• gayet normaldir, her dönemin kendine has popüler müzik türleri oluyor. ayrıca, onlar sosyal medya ile yaşıyorlar. metalin şahlandığı dönemde sosyal medya olmadığı için, bizler sadece müzik dimler, müzik konuşurduk. şimdi, müzik sadece sosyal medya eşlikçisi.
  • dinlenen şarkıların çoğu popüler kültür ürünleridir. 10-15 yıl sonra ne ezhel kalır nede aleyna tilki. ben 2000 li yılların başında dinlediğim çoğu metal grubun şarkılarını artık beğenmiyorum. inflames, moonspell, dark tranquility gibi gruplar ve türevleri tüketildi bitti. yeni yetmelerde yerini başkalarına bırakacak. halen metal dinlerim ama belli parçalar. önceden ne bulsak tükediyorduk.
  • sokakta artık siyah tshirtlü, uzun saçlı sakallı erkekleri görmememe neden olan üzücü durum. gerçi yeni nesil denilenlerin halasıyım..

özlüyorum öyle adamları gördüğüm günleri, zira bana benziyorlardı. yanımdan geçip giden tanımadığım insanlar tanıdık geliyordu.

spotify'da hala metal/rock dinliyorum, eskileri dinliyorum. kızımın da az çok aşina olmasını istiyorum. hiç saç uzatıp headbang yapamadığımı söylediğimden beri beni keyiflendirmek için rapunzel'im saçlarını savuruyor. şarkıların bazıları hoşuna gidiyor, nakaratını tekrarlıyor.

belki gelecekte sayıları daha az olacak metal/rock dinleyenlerin ancak ana babadan duyarak yetişenler, zamanla arkadaşına/çevresine dinletenler oldukça yok olmayacaklar.
    \m/
  • sebebi ne yazık ki metalin kendini yenileyebilecek, bariz fark edilecek değişikliklere yer verecek yapıda olmamasıdır. gerek hip hop, gerek pop, gerek elektronik belirli dönemlerde hep değişiklikler yaşadı ve kendilerini yenilediler. oysa bunlar olurken metalin bu tür kendini yenilemesi mümkün değildi. haliyle yeni nesil de bu duruma adapte olamadı ve metal ile yakınlık kuramadı.

mesela 90’lar, 2000’ler ve 2010’lar hip hop’una bakarsanız, değişmeleri çok net fark edebilirsiniz.

ben istisnasız her müzik türünün birbirinden farklı zamanlarda peak noktasını yaşayacağını düşünüyorum. ne yazık ki metal dönemi geçti.
  • yeni nesil şuan bir boşluk içerisinde ve sadece kendisine zevk veren,kafasını yaşayabileceği house music,pop müzik ve özellikle dans edebileceği müzik türlerini seviyorlar.freudun belirttiği id egodadırlar çoğu hayvani sıfattadırlar o yüzden ağırlıklı olarak bedenlerini sergileyebilecekleri dans edebilecekleri müzik tarzlarını seviyorlar.
  • yeni nesiller daha neden hayatta olduklarının farkında değiller.metal, rock gibi harikulade işler onlar için çok uzak.biz 95 öncesi nesiller biliyoruz o güzel eserlerin kıymetini, ki yüzdeye vursak %20'dir çok değiliz ama bunları bildiğimiz için çok iyiyiz.
    şahsen scorpions, ac/dc, led zeppelin, metallica bilmeyen insanlarla aynı ortamda bile bulunmam niye çünkü daha en iyisini bilmiyorlar ne konuşsalar boş.
    misalen ben eve dönünce scorpions açarım, kas gücü gerektiren bi işle meşgulsem ac/dc dinlerim vesaire sırf metal üzerine normlarım vardır ki sadece distortion gitar dinlediğim günlerim vardır.kısaca metal müzik kendimi bulduğum birkaç alandan biri.
    yeni nesiller umarım keşfetmez ve bunun da suyunu çıkarmazsınız çoğunuzu sevmiyorum haberiniz olsun.
  • yeni nesilin hepsinin progressive saçmalık dinlemesine çok kıl kapıyorum ve tabi poserleri de es geçmemek lazım onlar olmadık yerde olmadık zamanda ve hiç olmadık insanların arasında saçma sapan hareketler yapabiliyorlar onlar slayer t shirti giydikleri zaman en kaliteli dinleyici onlar oluyor

