şükela:  tümü | bugün soru sor
184 entry daha
 • 25 yaşındayım 14 yaşımdan beri metal dinliyorum.
  hiç unutmam ilk dinlediğim heavy metal şarkısı scorpions'un noone like you eseriydi hangi bölümü olduğunu hatırlamıyorum ama intro kısmı supernatural'da(internet kotalı, tnt tv diye bir kanalda yayınlanıyordu) çalmıştı dinlediğim gibi aga bu nedir böyle moduna girdim internetten şarkının ismini buldum, sonra scorpions'un diğer şarkılarını da dinledim, metallica, maiden, judas, guns n roses, black sabbath derken bir anda sadece heavy metal dinleyen birisi olmuştum, çünkü heavy metal dinledikten sonra daha önceden dinlediğim müzikler çok basit kaçmaya başlamıştı ve çıta o kadar doruğa ulaştı ki diğer tarzları geçtim heavy metal'den bile bir grubu kolay kolay özümseyemiyordum. şuan her ne kadar bazen death/senfonik/black metal dinlesem bile dinlediklerimin en az %90'ı 80s heavy metal.
  yeni nesilin (15-25) pek dinlememesinin birçok sebebi var bana göre en basitinden eski grupların yeni şarkılarının eski şarkılarının yanına yaklaşamaması olmalı mesela;
  iron maiden bana göre gelmiş geçmiş en iyi müziği yapan gruptur, her ne kadar the book of souls, the final frontier çok çok güzel albümler olsalar bile bile bir piece of mind, powerslave, seventh son of a seventh son değil.
  aynı durum judas priest, black sabbath, metallica, megadeth, anthrax, saxon gibi onlarca heavy metal grubu için de geçerli. bunun yanında pantera, motorhead, dio, savatage gibi ölümlerden iced world gibi farklı nedenlerden ve yaşlılıktan dağılan bir sürü grup var. o müziği yapan kuşakların yaşadıkları vardı, onların yaşadıklarını dinleyenler de yaşıyordu biz 90'larda doğan nesil olarak dışarıdan bakınca bizden 30-40 yıl önce doğanların gördüğü yokluğu görmedik, birçok imkanla ve teknoloji ile doğduk, verilere çok kolay ulaşabildik.
  2000'lerde doğan nesil ise daha farklı tam olarak çözemedim ama anladığım kadarıyla bizim doksanlar neslinden bile çok daha az düşünüp sorguluyorlar, önlerine serilerini yiyorlar, dinliyorlar yada dışlanma korkuları olduğundan yaşıtlarına uyum sağlamaya çalışıyorlar ve kalıplarının dışına çıkmıyorlar. ben şahsen çevresinde müzik tavsiyesi alamayacak, kimsenin metal dinletmediği kendinden keşfetmiş birisiyim en basitinden ingilizcem hiç yokken bile şarkıların çevirilerini okuyup anlamlarını öğrenmeye çalışırdım sürekli. bu genç jenerasyonun umrunda değil onlar bütünleşebilecekleri şarkılardan çok sözlerinin yarısı bitch, money, smoke olan yarrak kürek şeyleri dinliyor ve kısa sürede sıkılıyor çünkü bizim nesile kıyasla daha çok imkana sahipler, tıpkı bizim neslin bizden öncekilere kıyasla daha fazla imkana sahip olmamız gibi.
  neyse çok uzattım sanırım sonuna kadar okuyan fazla kişi olmayacak bile...
1 entry daha