması.
  • lgbt sevdalisi ilik genclik yerine, militarizm ve disiplin sevdalisi gencligin gelmesi her türlü iyidir
  • her şeyi bilgisayar oyunu zannetmeleri sebeplerden biri olabilir. mesela counter strike vs. gibi oyunda ölüyorsun, üzülüyorsun dışarı çıkıp bi sigara yakıyorsun sonra tekrar jeton salıp oynuyorsun ya, öyle bir şey zannediyorlar gerçek hayatı. düştüğün yerden kolay kalkılır sanıyorlar. oysa hayat acımasız, ateş düştüğü yeri yakar. sen yok olursun ailen yok olur ama ağlayanın olmaz. 5 dakikada unutulur gidersin sanki hiç yaşamamışsın gibi. ayrıca gözünü belertip öfkeyle baktığın düşmanın da senin gibi insan evladı. onun da senin gibi hayalleri, hayal kırıklıkları, umutları var. ama kendi hayatına, dostlarının hayatına önem vermeyenden merhamet beklenmez. o sebeple bizim gibi ülkelerde hayat ucuz bir ikinci sayfa hikayesidir. her nesilde daha bi eksiliyor insanlığımız.
  • konunun sadece işsizlik olduğunu düşünmüyorum. konu genel itibari ile otoritelerin "düşman yaratma" ve "kendini değersizlik hissetme" ile alakalı.

dunkirk/@oe911
  • doğru olmayan bir iddia.

çünkü militarizm "askerleri sevmek"ten ibaret değildir, asker *olmayı* da sevmek ve istemektir.

oysa türkiye'de bunun tersine bir furya görüyoruz. insanlar eskiden olduğundan da fazla şekilde, askerlik yapmaktan nefret ediyor. "başkaları" asker olsun ve gidip ölsün isteyebiliyorlar, ama "kendileri" değil... bedelli askerlik'e gösterilen aşırı ilgi buna çok net bir örnektir. bu konu bir tartışma bile yaratmadı ülkede. "parası olan askerlik yapmasın abi" fikrinde bir konsensus oluştu. yeni nesil o kadar değerli görüyor askerlikten kaçabilmeyi.