no poser yes ease
  • 25 yaşındayım 14 yaşımdan beri metal dinliyorum.
    hiç unutmam ilk dinlediğim heavy metal şarkısı scorpions'un noone like you eseriydi hangi bölümü olduğunu hatırlamıyorum ama intro kısmı supernatural'da(internet kotalı, tnt tv diye bir kanalda yayınlanıyordu) çalmıştı dinlediğim gibi aga bu nedir böyle moduna girdim internetten şarkının ismini buldum, sonra scorpions'un diğer şarkılarını da dinledim, metallica, maiden, judas, guns n roses, black sabbath derken bir anda sadece heavy metal dinleyen birisi olmuştum, çünkü heavy metal dinledikten sonra daha önceden dinlediğim müzikler çok basit kaçmaya başlamıştı ve çıta o kadar doruğa ulaştı ki diğer tarzları geçtim heavy metal'den bile bir grubu kolay kolay özümseyemiyordum. şuan her ne kadar bazen death/senfonik/black metal dinlesem bile dinlediklerimin en az %90'ı 80s heavy metal.
    yeni nesilin (15-25) pek dinlememesinin birçok sebebi var bana göre en basitinden eski grupların yeni şarkılarının eski şarkılarının yanına yaklaşamaması olmalı mesela;
    iron maiden bana göre gelmiş geçmiş en iyi müziği yapan gruptur, her ne kadar the book of souls, the final frontier çok çok güzel albümler olsalar bile bile bir piece of mind, powerslave, seventh son of a seventh son değil.
    aynı durum judas priest, black sabbath, metallica, megadeth, anthrax, saxon gibi onlarca heavy metal grubu için de geçerli. bunun yanında pantera, motorhead, dio, savatage gibi ölümlerden iced world gibi farklı nedenlerden ve yaşlılıktan dağılan bir sürü grup var. o müziği yapan kuşakların yaşadıkları vardı, onların yaşadıklarını dinleyenler de yaşıyordu biz 90'larda doğan nesil olarak dışarıdan bakınca bizden 30-40 yıl önce doğanların gördüğü yokluğu görmedik, birçok imkanla ve teknoloji ile doğduk, verilere çok kolay ulaşabildik.
    2000'lerde doğan nesil ise daha farklı tam olarak çözemedim ama anladığım kadarıyla bizim doksanlar neslinden bile çok daha az düşünüp sorguluyorlar, önlerine serilerini yiyorlar, dinliyorlar yada dışlanma korkuları olduğundan yaşıtlarına uyum sağlamaya çalışıyorlar ve kalıplarının dışına çıkmıyorlar. ben şahsen çevresinde müzik tavsiyesi alamayacak, kimsenin metal dinletmediği kendinden keşfetmiş birisiyim en basitinden ingilizcem hiç yokken bile şarkıların çevirilerini okuyup anlamlarını öğrenmeye çalışırdım sürekli. bu genç jenerasyonun umrunda değil onlar bütünleşebilecekleri şarkılardan çok sözlerinin yarısı bitch, money, smoke olan yarrak kürek şeyleri dinliyor ve kısa sürede sıkılıyor çünkü bizim nesile kıyasla daha çok imkana sahipler, tıpkı bizim neslin bizden öncekilere kıyasla daha fazla imkana sahip olmamız gibi.
    neyse çok uzattım sanırım sonuna kadar okuyan fazla kişi olmayacak bile...
  • ya tamam metalci olmasınlar ama rapçi de olmasınlar. tarzından da müziğinden de abartılı giyim, takıları, birbirinin kopya hareket ve konuşmalarıyla girdikleri asi çocuk triplerinden de baydım yemin ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap