şükela:  tümü | bugün
 • 90'lı yılların sonlarında doğan y kuşağı ve 2000'li yıllarda doğan z kuşağının akıllı telefon ve tabletlerin de etkisiyle doğru düzgün strateji oyunu oynamaması durumudur.

  perslerin fillerine karşı pikeman basan, red alert'te sovyetlerle estiren, medieval'daki moğol istilasına ana avrat küfreden, stronghold'da surlara dayanan askerlere kızgın yağ döken kuşak gençlik nereye gidiyor demeye başlamıştır.

  (bkz: age of empires)
  (bkz: civilization)
  (bkz: medieval total war)
  (bkz: age of mythology)
  (bkz: command and conquer generals)
  (bkz: empire earth)
  (bkz: total war)
  (bkz: cossacks)
 • taktik maktik yok bam bam bam.
 • (bkz: commandos 2)
 • strateji oyunundan kasıt rts ise doğru olan önermedir. gerçi popülerliği azaldı diyebiliriz o tip oyunların. şimdi tek stratejisi vur-kaç olan "arena battle" tarzı oyunlara takık hepsi. onlara da hak vermiyor değilim. yemeyip içmeyip gtx 1080 alıyorlar ite kaka. o saatten sonra red alert 2 oynayacak halleri yok.

  edit; lan rts ye lafımız yok fav kasmayın üzerimden. red alert'ta fırtınalar da estirdim rise of nations'la dünyalar da fethettim ama eskidi işte mınakodugum oyunları. neyleyim piksel piksel görünen yuri'yi? sonraki versiyonları da kendi topuklarına sıktı. kayboldular gittiler. yeni nesile crusader ulaşmaya çalıştı olmadı. age of remakelerle kotarmaya çalıştı tutmadı. knights of honor zaten içimde bir yaradır devamı gelmedi. turn based lara hiç değinmiyorum zaten. bana monopoly gibi geliyorlar. ekran çözünürlüğümüz 1920x1080 ve sene 2017. ne oynayalım? starcraft olur mu?
 • oraya company of heroes yazmanızı rica edeceğim.
 • biz age of oynadık da ne oldu? açız.

  yeni bir yeni kuşağa sövme girişimi. geçiniz.
 • yorgun argın durakta beklerken cep telefonu oynamak hariç, hiç bir şey dijital oyun oynamıyorlarsa iyi bir şeydir.

  kafası basan arkadaşlar bir araya gelip, satranç,dama,briç; contaları yakmadan biraz gülmek isteyenler settlers of catan , resistance ve benzeri masa başı oyunlar oynuyorlarsa; hava iyi iken gidip beraber açık havada spor yapıyorlarsa; azcık para bulunca şehir dışına kaçıp piknik filan yapıyorlarsa,

  hala umut var demektir.
 • strateji oyunu yapmanın bir fps, tps yapmaktan daha zor olup üstüne de alıcısının azalması ile alakalı olan durum. bu tarz oyunlarda masa başı çalışmaları uzun emek ve para harcatan sancılı bir süreçtir. strateji oyunlarında da en temel olay türlerin dengesi ve çeşitliliğidir. ve bunu iyi dengeleyemediğin zaman oyun direkt sıkıcı bir hal alıp satmamaya başlar ki her şeyi mükemmel de yapsanız günümüzde yine bir fps kadar satamazsınız. zaten rts için kayda değer bir pazar olsaydı bütün büyük firmalar balıklama atlardı.

  kısaca;
  (bkz: arz talep)
 • olmayan beyinlerini yormamak için olabilir.